Hangi Game of Thrones Karakteri Hangi Burç?

Game of Thrones dizisinin bir burcu olsaydı, şüphesiz ki Akrep olurdu. Peki dizideki karakterlerin hangi burç olduğunu hiç merak ettin mi? 

Cersei Lannister – Aslan / Oğlak

Cersei Lannister’ı neredeyse ilk gördüğümüz andan beri sevmiyoruz ama şunu da kabul etmek lazım onun başına gelenler de az değil. Yaşadığı birçok acı için kendi etti kendi buldu desek de üç evlat yitirip yine de bir şekilde ayakta kalmayı başarmak zor.

Gösterişli, iddialı, cesur ve bencil tavırları ve başına ne gelirse gelsin azalmayan kibri ile Cersei Lannister, hanesinin de sembolü olan Aslan burcuna mensup.

Ancak Cersei’nin daha çocuk denecek yaşlardan itibaren “the Queen” olmak istediğini, ne kadar dayanıklı, hedef odaklı, sabırlı ve stratejik olduğunu, hedefe giden yolda her şey mubahtır dediğini, fazlasıyla acımasız olabileceğini gördük. Cersei Lannister bu özellikleriyle de yükselen Oğlak.

Sen de yükselen burcunu öğren!

Jamie Lannister – Aslan / Oğlak

Yakışıklı, havalı, cesur, güçlü bir şövalye Jamie Lannister, ikiz kardeşi Cersei ile aynı burcu paylaşsa da henüz onun kadar karanlık tarafa geçmemiş. Gerek Brienne of Tarth ile ilişkisinde gerek küçük kardeşi Tyrion Lannister’a karşı tutumunda onun Cersei’ye göre daha yüce gönüllü ve daha sözünün eri biri olduğunu gördük.

Her ne kadar hanesinin ona yüklediği sorumlulukları – yani Lannister hanesinin veliaht lordu olma görevini – bir kenara itse de yükselen Oğlak özelliklerini de göstermiyor değil. Robert Baratheon’un savaşında Çılgın Kral’ı öldüren, kendi güvenliği için küçük bir çocuğu öldürmeye kalkışan Jamie maalesef ki yükselen Oğlak’ın acımasızlığını ve zafere giden yolda her şey mubahtır düsturunu taşıyor.

Daenerys Targaryen – Koç / Kova

Fırtınada doğan, ateşte yanmayan, zincir kıran, ejderhaların annesi ve isminin birincisi Daenerys Targaryen tabi ki bir Koç burcu. Onu önce naif bir genç kız olarak görsek de sonrasında cesaretini ve savaşçı kişiliği çok geçmeden tanıdık. Gözünü kırmadan ateşlerin içine daldığında kimilerimiz içinden yürek mi yemiş diye geçirdi ama kelimenin gerçek anlamıyla yürek yemişti. Ondaki cesaret dizide pek az kişide görülür. Bunun yanında biraz sabırsız ve ani kararlar veren biri olduğunu da eklememiz lazım. Bu özellikleri birleştirdiğimizde o muhakkak ki bir Koç.

Khalesi’nin isimlerinden birinin zincir kıran olması da tesadüf değil, gittiği her yerde kötülerin düşmanı, haksızlığa uğrayanların kurtarıcısı olan Dany, köleleri özgürleştirmesi ve eşitlikçi tutumu ile de kalbimizi çalıyor. Bu nitelikler de yükseleninin Kova olduğunu kanıtlıyor.

Jon Snow – Balık / Koç / Oğlak

“You know nothing, Jon Snow” diye boşa demediler, zira kendisinde bir Balık burcu naifliği var. Bir tarafı ile yaşının üstünde bir olgunluğa ve yaşlı bir ruha sahip, diğer tarafıyla – özellikle de dizinin başlarında – dünyaya biraz alık alık bakıyor, kendini kurban etmek için Kara Kale’nin yollarını tutuyordu. Allah’tan sonrasında kendine çeki düzen verdi ve Balık burcunun sınırların ötesine geçen bilgeliğini kullanmaya başladı ve genç yaşında Lord Commander oldu.

Genç yaşında olgunlaşmak, kralların altında ezildiği bir sorumluluğu yüklenmek zorunda kalan Jon’un yükseleni Oğlak. Ayrıca savaşçı kişiliği, dayanıklılığı ve savaş alanında ordusunu soğukkanlılıkla yönetmesi haritasındaki Koç etkisini vurguluyor.

Arya Stark – Yay / Akrep

Dizi başladığında Arya Stark; neşeli, atak, gözü pek, özgür ruhlu, hareketli bir çocuktu ama Game of Thrones hiçbir Stark’a davranmadığı gibi ona da iyi davranmadı. Zaman içinde onun nasıl bir intikam tutkununa ve ölüm makinesine dönüştüğünü gördük.

Bu özelliklerine ek olarak minik Arya’nın uzak ülkelere korkusuzca seyahat etmesi, oralarda değişik inanç sistemlerini tanıyıp tuhaf yetenekler edinmesi, intikam yeminini tutması ve ölüm ve ölülerle arasındaki garip bağ burcunun Yay, ay burcunun ise Akrep olduğunu gösteriyor.

Sen de Ay burcunu öğren!

Bran Stark – Balık / Yay

Dağ, tepe, kale demeden her yere tırmanan neşeli ve hareketli bir çocuktu Bran. Sonrasında Cersei ve Jamie’nin yaşak aşkına tanık olma talihsizliğini yaşadı ve bacaklarından oldu. Bu olayın öncesinde bile garip rüyalar görüyordu, zamanla bu yeteneği daha da garip bir hale geldi. O şimdi zamanda yolculuk edebiliyor, hayvanların zihinlerini kontrol edebiliyor hatta zamanın akışını bile değiştirebiliyor. Rüyaların ve mistik güçlerin efendisi Bran, tabi ki bir balık.

Şimdi pek göremediğimiz neşeli ve hareketli halleri ise Bran’in yükseleninin Yay olduğunu gösteriyor, gerçekte istediği gibi seyahat edemese de rüyalarda diyar diyar geziyor.

Sansa Stark – Balık / Terazi

Sansa Stark, dizinin ilk bölümlerinde sulu romantizmi ile hepimizi sinir etmeyi başarmıştı ama zamanla başına gelen onca kötülük ona empati kurmamızı hatta onun için üzülmemizi sağladı. Başına gelen onlarca talihsizlik, her zaman kurban durumunda olması Sansa’nın Ay burcunun Balık olduğunu gösteriyor. Ama her zorlu durumları bile atlatmasını sağlayan diplomasi yeteneği, hiçbir koşulda yitirmediği zarafeti onun aslında bir Terazi burcu olduğunun kanıtı gibi.

Ay burcunu öğrenmek için tıkla!

Lord Baelish / Littlefinger – İkizler / Başak

İşler ne kadar karışırsa karışsın, şartlar ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın, Lord Baelish her durumdan kazasız belasız sıyrılmanın bir yolunu buluyor. Hazırcevaplığıyla olsun, karşısındakinin içine tek bir cümlesiyle fesat düşürmeye yetecek zeki konuşmalarıyla olsun, geniş bir çevreye sahip olması ve de kimse tarafından sevilmese bile insanlarla iyi ilişkiler kurmasıyla olsun kendisi tam bir İkizler.

Ayrıca Lord Baelish’in kıvrak bir zekasının yanında detaylara ne kadar hakim olduğunu, kötü kalpli planlarını ince ince dokuduğunu da biliyoruz. Bu özellikler de kendisinin yükselen burcunun Başak olduğunu gösteriyor.

Margaery Tyrell – Boğa / Terazi

Tyrell ailesinin mottosu ve sembolü bile onun bir Boğa burcu olduğunu gösteriyor. Margaery Tyrell, ailesinin zenginliğini yüreğinde de taşıyordu. Yardımseverliği, sabrı ve azmi ile herkesi büyülüyordu. Öyle ki böyle bir dizide onun kadar iyi kalpli biri olabileceğine inanamadık ve hep bir kötülük bekledik, lakin göremedik. Yükselen burcu Terazi olan Margaery; güzelliği, zarifliği, estetik zevki ve diplomasi yeteneği ise hepimizin kalbini çalmayı başardı. Huzur içinde yatsın.

Olenna Tyrell – Boğa / Terazi / İkizler

Dizide Lannister’lara karşı duruşuyla olsun, Joffrey Lannister’a kurduğu tuzakla olsun hepimizin içine su serpen bir karakter, Olenna Tyrell. Güçlü, ayakları yere basan, hazırcevap ve zeki birisi. Kendinden emin ve diplomatik. Torunu Margaery, diplomasiyi ondan öğrenmiş olmalı. Güçlü karakteri ve realizmi Boğa burcundan, hazırcevaplığı ve zekâsı İkizler’den, diplomatik yetenekleri ise Terazi’den geliyor. Olenna Tyrell, bir boğa, yükseleni Terazi, Merkür’ü ise İkizler.

Melisandre – Akrep / Akrep

Namı değer Kırmızı Kadın Melisandre; kralları öldüren ya da ölüleri dirilten büyüleri, mistik tarafları, kendini adadığı inançları, sezgileri, ikna yeteneği ve daha birçok özelliğiyle tam bir Akrep. Hatta Melisandre’deki Akrep etkisi o kadar yoğun görülüyor ki; Ay’ı Venüs’ü, Mars’ı kısacası doğum haritasındaki tüm gezegenleri Akrep olabilir.

Venüs burcunu öğren!

Mars burcunu öğren!

Tyrion Lannister – Yay / Akrep / Terazi

Çok okuyan, çok bilen, dünyayı gezmekten keyif alan, yeri geldiğinde kılıcını alıp ordunun başına geçen Tyrion Lannister’ın burcu Yay. Maceradan kaçınmıyor, eğlenmeyi seviyor, ne olursa olsun hayatta iyimser bir gözle bakıyor. Aynı zamanda kendine özgü bilgeliğini yükselen Terazi’den gelen diplomasi yeteneği ve networkü ile birleştirip krallara danışmanlık yapıyor. Gel gelelim tüm bu özellikler onu intikamını almaktan geri koymuyor, ne de olsa Küçük Şeytan Tyrion Lannister bir ay Akrep.

Samwell Tarly – Yengeç / Yay

Dizinin iyi kalplisi, her durumda sevimlisi, en aile babası Samwell Tarly, Yengeç olmasın da ne olsun. Korkak olduğu düşünülen, savaşmayı beceremeyen Samwell; ne kadar iyi bir dost olduğunu, sevdikleri söz konusu olduğunda korkusuzca akgezenlerin bile üstüne atladığını bizlere gösterdi. Kendini bilgiye adayan, okumalara doymayan, ilim dünyanın öbür ucunda olsa gidip alan Samwell’in yükselen burcu da Yay.

Brienne of Tarth – Başak

Tüm unvanlarını bir kenara bırakıp kendini başkalarına hizmet etmeye adamış bir ruh, Başak burcu değil de hangi burç olabilir ki? Onu önce Renly Baratheon’un yanında gördük, sonra Catelyn Stark’ın. Leydi Stark’a verdiği sözü tutmak için günlerce Sansa Stark’ı aradı, sonunda onu buldu ve onu korumak üzere yemin etti, şimdi de Sansa’yı bir saniye olsun gözünün önünden ayırmıyor. Çünkü görev adamlığı bunu gerektirir.

Lord Varys – Akrep

Örümcek lakabını sonuna kadar hak eden, hatta kendisinden “Fısıltıların Efendisi” diye söz edilen, ne yapacağı, ne diyeceği, nerde ne zaman belireceği asla belli olmayan Lord Varys de Akrep burcunun vücut bulmuş hali resmen.

Ramsay Bolton – Akrep

Game of Thrones, Game Of Thrones olalı böyle bir psikopatlık görmedi. Akrep’ler kusura bakmasın ama Ramsay Bolton, Akrep burcunun gerçekten kötü etkiler almış bir halinden başka bir şey olamaz. Öldü, gitti ama arkasından iyi bir laf edemeyeceğiz.

Tywin Lannister – Oğlak / Aslan

Sadece soyadını değil, burcunu da evlatlarına aktarmış Tywin Lannister. “Red Wedding”ten ötürü onu asla affetmeyecek olsak da disiplinini, yönetsel kabiliyetlerini, stratejik planlarını hepimizin takdir etmiştik. Bu özellikler onun Oğlak burcu olduğunu gösteriyor.

Kibir Aslan burcuna mı yoksa Lannister hanesine mi özgü bir özellik, artık emin değiliz desek yeri. Zira Yükselen burcu Aslan olan Tywin Lannister da, diğer Lannister’lar gibi bir kibir abidesiydi. Yine de toprağı bol olsun.

Lady Mormount – Aslan

Gözümüzün nuru, hepimizin gururu, Kuzey’in onuru Lady Mormount, Aslan burcunun en güzel özelliklerini kendisinde toplamış. O ne karizma, o ne özgüven, o ne liderlik yeteneği. Kendisi doğuştan bir kraliçe. Öyle ki, “The Queen in the North” nidaları eşliğinde önünde diz çökülse yeridir.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.