Hangi Candan Erçetin Şarkısı Seni Anlatıyor?

O kadife sesli bir sanatçı, öğretmen ve söz yazarı. 90’ların fırtınalar estiren şarkılarını yazan, seslendiren Candan Erçetin, hala sevilerek dinlenen sanatçılar arasında yerini koruyor. Onun şarkılarıyla yeri geliyor “ölümden başkası yalan” diye efkarlanıyoruz, yeri geliyor “umurumda değil” diyerek boş veriyoruz. Peki, hangi Candan Erçetin şarkısı seni sana anlatıyor?

Koç –  Kim Korkar

Koç burcu insanının kaçacağı en son şey mücadeledir. Aman başıma bir şey gelecek uzak durayım demez, tam tersine üstüne üstüne gider. Hele biri istedi diye asla öyle köşeme çekileyim deyip de susmaz. Siz yüzüne haykıra durun, o başladığı işi yarım bırakmaz, yolundan dönmeyi aklının ucundan bile geçirmez. “Kim korkar hain kurttan” der, alacağını almadan işin ucunu bırakmaz.

Boğa – Söz Vermiştin

Boğa âşık oldu mu gerçekten sonuna kadar gider. Sevdiğini kıskanır, sadece ona ait olsun ister. Hele çok arayıp zor bulduysa sevdiği ölene kadar bekler. Aşkın bir anda başlayıp bir anda bitenini değil, ömürlük olanını arar. Bulduğunda da sevdiğinin kendisine sımsıkı sarılmasını, yaşatmasını ister. Onun kollarında hem her şeyi unutur hem de unutturur.

İkizler – Elbette

Bir yerde İkizlerden bahsediliyorsa, mutlaka ne kadar değişken ne kadar sıkılgan olduklarından şikâyet ediliyordur. Ama ikizler insanı için değişim hava- su gibidir, olmazsa olmaz, hayatı güzelleştiren, renk katan şeyin ta kendisidir. Bir insanın her zaman istikrarlı olması mümkün değildir, elbette bazen çiçek açıp, bazen solarsınız. Daldan dala konup bir yerden sonra da uçarsınız. Bundan daha doğal ne olabilir ki?

Yengeç – Sensizlik

Evcimen tavırlarıyla göz dolduran ve sevdi mi bir başka seven Yengeç burcu için sevdiğiyle oturup kalktığı, sarılıp uyuduğu, romantik dakikalar geçirdiği evinin yeri bir başkadır. Gün gelir de sevgilisi o evi terk ettiğinde ne ev alışabilir o yokluğa ne de Yengeç burcu. O saatten sonra ev yuva olmaktan çıkar ve bir zamanlar sevdiğinin oturduğu yerde sensizlik adlı o iç acıtıcı şey oturur.

Aslan – Hayranım Sana

Girdiği her ortamda kendine olan güveniyle hemen fark edilen Aslan burcu kalbine birini almaya görsün. Sevdiğini ışıltısıyla, yaşam enerjisiyle kendine hayran bırakan Aslanlar sevdiği insan yanında olduktan sonra sakince durup tüm dünyaya meydan okumaya hazırdır artık. Bu ayrıcalığa vakıf olan kimse bu saatten sonra ne karanlıkta yolunu kaybetmekten korkar ne de ruhundaki fırtınalarda boğulmaktan. Güneşin çocukları ışık olup aydınlatır sevdiğinin yolunu.

Başak – Onlar Yanlış Biliyor

Kolay kolay memnun olmayan Başak söz konusu yorum yapmak olunca kendini tutamaz. Ele aldığı konuyu her açıdan inceler, sağına soluna, arkasına önüne iyice bakar. Bu günlük hayatta böyle olduğu gibi konu aşk hayatına gelince de değişmez. Birini kalbine alırken de ince eleyip sık dokuyan Başaklar o kişi hayatından çıktığında da aynı sorgulamayı baştan yaparlar. Ancak her şeyi herkesi eleştiren Başak en büyük eleştiriyi kendine yapar, kendisinin suçlu olduğuna kanaat getirdiyse kimseye laf bırakmaz, hele kadere hiç laf söylemez.

Terazi – Melek

O zarif duruşuyla, havasıyla sizi etkisi altına alan Teraziler sadece yüzünüzü güldürmekle kalmaz, başınızı da döndürür. Sosyal ortamların aranan isimlerinden olan Terazinin yanındaysanız eğlenmeme gibi bir ihtimaliniz kesinlikle yoktur. Uyumun koruyucusu Terazi sevgilisiyle kendisine saf huzurdan kurulu bir dünya yaratır, acısını dindirir, ehlileştirir ve daha bir sürü şey.

Akrep – Gel Yeter

Arzunun saf hali Akrepler birini bir kere istedi mi onu düşünmeden edemez, kafası sürekli onu nasıl elde edeceğiyle meşgul olur. Gözü sevdiğinden başkasını görmeyen, kendini tüm benliğiyle sevgilisine adayan Akrep, sevdiğini o kadar her haliyle kabul etmiştir ki sevdiği yeter ki gelsin nasıl geldiği hiç önemli olmaz. “Biraz suçlu, biraz dağınık gel yeter” der, onun yanındayken zamanın bir önemi yoktur, dünya durmuş, dönmüş onun bile önemi yoktur.

Yay – İster Sallan Gez

Zodyak aleminin özgür çocukları Yaylar hayatı gerçekten olduğu gibi sever; iyimserlik konusunda Polyanna ile yarışır, ümidini kolay kolay kırmaz, öyle ufak tefek şeylere takılmaz. Herkesi yataklara düşüren dertlere Yaylar “salla” der geçer. Onun için yaşamak çok güzel bir şeydir. Yarını düşünmez, anın tadına bakmaya çalışır.

Oğlak – Meğer

Oğlak burcu derin duygulardan ziyade mantık insanıdır. Başarma hırsıyla dolu benliğinde ailevi duygular, ait olma duygusu gibi şeyler hep ikinci planda gelir. İş hayatında başarı kazanmaya oldukça müsait yapısına rağmen duygusal anlamda yaptığı hataların çok geç farkına varabilir “Gözüm kapalı bakmışım meğer” diyerek karanlık bir ruh haline girebilir. Dostu sandığı insanların aslında hiç öyle olmadıklarını görüp çok başka bir ruh haline bürünebilir.

Kova – Ben Kimim

Yönetici gezegeni Uranüs olan Kovalar bu dünyaya tam bir adalet savunucusu olmak için gelmişlerdir. Dünyada ne olup bittiğini dikkatle takip eden, yalanlar içinde doğruyu bulan, cayanlar içinde sözünde durandır Kova. Doğru bildiğinden vazgeçmeyen Kovalar başka bir dünyanın mümkün olacağına inanırlar. Aykırı ve asi tavırlarıyla da her zaman dikkat çekmeyi başarırlar.

Balık – Bahar

Aşka aşık Balık illa ki her bahar âşık olur. Ama bir yandan da kendine sorar bahar geldiğinde mi ben böyle olurum diye yoksa sırılsıklam âşık olduğum her mevsim bahar mıdır diye. Tüm evreni sevgisiyle kucaklayan Balık insanının elleri sevdiğinin eline değince mevsim fark etmeksizin kışın ayazında bile dallarda tomurcuklar açar. Öyle güzel sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.