Hangi K-pop Şarkısısın?

BTS, Exo, BigBang, SHINee, İnfinite, Monsta X, Got7, Girls’ Generation, 2NE1, GFriend,  BLACKPİNK, Twice, Red Velvet ve daha fazlası… K-pop tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Özellikle PSY’nin Gangnam Style’ı ile herkes tarafından bilinir hale gelen bu müzik türüne Türkiye’de de ilgi bir hayli fazla. Zorlu bir eğitim sürecinin ardından çıkışlarını yapan K-pop grupları, farklı tarzları ve danslarıyla öne çıkıyor. Pek çok yönüyle dünya müzik endüstrisindeki diğer örneklerinden ayrılıyorlar. Bir K-pop grubu; vokal, rap, dans, görünüş gibi öğelerden sorumlu üyelerden oluşuyor. Ayrıca birçok grubun lider konumunda bir üyesi bulunuyor. Grup üyeleri yani idollerin yaşamı da fanlarının ilgisini çeken konuların başında geliyor. Fanlar, idollerin yaptıklarına ve giyim tarzlarına kadar her şeyi takip ediyor. Başta aşk olmaz üzere çeşitli temaların işlendiği K-pop şarkılarında herkesin kendinden bir şeyler bulması mümkün. Burcuna göre seni en iyi anlatan K-pop şarkısının hangisi olduğunu merak ediyorsan satırlarımıza davet ediyoruz.

Koç

2009-2016 yılları arasında etkin olan 4 kişilik kız grubu 2NE1, sert tarzlarıyla kendi ayakları üstünde duran kadın imajı çiziyorlar. Lafı ağzında gevelemeyen, direkt ve dolaysız Koç’ların K-pop şarkısı ise 2NE1’dan “I’m The Best. “Güçlü, cesur ve hızla harekete geçmeleriyle tanınan Koçları;

Eğer bana bulaşırsan benimle başa çıkmazsın

 Ben kızgın kızgın kızgın bir ateşim

Çıldırma noktasına gelmeden önce

Lütfen birisi beni durdursun!” sözleri ne kadar da iyi anlatıyor değil mi?

Boğa

2015 yılında çıkış yapan 6 kişilik kız grubu GFriend’in “Trust”  isimli şarkısı “Her zaman yüreğimin orta yerinde değişmeyecek olan aşkım” sözleriyle Boğa’ların sevdiğine sadık yönünü ortaya çıkarıyor.  Şarkının devamı ise Boğaların kararlı yönlerine vurgu yapıyor: “Senin kararlı gözlerin ve benim yüreğim, başka bir açıklamaya ihtiyacımız var mı?”

İkizler

Çok yönlü kişilikleriyle tanına İkizler için seçtiğimiz K-pop şarkısı “Good Girl Bad Girl.” 2010-2017 yılları arasında etkin olan 4 kişilik kız grubu miss A tarafından seslendirilen şarkının adı dahi İkizler’i fazlasıyla yansıtıyor. Öyleyse biraz da sözlerine kulak kabartalım.

“Dışarıda kötü bir kızım ama içerde iyi bir kızım

Beni daha tanımıyorsun bile sadece dışarıdan bakıyorsun

Dans ederken kötü bir kızım, âşık olduğumda ise iyi bir kızım.”

Yengeç

BTS’nin ana dansçısı olarak tanıdığımız J- Hope tarafından yazılan ve seslendirilen “Mama” ailesi her şeyi olan Yengeç’ler için geliyor. J-Hope müzik yolculuğunda karşılaştığı tüm zorluklarda ve her koşulda kendisini destekleyen annesine;

Hey anne

Artık bana yaslanabilirsin daima yanında olacağım

Hey anne

Kendinden ödün vererek beni desteklemen sayesinde

Hey anne

Artık oğluna güvenip, gülümseyebilirsin” sözleriyle teşekkür ediyor.

Aslan

Özgüveni gökyüzünü aşan atmosferden taşan Aslan’ı en iyi anlatan K-pop şarkısı “I’m Very Good”dan başkası olamaz. Çünkü en iyisi, en kıymetlisi o! Block B tarafından seslendirilen şarkı; “Atmosfer hazır bir anda tüm izleyicilerin gönlünü fethedeceğim” sözleriyle de bulunduğu her ortamda tüm dikkatleri üzerinde toplayan aslanları fazlasıysa anlatıyor.

Başak

Korelilerce “Ulusun Kız Kardeşi” unvanı verilen, yetenekli ve çalışkan K-pop şarkıcısı IU, “Through The Night” şarkısını başaklar için söylüyor. Başağın bitmek tükenmek korkuları “Dalgaların gezindiği kumlara yazılan sözcükler gibi kaybolur gidersin diye korkuyorum” sözleriyle dile gelirken bir yandan da kaygılarını ortaya koyuyor.

Terazi

NCT’nin alt gruplarından NCT U tarafından seslendirilen “Wıthout You” sevdiğine kendinden öte değer veren Terazi’leri anlatıyor. “Birlikte olduğumuzda yaşamak ve hayatta kalmak biraz daha mutluluk verici” sözleri ise sevdiği kişi yanında olduğunda huzur bulan ve yaşamı anlam kazanan Terazi’lerin hislerine tercüman oluyor.

Akrep

Jang Hyun Seung &Hyuna’dan oluşan 2 kişilik K-pop grubu Trouble Maker hemen her şarkısıyla tutkulu olmanın hakkını sonuna kadar veren Akrep’lerin favorisi olacak türden. Bizim seçtiğimiz şarkı ise grupla aynı adı taşıyan: “Trouble Maker!”

“Benim seksi yürüyüşüm senin kafanın içini tutuşturacak

Yüzün delicesine beni çağırıyor

Gözlerin bana dokunmak için ölüyor” sözler ne demek istediğimizi daha iyi anlatıyor değil mi?

Yay

“K-popun kralları” olarak anılan BigBang bu unvanını sonuna kadar hak ediyor. Grubun K-pop’un dünya çapındaki popülaritesindeki önemli payı da bunun en önemli kanıtı. Grubun tüm şarkıları parti insanı Yay’ların kalbinde taht kurmaya aday. Birbirinden eğlenceli şarkılarıyla BigBang şarkısı içinden seçtiğimiz “Bang Bang Bang” duyanları yerinden kaldıracak. O halde haydi partiye!

Oğlak

K-pop denilince pek çok kişinin aklına gelen ilk gruplardan biri de Billboard ödüllü BTS. Hemen herkesin şarkılarında kendinden bir şeyler bulacağı BTS, “Not Today” şarkısını başladığı her işi sonuna kadar götüren azimli Oğlak’lar için söylüyor. Sözleri ise şöyle;

Eğer uçamıyorsan koş o zaman,

Bugün biz hayatta kalacağız,                       

Eğer koşamıyorsan yürü o zaman,

Bugün biz hayatta kalacağız,

Eğer yürüyemiyorsan emekle o zaman,

Emeklemek zorunda kalsan bile vitesle,

Silahını hedefle, hazır, ateş!”

Kova

İnsani duyguları ağır basan Kova’ların K-pop şarkısı BTOB tarafından seslendirilen: “It’s Okay.”

“Zor olsa da her şey sorun değil,

Yoluna girecek her şey inanıyorum sana” diyerek umudunu her daim canlı tutuyor.

Balık

Dünya çapında milyonlarca fana sahip başarılı K-pop grubu Exo’dan “Sing For You”, aşkı için her şeyi yapan Balık’lara hitap ediyor. Uslanmaz bir romantik olan Balık’lar en naif halleriyle aşklarını itiraf ederken, şarkısını da aşkı için söylüyor.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.