Hangi Klişe Öğretmen Cümlesi Senin Burcuna Ait?

Eğitim yıllarımız boyunca, ilköğretimden üniversiteye öğrenci sıralarında oturduğumuz her anımızda defalarca kez duyduğumuz, sınavda çıksa ful çekme garantisini rahatça verebileceğimiz öğretmen klişelerinde sıra! Öğretmenleri burcuna göre sınıfladık, yapışık cümlelerini sıraladık.

Koç       

Hayat sadece dört duvar arasında okuduğunuz ders kitaplarından, girdiğiniz zorlu sınavlardan, aldığınız karnelerden ibaret değildir diyen Koç; sınırlarının dışını görmeyi becerebilen, fikirlerini hayata geçirmek konusunda ısrar eden öğrenciler yetiştirmek ister. “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.” diyerek tüm öğrencilerini spora motive eder.

Boğa    

Boğa laubaliliği sevmez, fazla gürültü, yersiz patırtı çekmez! Ders sırasında fazla konuşanı sevmez, şımarık davranışlar eşliğinde günü kaynatma çabalarını yemez, tavrını baştan koyar, fazla samimiyete fırsat vermez! Oturmaktan sıkılıp, sıcaktan gevşeyince fazlaca yayılan, dersi bırakıp arkadaşlarıyla sohbete dalan öğrencisine kararınca bir tavırla; “Çay, kahve de ister misiniz evladım?” mesajını verir, dersine devam eder!

İkizler  

İkizler muhtemelen İngilizce öğretmenliği yaparken, öğrencileriyle birlikte sınıf içi aktiviteler icat eder, tüm dersleri sohbet tadında işler. Branşı drama yapmaya, teatral çalışmaya müsaittir, İkizler bir anlatır, öğrencileri beş katılır, her dersin tadı öğretmenin de öğrencilerin de damağında kalır. İkizler her ders söylemeden geçmez; “Çocuklar biliyorsunuz, 1 lisan 1 insan, 2 lisan 2 insan!”

Yengeç

Yengeç dersliğinde kaç çocuk varsa, zihninde ve kalbinde her birine özel ev açar! Sınıfın yaramazının aile yaşantısını kafasına takar, en duygusalın derdinin temelini arar, Yengeç öğrencilerine hem analık hem babalık hem de öğretmenlik yapar! Kimler bugün ne yemiş, kimin sıkıntısı neymiş, Ahmet bugün biraz ince mi giyinmiş, Sevda yine neye içlenmiş bir bir sorar! Ama tersi döner, tepesi atarsa hemen bilindik lafını sallar; “Yarın velinle birlikte geliyorsun!”

Aslan   

Aslan tüm öğrencilerinin en canı öğretmeni olduğu kadar, okulun en saygı duyulan kimsesidir aynı zamanda. Sevginin suyu katiyen çıkmaz, hiçbir öğrenci Aslan öğretmene karşı samimiyetin dozunu kaçırıp, sınırı aşmaz! Aslan da hiçbir öğrencisine çocukmuş gibi davranmaz, kimsenin söylediğini yabana atmaz! Her kafadan bir ses çıkıp sohbetin dozu biraz kaçınca, ders kaynayıp Aslan’ın huzuru kaçınca; herkesin hep bir ağızdan eşlik edebileceği kadar alışık olduğu cümle dökülür Aslan’ın dudaklarından; “Seni arkadaşlarının yanında rencide etmek istemiyorum!”

Başak  

Başak oldukça ciddi, biraz sert görünümlü, fazlaca prensipli bir öğretmendir. Çocuklar iş hayatına atılıp birer yetişkin olduklarında Başak’ın uyarılarına kulak vermeleri gerektiğini ancak anlayabilirler. Zira okul sıralarında Başak “dur çocuğum, koşma evladım, yakanı düzelt, paçanı temizle, kravatını tak, ödevini tamamla, test çöz…” uyarılar bütününü bir fiil yineler. Ve Başak öğretmenin dersleri; haylazlık etmeye olan yatkınlıklarıyla bilinen, aylak aylak dolaşma biraz da üstünü başını dağıtma çağlarında olan öğrenciler için fazla sıkıdır! Başak “Kağıdına bakabilirsin ama yüksek vermişsem geri alırım!” diyerek, önlemini peşin alan, kararlarını sorguya kapatan bir öğretmendir.

Terazi  

Terazi öğretmen pek sevilir ve tabi ki onun dersleri iple çekilir. Sakindir Terazi, tüm dersleri huzur içinde geçer, öğüt vermeyi pek sevmez, genelde çocukların arzularına uyumlu şekillerde ders işler. Rahatlatıcı müzikler Terazi’nin anlatımına eşlik eder. Terazi adabı muaşeret kurallarını yeri geldikçe hatırlatmadan geçmez. Bir de şıklığı ve güzelliği/yakışıklılığıyla tüm öğrencilerin idolü olur. Öğrencilerle bire bir iletişim kurmayı sever! Ancak karşısında tek bir muhatap ister. Hep bir ağızdan konuşmalar, arkadaş arası haksızlıklar görünmeye başlayınca, hele ki bir öğrenci diğeri yerine konuşuyorsa Terazi hiç beklemez yapıştırır uyarıyı; “Dur çocuğum kendi anlatsın. Avukatı mısın sen onun?”

Akrep  

Akrep tam bir külyutmazdır! Her bir öğrencinin karakterini çözmüş, nerede ne yapacağını, ne zaman ve nasıl davranacağını gözünden anlar olmuştur. Sınıfın genel havasını koklamayı, gizlenen bir şeyler olup olmadığını hemen anlar! Öğrencileri hem Akrep’in derslerini yüksek bir merakla bekler hem de hepsi Akrep’ten eser miktarda tırsar. Akrep’in kimselere bir şey yapmışlığı, demişliği yoktur ancak ondaki zihinleri okuyan hava öğrencileri tedirgin etmeye yeter. Öğrenciler hep bir ağızdan sınav sırasında Akrep öğretmenin gözetmen olmaması için dua etse de korkulan olur! Akrep sınavın ilk dakikalarında “Sağa sola bakanın kağıdını alırım!” uyarısını yapar, öğrenciler o andan itibaren sıkıyorsa bakar!

Yay       

Özgürdür Yay, öğrencilerinin cesaretini kırmamak için var olan kuralları olabildiğince esnetmeye çalışır. Kural dışı da olsa davranışlarının önünü derhal kesmez, özgür iradelerine kulak verdikleri için onları hemen yargılamaz! Rahattır Yay, saçın dağılmış, kravatın yamulmuş, o hırka üniformana uymamış, okulda küpe takılmazmış; böyle şeylere takılmaz, asıl olanın insan olduğunu unutmaz! sevmediği tek bir şey vardır; o da birbirini taklit etme! Böyle bir durumda ancak ayaklanır, söyleyeceğini sakınmadan yapıştırır; “Arkadaşın camdan atlasa sen de mi atlayacaksın!”

Oğlak   

Oğlak ödevleri günü gününe kontrol eden, proje teslim tarihinde keyfi ertelemelere müsaade vermeyen, eğitimi hayat memat meselesine çeviren, disiplinli bir öğretmendir. Teneffüs zili çalmadan kimse ders dışında bir kelime edemez, öğretmen girdikten sonra sınıfa kati surette girilemez! Oğlak’ın katı kuralları, başarılı ve çalışkan öğrencilere karşı ayrıcalıklı bir tutumu vardır. Ayrıcalıklı dediysek kimseyi kayırmaz ancak zamanı geldiğinde hak edene takdiri bol tutar, herkesin içinde övgülere boğar! Bakınız Oğlak’tan duymaya alışık olunan bir örnek cümle; “Bakın çalışan nasıl da tam not alıyor!”

Kova    

Kova eşitlikçidir, sınıfta art arda dizilmiş sıra sistemi değil küme düzeni kurar! Öğrencileri boy hizasına dizmez, boyu kısa diye kimse bir ömür önde, uzunlar montların dibinde oturamaz. Öğrencilerin yerleri sürekli değişir, dersler ortaklaşa karar verilen şekillerde işlenir. Kova’nın dersliklerinde öğrencilerin katılımı esastır. Kimse zorla ödev yapmak zorunda değildir. Herkesin keyif aldığı bir öğrenme yöntemi muhakkak bulunur. Sınavlar da farklı olur Kova’nın sınıflarında, bazen defter kitap açık kalır, bazen notlar serbestçe konuşarak alınır. Klasik bir sınav yapılacaksa da Kova gecikmeden söyler; “İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz.”

Balık    

Balık çocukların hayal gücü kısıtlanmasın, zihinleri sınırlanmasın diye kurallardan bahsetmemeye gayret eder. Kendilerini ders branşının dışında ifade edebilmeleri için farklı etkinlikler seçer! Balık’ın sınıfında öğrenciler boyalarla da ifade eder kendini, sayılarla da yazılarla da şiirlerle şarkılarla da! Kim hangi tür okumaktan hoşlanıyorsa onu okur! Herkes aynı konuyla ödevlendirilmek zorunda değildir. Balık’ın tüm serbestliğine rağmen sorunlar çıkıyorsa, kuralcı yapıya alışan çocuklar özgürlükte bocalayıp savrulunca defteri kalemi evde unutuyorsa Balık biraz tatlı sert bir uyarı da yapar; “Kendini niye unutmadın?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.