Hangi Burcun Mutluluğu Yasak Elma Ağacında?

Özel ya da iş hayatımızda sürekli aynı sorunlardan şikâyet ediyor ancak hatayı bir kez olsun kendimizde aramaya koyulmuyorsak sorun bizde olabilir. Zira değişmeyen tek oyuncu sizken, aynı durumun kendini tekrar etmesinin sebebi muhtemelen aynı kişidir. Yani siz! Mutlu olmak için bazen yüklerden kurtulmak, doğru sandığımız yanlış huylardan sıyrılmak, kaş yaparken göz çıkarmanın da mümkün olabileceğine en azından ihtimal vermektir. Mutlu bir kadın olmak için karakterinden diskalifiye etmen gereken huylarda sıra. Bakalım hangi özelliğin seni mutsuz kılıyor!

Koç

Kimi insan enine boyuna düşünmek, doğru oyunu kurmak, meseleyi kâğıt üstünde çözmek ister, kimi insan ise doğaçlama yaşamak, plansız davranmak. Ancak ortak yaşam alanlarında birbirimize yaklaşmazsak, hepimiz aynı anda mutsuz oluruz. Mesela sen Koç; bunca aceleyle erken yetişmek istediğin bir yer mi var? Herkes merak içinde! Kendi tez canlılığın yüzünden tutuştuğun her kavgada sen haklı ve mutsuzsun. Ya haklı olacaksın ya da mutlu! İkisine birden sahip olamazsın. En iyisi “her şeyi aceleye getirmek, dar zamana büyük işler sıkıştırmak” yasaklarına uymak!

Boğa   

Bazen derler ya; “insanın kendine ettiğini yedi cihan birleşse yapamaz” diye! Çok doğrudur aslında. Sen kararlarında net olduğun için kimsenin seni dışarıdan müdahaleyle mutsuz etmesi çok mümkün değil. Sen özellikle sosyal ilişkilerinde dirediğin ayaklardan dolayı mutsuzluğa davetiye çıkarıyor olabilirsin. Bir de en önemlisi tutumlu olacaksın diye kendini içine soktuğun geçim sıkıntısı. Hesabın dolu, elin boş! “Bütçeyi kısmak, kendi kendine dar boğaz yaratmak” mutlu olmak istiyorsan, sana yasak!

İkizler  

Elinde bir telefon akşama kadar başkalarının hayatlarında fink atıyor, üstelik sahtelikleri göz kanatan, yürek yakan insanların kandırmacalarına inanıyorsun. Sonra dönüp kendi ilişkine bakıyor, evini gözden geçiriyor, bilginden şüphe ediyor, kendini baştan ayağa beğenmez oluyorsun. Ya da yaşadığın hayatı kendine yakıştıramayıp mutlu yaşamında sorunlar üretiyorsun. Senin mutlu olman kolay, yasağın net; “Başkalarının sanal yaşamlarını, kendi gerçeğinle kıyaslama!”

Yengeç

Empati kurman harika ama her konuda kendinden başka herkesi haklı çıkarman ve kabağı ellerinle kendi başına patlatman basbayağı facia! Hem de kendi koltuğunu deviren cinsten. Kendi hatalarının farkında olman çok hoş ancak tüm hataları ne yapıp edip kendinde bulman fazla iyimser bir kötümserlik. “Sürekli özür dilemek, kendini hatalı ilan etmek!” senin için külliyen yasak!

Aslan   

Aslan sahip olduğu tebaanın gözündeki yerini korumak, onların arzu ettiği gibi bir insan olmak zorundadır. İçinden kopup gelse de şımarık bir çocuk gibi davranamaz, espriyi fazla abartıp ciddiyetini hiçe sayamaz! Kontrolü elden bırakıp meydanı yamyamlara bırakmamak için karizmatik duruşundan ödün vermemeli, lider ruhunu kaybetmemelidir. Ama gelin görün ki Aslan’ın içinde yanan ateş de pazen yakıp geçmek ister. Kralsan kralsın, sen de mutlu olmalısın bu yüzden sana da bir yasak var; “Başkalarının gözündeki yerin için, kendi içinde ateşi söndürme”

Başak  

Gözünü mükemmele dikmek, bu uğurda dikkatine takılan minnacık eksikleri dahi görmek, sürekli kusurlar içinde yaşadığını hissetmene sebep olabilir. Bardağın dolu tarafına bakanlar yaşamın lezzetine varıp tadını çıkarırken, sen boşları doldurmakla bir ömrü heba edebilirsin. Bu yüzden yol yakınken, hala vakit varken ipleri ele almalı, mutlu olmaya bakmalısın. “Baktığın yerde eksik görmek, mükemmeli aramak!” bugün itibariyle yasak, bak böyle ne güzel olacak hayat.

Terazi  

Dünya nüfusu neredeyse sekiz milyara dayanmış, sen hala yalnız kalma korkusuyla çevrendeki insanların bencil isteklerine boyun eğiyor, kendini ikinci plana atıp sahneyi başkalarına bırakmakta hiçbir sakınca görmüyorsun. Neden? Çünkü herkes seni sevsin ve kimse yanından gitmesin. Ama bunun için kendini mutsuz etmene, başkalarının arzularına koşulsuz katılım göstermene gerek yok ki! O halde sana “Yalnız kalma korkusuyla herkese “Evet!” demek!” yasak.

Akrep  

Geçmişe niçin mazi diyorlar hiç düşündün mü? Herkes anı yaşar, yarınlar için plan yaparken, sen neden sırtında bir kamyon sorumlulukla, planlar yapıp duruyorsun? Deneyimlerinden ders çıkarman, en büyük felaketlerin ardından ayakta kalman ve yeni güne yepyeni bir insan olarak başlaman çok güzel ama içinde büyüyen o intikam hiç de mutluluk verici bir şey değil. “Geçmişteki pişmanlık ve suçlara takılıp kalmak.” yasağını deldiğin sürece, karada mutluluk yok!

Yay      

Aklına esen rüzgârın yönü nereyse, tereddütsüz uçuşa geçiyor, dün yaptığın başlangıcı bir anda çöpe atıp yoluna bakıyorsun. Yaşama dair plan yapmak bir yana, yaşamsal ihtiyaçlarını dahi garantilemeyi önemsemiyorsun. Henüz içinde yanan gençlik ateşi harlıyken hayat güzel ama, enerjin azalıp takatin tükenince ne olacak. Şansının yaver gitmesinin garantisi yokken, kendini delice akışa bırakman sana taptaze bir yasak kazandırdı; “Gençlik el sallarken enerjiyi boşa harcama!”

Oğlak   

Mesai saatleri içinde ve dışında, hafta içi ve sonunda, özel işlerin olsun ya da olmasın sorumluluklarına yoğunlaşır, olağanüstü bir şey olmadıkça programının dışına çıkmazsın. Her zaman önceliğini kariyerine verir, kendini ikinci plana atarsın. Öyle ki çoğu zaman mutlu olmayı dahi unutur, kendini rutinine kaptırırsın. Sana kesinlikle yasak olan ise; “Tatil günlerinde dahi yapılacaklar listene takılıp kalmak!”

Kova  

Bildiğin, okuduğun, yarattığın, idealize ettiğinin dışında bir hayat düşünmez, bu konuda akıl yürütenin, fikir sahibi olanın, düşünmek yetmezmiş gibi konuşup kendini ifadeye kalkışanın lafını ağzına tıkar, itirazsız cümle kurmazsın da neden? Kendi farklılıklarının kabul görmesini isterken, seninkilere benzemeyen fikirlere niçin kapılarını kilitlersin. Bu mutluluğuna nasıl engel oluyor hiç farkında değilsin! “Kendi dünyanın doğrularına hapsolmak yerine açık kapı bırakmak!” yasağını uyguladığın müddetçe mutlu olabilirsin.

Balık    

Dünya yaşamından elini ayağını çekmiş, sorumlulukların tümünü elinin tersiyle itmiş olabilirsin. Düşlerindeki aydınlık varken gecenin karasına ihtiyaç duymamış, yaşanan hiçbir sorunun kaynağını kendinde aramayabilirsin. Yalnız başına mutlu olduğun günler yerini zifiri sessizliğe bırakınca, suçladığın insanlar alıp başını gidince, ne yapsan nafile olmasın! “Sürekli her şeyi ertelemek ve her suçu başkasına atmak.” Yasağına uy, ömrün bir başına solmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.