Hangi Burcun Suskunluğu Neye Dalalet!

Kimileri iletişim kurabilmek için saatlerce dil döker, kimileri var ki daima sessizliği seçer. Herkesin mizacı birbirinden farklı nihayetinde. Suskunluklarındaki sebepler de öyle! Kelimelerin kifayetsiz kaldığının farkına varmak, kalp kırmamak, ilgi çekmek ya da korkmak… Sessizliğe gömülenlerin aklından geçen fikirlerin kimileri. Sence hepsi bu kadar olabilir mi? Burçların suskunluklarının anlamları karşındakini anlamada sana yardımcı olabilir belki. Hissettiğin ne varsa görebilmek için ay burcuna ya da yükselenine de göz atmak isteyebilirsin. Bilmiyorsan Moyra uygulamasını cebine indirip, kendini daha iyi tanıyabilirsin.

Koç: Fırtına Öncesi Sessizliğe

Koçları bir köşede suskun bir şekilde otururken görmek, sık yaşanılan bir olay değil. Duygularını ifade etmede kimselerden çekinmeyen, lafını sakınmayan ve doğrucu bir kişiliğe sahipler en nihayetinde. İletişim şekli her daim açıklıktan yana olsa da zaman zaman sessizliğe gömüldükleri de olabilir tabii. Böyle anlarda çok geçmeden anlaşılacaktır sebebi. Tıpkı şiddetli bir şekilde kopmak üzere olan fırtına öncesi sessizlik gibi!

Boğa: Öfke Nöbeti Öncesi Sakin Kalmaya Çalışmasına

Üzüldüklerinde, heyecanlandıklarında ya da öfkelendiklerinde tepkilerini sessizlikle belli etmek aslında Boğaların tarzı değil. Hatta kendi isteklerini kabul ettirebileceği bir tartışma sırasında inat edip, saatlerce bile konuşabilir. Sessizliği ise sadece tek bir şeye yorulabilir: Sonradan pişman olacağı bir şey söylememek için sakin kalmaya çalışmasına. Karşısındakini kırmamak için susmayı tercih etse de er geç sonucunu almayı canı gönülden isteyebilir.

İkizler: Nato Kafa Nato Mermer Birine Çatmasına

Burçlar aleminde suskun bir şekilde görülmemiş bir burç varsa o da mutlaka İkizlerdir! İlle de gördüm diyen varsa, şüphe yok ki o ender anlar en fazla birkaç saniyedir. Her zaman iletişime açık ve deli dolu halleri sessiz kalmalarına izin vermez ki. Onları pes ettirebilecek tek şey bir şey var; karşılarındakinin kapasitesinin sözlerini anlamaya yetmemesi. Nato kafa nato mermer diye tabir edilen, önlerine ne sunulursa sunulsun kendi fikirlerinde direten kişiler, İkizler için ağızlarını yormaya değmeyecek kimseler.

Yengeç: Söyleyecek Tek Bir Kelime Kalmamasına

Yengeçlerin sevdikleriyle ilişkilerinde her kelimenin büyük bir değeri var. Hepsi kalpten gelir, adeta hislerinin bir tercümesidir. Sessizlikleri ise geri dönüşü olmayan bir yola girildiğinin habercisi olabilir. Sorunlarını konuşarak çözmeye çalışan, her şeyi yoluna koyana dek yorulmadan uğraşan birinin suskunluğu, yalnızca artık kelimelerin pek de anlam ifade etmemesine yorulabilir. Bir başka deyişle sessizliğinde kırgınlıkları ve sonuca varmayan çabaları gizlidir.

Aslan: Son Sözü Söylediğine

Aslanlar için suskunluğu seçmek neredeyse pes etmekle eş değer. “Biz bitti demeden bitmez” sözünün onların ağzından çıkmış olma ihtimali de kuvvetle muhtemel. Yanlış anlaşılmasın, Aslanlar laf salatası yapan ya da gereksiz insanlarla laf yarıştıran kimseler değiller. Sadece noktayı koyacak sözün ne olduğunu bilir, yeri geldiğinde de uzatmalara gitmeden tartışmada son vuruşu yapar. Sessizlik anlarında da muhtemelen karşı çıkacak bir cengaverin olup olmadığını kontrol etmektedir.

Başak: Olan Biteni Kontrol Altına Almak İçin Kendine Zaman Tanıdığına

İşin aslı günlük yaşamlarında Başakları sessiz görmek pek rastlanan bir tablo değil. Herhangi bir işe yoğunlaştıkları zamanları dışarıda bırakırsak tabii. Geri kalan sessizliklerinde ise çeşitli sebepler gizli. En büyük neden ise sinirlenmesi. Konuşmayı kestiği sırada karşısındaki artık Başağın hayatında yeri olmadığını bilmeli. Suskunluğunun en sevdiği yanı ise ona her şeyden uzaklaşma fırsatı vermesi ve böylece olan biteni sakince inceleyebilmesi.

Terazi: Kırgınlık Yaratmak Yerine Sessizliği Tercih Ettiğine

Sosyal kelebek Teraziler, kolayca tahmin edilebileceği üzere fazlasıyla konuşkan kimseler. Herhangi bir ortamda oluşan sessizliği bozmak için eğlenceli bir şeyler anlatmaya koyulabilir ya da sohbetin seyrini değiştirebilirler. Sık rastlanmasa da suskunluklarının nedeni genelde kırgınlıklarını ya da öfkelerini gizleme eğilimi olabilir. Tepeleri attığı sırada gerekirse dilini ısırıp kötü bir şey dememek için suskun kalmayı tercih edebilir.

Akrep: Hesap Gününü Beklediğine

Akrepler ne öyle başkaları gibi saniyeler içerisinde samimi arkadaşlıklar kurar ne de sadakatle bağlı olduğu çevresini hayatından çıkarmayı aklına koyar. İnsan ilişkilerindeki prensibi genelde günlük değil ömürlük bir yolculuğa çıkabilmesi. Böylesine bağlılığı zedeleyecek herhangi bir hareketin ise kolay kolay telafi yoktur desek yeri. Öfkesini de kırgınlığını da gülüşünün arkasına saklar, günü geldiğinde ise gerçekleri pat pat ortaya koyar. Bir başka deyişle Akreplerin sessizliği soğuk servis edilmek üzere hazırladıkları intikamlarının habercisi.

Yay: Uzun Uzun Dil Dökmeye Gerek Görmediğine

Sessiz hallerine nadiren şahit olunan burçlardan bir diğeri Yaylar. Olanca sevecenliğiyle kolayca samimiyet kurar, yeni tanıştığı bir arkadaş ortamından kırk yıllık bir dostmuş gibi çıkar. Küçük meseleleri büyütmek ya da arka planda gizli düşüncelere kapılmaksa pek onun tarzı değil. Zaten ne gerek var böyle dramalara? Laf atılsa bile umursamaz asla, he der geçer. Birkaç kendini bilmez yüzünden enerjisini düşürecek değil ya.

Oğlak: Kafasını Toparlayıp, İşleri Yoluna Koymaya Çalıştığına

Kimi burçlar var ki çenesi bir kez olsun kapanmaz, kimileri de var ki kerpetenle gelsen kolay kolay ağzını açmaz. Oğlaklar da gereksiz muhabbetlere meze olmayı kendine yakıştırmayan burçlardan biri. Uzun sohbetlere en samimi olduklarıyla birlikteyken katılır belki. Sessizliği daim görünse de her şeyi bir an önce yoluna koymak istemesidir sebebi. İşler çığırından çıktığında suskunluğa bürünmesi de karşısındakinin sesini kesmesi de kafasını toparlama ihtiyacından ileri gelir.

Kova: Karşısındakini Sessizlikle Cezalandırdığına

Burçlar dünyasında Kovaların yaka silktiği yakıştırmalardan biri soğuk nevale olarak mimlenmesi. Herkese ederi kadar değer vermenin ya da birliktelikler kadar bireyselliğe de önem vermenin neresi yanlış birisi söyleyebilir mi? Kaldı ki açık sözlülüğüyle nam salmış bir burç suskun kalmayı seçtiyse mutlaka vardır bir nedeni. Bir düşünsünler bakalım, hatalarını anlamaları için beklemeyi seçmiş olabilir mi? Eskiye dönülmek isteniyorsa, karşısındakinin hatasını anlayıp özür dilemesi gerekli. Anlaşılabileceği gibi onların sessizliği bir tür bekleme süresi.

Balık: Ortalığın Durulması Adına Bir Adım Geri Çekildiğine

Balıkların ne kadar sevgi dolu kimseler olduğunu bilmeyen yok herhalde. Yakınlarına sıkıca yapışır, neyi var neyi yoksa paylaşır. Bir kez olsun ne çevresindekilere çıkışır ne de başkalarının kuyusunu kazmaya çalışır. En kötü yanları ise yanlarındaki herkesin onlar gibi olduğu yanılgısına düşmeleri. İyi niyetinin suiistimal edildiğini gördüğünde sessizce çeker elini eteğini. Olan olduktan sonra bağırıp çağırsa bile ne fark eder ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.