Hangi Felsefi Aforizma Senin Burcuna Hitap Ediyor?

Hani bazı sözler vardır, okuyunca kalbinizden vurulmuşa dönersiniz, tam da beni anlatıyor dersiniz. O sözü alır hayatınızın mottosu yaparsınız, işte burç burç, çeşit çeşit aforizma sizin için geliyor.

Koç

Engelsiz bir yol bulursanız, muhtemelen hiçbir yere gitmez. Frank A. Clark

İlklerin burcu olan Koçlar bir şeyi başarmayı kafasına koyduktan sonra onları hiçbir şey durdurmaz. Zaman zaman düşünmeden hareket edebilirler ama daima tutkulu ve sadıktırlar. Herkesin gittiği yoldan gitmektense yeni yollar açmaktan hoşlanan Koçlar, hayatın görünenden çok daha fazlası olduğunu bilir ve engelsiz yolların kolaycılığından ziyade sınırları aşmanın heyecanını içinde taşır.

Boğa

Seni öldürmeyen şey güçlü kılar. Friedrich Nietzsche 

Sabır ve dayanıklılık konusunda diğer burçlardan açık ara önde olan Boğalar duygularıyla ve zor durumlarla nasıl başa çıkacaklarını çok iyi bilir. En zor zamanlarda bile, herhangi birinin üzüntüsünü, endişesini görmesine izin vermez. Başına kötü bir şey geldiğinde umutsuzluğun derin kuyusuna düşmektense kendi kendini yeniden ayağa kaldıracak gücü tam içinde taşır. İşte bu yüzden onu öldürmeyen şey daha da güçlü kılar.

İkizler

Kahkahasız geçen bir gün, boşa geçmiş bir gündür. Charlie Chaplin

Defalarca şahit olmuşsunuzdur, kendi başınıza ya da bir arkadaş ortamında sakin sakin zaman geçirirken aniden içeri bir İkizler girer ve ortamın havası birdenbire değişir. Elinizde olmadan çocuksu neşeleri, enerjik tavırları sizi de sarar. İkizler için hayat bir oyun alanı gibidir, herkesle konuşmak, bir şeyler öğrenmek, ilginç hikayelerini dinlemek ister. Gittiği her ortamın neşesine neşe katan bu burç için tabi ki en kötü şey kahkahasız geçen, donuk bir gündür.

Yengeç

Sonunda üç şey önemlidir ne kadar sevdiğin ne kadar nazik yaşadığın ve senin yazgında olmayan şeylerden nasıl zarafetle vazgeçebildiğin. Buddha

Duygusallık konusunda hatırı sayılır bir üne sahip olan Yengeçlerin yanındayken kendinizi güvende hissedersiniz. Affedici tarafı oldukça gelişmiş bu burcun üyelerinin birine uzun süre kızgın kaldığını göremezsiniz. Sevdikleri zaman, her şeyleriyle severler ama her şeye rağmen çok istedikleri şeyden zamanı geldiğinde vazgeçmeyi de bilirler. Zor bir durumda kaldıklarında içlerindeki bilge sesin kendilerine yol göstereceğine inanırlar.

Aslan

Kendin ol, diğerleri çoktan kapıldı. Oscar Wilde

Kendine güven denilince akla ilk gelen Aslanlar doğuştan lider olarak dünyaya gelir. Sahne ışıklarını sürekli üstlerinde hissetmeye bayılırlar ve kendilerine olan inançları hep en üst noktadadır. Kendileriyle o kadar barışıktırlar ki başkasına benzemek onlara mantıksız gelir. Olunabilecek en güzel şeyin, ulaşılabilecek en üst noktanın kendisi olmak olduğunu bilir ve sırf kendilerine olan güvenleri yüzünden onları göz ardı edemeyeceğiniz karizmatik bir kişiliğe sahip olurlar.

Başak

Sürekli yaptığımız şey neyse biz oyuz, o halde mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır. Aristo

Mükemmellik denilince bütün burçlara siz orada bir durun diyen Başak burcu için bir şey yapılacaksa tam yapılmalıdır. Yarım yapılan işler, tutulmayan vaatler, bir öyle bir böyle tavırlar Başak burcunun asla tahammül edemediği şeylerdir. Bu yüzden bu burcun üyeleri için eğer bir şey yapılıyorsa, mükemmele ulaşılıncaya kadar yapılmalı, eklenecek ya da çıkarılacak bir şey kalmayana kadar yanına yöresine bakılmalıdır. Bu yüzden Başaklar için mükemmellik bir eylem değil, hayat tarzıdır.

Terazi

Gerçek bir arkadaş iki gövdede yaşayan bir ruhtur. Aristo

Zodyak’ta ahengin ve dengenin koruyucusu olarak sembolize edilen Teraziler, uyumlu kişilikleriyle yanındaki insanları rahat hissettirmeye oldukça önem verir. Başkalarıyla ilişkilerinde oldukça usta olan bu burcun üyeleri sevdiklerine daima başka bir özen gösterir ve başka insanların da daima iyi yanlarını görmeye çalışır.

Akrep

Dünyada ihtirasla beraber olmadıkça, hiçbir büyük iş başarılamaz. G.Hegel

Tutkunun ve hırsın vücut bulduğu bu burcun üyeleri hayatta her alanda başarı yakalamak isterler ve çoğunlukla da o başarıyı elde ederler. Zaman zaman çok sezgisel ve yoğun hissedebilirler. Bu da onlara insanların asla unutamayacağı çok çekici bir kişilik verir. Tutkunun başarıya gidilen yolda esas olduğuna inanır.

Yay

İnsan, kıyıyı gözden kaybetme cesareti olmadan yeni denizler keşfedemez. Andre Gide

Yaylar, burç dünyasının en ele avuca sığmayan üyesi. Seyahat etmeyi ve maceralara atılmayı o kadar çok severler ki aynı yerde uzun bir süre kalmak işkencenin diğer adı olabilir. Riskleri hayatlarını zorlaştıran unsurlar olarak değil kendilerine daima bir şeyler öğreten bir rehber gibi görürler. Hayatlarını dolu dolu yaşarlar ve heyecan onları canlı tutan tek şeydir.

Oğlak

Gelecek, ona bugünden hazır olanlara aittir. Malcolm X

Kendisine sürekli yeni hedefler koyan ve bunları elde edene kadar durmayan Oğlaklar, hayatı planlı programlı yaşamaktan hoşlanır. Yeterince gerçekçi hedefler koyarsa ve bunlara ulaşmak için yılmadan çalışırsa mutlaka karşılığını alacağını düşünür. Bu yüzden Oğlakların şu hayatta inandıkları en büyük şey, geleceğin, ona bugünden yatırım yapanlara ait olduğudur.

Kova

Hepimiz deIi doğarız. Bazılarımız deli kalırız. SamueI Beckett

Burçlar aleminin en deli dolu üyesi olan Kovalar her haliyle orijinal olmayı o kadar iyi becerir ki dikkat çekmek için ekstra bir şey yapmaya hiç gerek duymazlar. Sıra dışı fikirleriyle çevresindekileri her daim şaşırtmayı beceren Kovalar kendi bildiklerini okurlar ve yer yer ortamın asisini, uyumsuzunu oynarlar. O yüzden herkes deli doğar, ama en güzel Kovalar deli kalır.

Balık

Öğrenebileceğin en mükemmel şey; âşık olmak ve karşılığını bulmaktır. Eden Ahbez

Sezgisel güçleri tavan yapan Balıklar sadece kendi iç dünyalarının derinliklerine inmekle kalmaz, başkalarının duygularını anlamakta da usta bir tavır sergilerler. Birine yaklaştıklarında ya da yardım ettiklerinde bunu bir karşılık beklemeden yaparlar. Sevgi söz konusu olunca kimseye söz bırakmazlar ama bir de karşılığını bulurlarsa hayat o kadar güzel olur ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.