Hangi Fettan Dizi Karakteri Hangi Burcun Ruh İkizi

Ferhunde, Caroline, Yasemin, Firdevs, Mukaddes ve daha nicesi… Hepsinin ortak özelliği Türk televizyonlarının unutulmaz kötü karakterleri olarak akıllarda yer etmeleri. Ancak en önemli noktaları şüphe yok ki milyonların nefretini her daim üzerlerinde hissetmeleri! Nitekim pek çoğu yolda yürürken çevrilip, eleştirilerle burun buruna getirildi. Baş rolü bile gölgede bırakacak performanslara imza atmalarının da etkisiyle sevenleri de azımsanacak gibi değildi. Peki hepsi bir burçla eşleştirilse, hangi burcun payına hangisi düşerdi?

Koç: Mukaddes Ketenci 

Fatmagül’ün Suçu Ne dizisinde Fatmagül’ün yengesi rolüyle karşımıza çıkan Mukaddes karakteri, dizinin finalinin üzerinden yıllar geçse de hafızalardan silinmedi. Geçmişindeki olumsuzlukları bastırmak istermişçesine ön plana çıkma hırsıyla dolup taşan, hırçınlığıyla karşına geçenin ağzının payını veren ve kendi çıkarı için kimsenin gözünün yaşına bakmayan karakter aynı zamanda çoğu izleyici için eğlenceli ve diziyi renklendiren isimlerden biriydi. Saydığımız özelliklere bakınca onu bir Koç olarak tanımlamak yanlış olmaz.

Boğa: Hürrem Sultan

Hikayesine tarih kitaplarından aşina olsak da Muhteşem Yüzyıl dizisinde bambaşka yüzüyle görme fırsatı yakaladığımız Hürrem karakteri için en sevilen kötü karakterlerden biriydi desek yeri. Masumiyetine kolayca inandıran, amaçlarına ulaşmak için gizli kapaklı oyunlara başvuran ve sonuç alana dek inat etmekten çekinmeyen karakterin en zirveye çıkana kadar göğüs gerdikleri, sabır taşını bile çatlatabilirdi. Aşkla yoğurulan hamuru ve kendine olan özeni ile Hürrem tipik bir Boğa olabilir.

İkizler: Firdevs Yöreoğlu

“Aptallık etme, sen Bihter Ziyagil’sin” repliğiyle Türk televizyonlarının en unutulmaz karakterlerinden birine dönüşen Firdevs Yöreoğlu, Melih Bey takımının kraliçesiydi. Kıvrak zekası ve akıl oyunlarıyla insanları istediği gibi parmağında oynatır, renkli aşk hayatıyla düşmanları bile kıskandırırdı. Kızlarıyla ilişkileri ve zenginlik hırsı ile kimilerinin tepkisini çekse de asaleti ve sivri zekası ile pek çoklarının da idolüydü adeta. Kimsenin fark etmediği detayları ustaca gören ve istediklerini elde etmek için piyonları harcamaktan çekinmeyen karakter, dizi tarihinin en havalı İkizlerinden biri.

Yengeç: Eyşan Atay

Ezel dizisi yıllar önce final yapsa da bugün dahi Eyşan ismi dillendirilse milyonların sinirleri ayağa kalkar. İnsanları çıkarları için kendine aşık eden ve bir çırpıda harcayabilen karakterin seveni neredeyse yok gibi. Yine de bilinmeli ki Eyşan, ailesi için pisliğin içine batmaktan çekinmeyen ve geçmişindeki hatalarla sıkça yüzleşen bir karakterdi. Sevdikleri için en acımasız fedakarlıkları bile yapan birinden bahsediyorsak, Yengeç burcu olması şaşırtır mı kimseyi?

Aslan: Merve Aksak  

Ufak Tefek Cinayetler dizisiyle son dönemin en gözde kötülerinden birine dönüşen Merve Aksak, izleyemeyenlerin bile bildiği üzere Sarmaşık’ın kraliçesi. Her şeyi kontrolü altına almak isteyen ve kendisini pohpohlamakla görevli bir arkadaş çevresi edinen karakter, karşısına geçenin façasını indirmekte hiç kimseye benzemezdi. Öne çıkma hırsı ve gururlu kişiliği onun burcunu kolayca ele veriyor, kendisi dediğim dedik bir Aslan tabii ki.

Başak: Kudret Öztürk

Yakın dönemde adından en sık söz ettiren kötü kadın karakterlerden biri Avlu dizisinin koğuş ağası Kudret Öztürk. Her adımını hesaplayarak atan ve geleceği için stratejik hamleler yapmaktan kaçınmayan karakter, çevresine sözünü geçiren bir kimse olmayı bu şekilde başarıyor. Hedeflerine giden yolu karış karış hesaplayan Kudret, günlük yaşamında düşüncesiz bir harekette bulunmayan ya da baştan savma iş yapmayan Başaklar gibi hareket ediyor.

Terazi: Duru Durulay

Geçtiğimiz senelerde Fi dizisiyle hayatımıza giren Duru Durulay, en büyük hayalinin peşinden koşan ve bu yolda önüne çıkan kimseye acıması olmayan bıçak sırtı bir karakterdi. Bu yüzden seveni kadar sevmeyeni de neredeyse eşitti. Özünde iyi ve temiz kalpli bir karakter olsa da damarına basıldığında bambaşka birine dönüşmekte gecikmezdi. Spot ışıklarını üstünde isteyen ve zarafeti ile herkesin başını döndüren karakter, Terazilere fazlasıyla benzerdi.

Akrep: Yasemin Saylan

Türk televizyonlarının görüp görebileceği belki de en fettan karakter Kara Melek dizisiyle tanıdığımız Yasemin Saylan’dı. Zekice planlarla insanları manipüle eden, küllerinden yeniden doğan ve intikamını alana kadar yorulmak bilmeyen karakter, dizinin yayınladığı dönem öyle çok ilgi çekti ki ana karakteri kötü olan dizi akımının ilk temsilcisi olarak tarihe geçti. Entrikanın, yasak aşkın, ihtirasın kitabını yazan ve intikam arzusuyla yanıp tutuşan bir karakter, Akrepten başka hangi burç olabilirdi?

Yay: Caroline Enke

Çok değil bundan birkaç yıl önce bir kamuoyu anketi yapılmış ve katılımcılara “En kötü dizi karakteri sizce kim” diye sorulmuştu. Yanıt veren her iki kişiden birinin yanıtı ise tekti: Öyle Bir Geçer Ki zaman dizisinin kötüsü Caroline Enke. Aşkı için ülkesinden kalkıp gelen ve mutluluğu için başkalarının hayatını darmaduman etmekten çekinmeyen karakter, fazlasıyla fevri ve maceraperestti. Tanıdık geldi mi? Kendisi bir Yaydı tabii ki.

Oğlak: Ferhunde Tekin

Türk dizi tarihinde yıllar geçse de unutulmayacak karakterlerden biri yılanlığıyla meşhur Ferhunde Tekin’di. Sezonlar boyu neler neler yapmadı ki? Kocasını aldattı, gizli kapaklı işlere el attı, aile üyelerini birbirine düşürdü, hatta kayın validesini arabayla ezdi. Onun için hemen hepsi bir sonraki aşamaya geçmek için üstüne basılması gereken birer basamak gibiydi. Hedefleri doğrultusunda stratejik hareket eden ve istediğini elde edene kadar pes etmeyi aklının ucundan bile geçirmeyen karakter, Oğlaklarla fazlasıyla ortak yöne sahipti.

Kova: Gülsüm

Yüksek perdeden yankılanan kahkahaları, düşmanlarıyla yüzleşirken attığı nutukları ve o unutulmaz kızıl saçları… Yılan Hikayesi dizisinin unutulmaz kötülerinden Gülsüm, silaha bile gerek duymadan karşısındaki sivri diliyle delik deşik ederdi. Baskın karakteri ve başına buyrukluğu ile de kimse kolay kolay karşısına geçemezdi. Zekası, duruşu ve açık sözlülüğüyle dizide sivrilmeyi başaran Gülsüm, kişilik özelliklerinden anlaşılabileceği üzere bir Kova tabii ki.

Balık: Şirin Sarıkadı

Yakın dönem dizileri içerisinde ekranlarda boy gösteren en yeni kötülerden biri Şirin Sarıkadı. Gizemli iç dünyası, sıkı sıkıya bağlı olduğu hayalleri ve akıl sır erdirilemeyen halleri ile kimseye acıması olmayan karakter, gerektiğinde kendi canını yakmaktan bile çekinmiyor. Sessiz görünse de suçlu sandalyesine oturtulduğunda herkesin sırlarını ortaya dökerek, masum ayaklarına yatanların bile ağzının payını veriyor. Pasif agresif tavırlarında bir burcun etkisi görülüyor: Balık!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.