Hangi Burcun Kafası Neye Çalışır?

Zihinsel kapasite, iletişim kurma biçimi, konuşma şekli, bilgi dağarcığı esasen aklımızı kullanma ve dışa vurum tekniklerimizin tümü Merkür yönetimindedir. Beynimizin nelere ve nasıl çalıştığını öğrenmek için başvuracağımız yer de dolayısıyla Merkür burcumuzdur. Bakalım hangi burcun kafası en çok neye çalışır?

Merkür burcunu öğrenmek için tıkla!

Koç

Yeni fikirlerin efendisi Koç, acele giden yolların kâşifi olmasıyla ünlüdür. Hedefe giden yolun tüm kestirmeleri, ara sokakların sıçramaya müsait tramplenleri Koç’tan sorulur. Çarçabuk düşünür, tez elden karar verir, ilk fikri acilen yaşama geçirir ve sıradakine geçer. Böylece yol tarifi yapılmış her yeni fikir, bir diğerine yapılan keskin geçişle eskir. Kafası konular arasındaki bağlantıları kurmaya zehir gibi çalışır.

Boğa

Keyfine düşkün, tembellik sempatizanı Boğa, minimum eforla maksimum verimi hedefler. Haliyle kafası pratik her çözümü gözünden tanımaya, rahatını bozmamak için yattığı yerden kontrol mekanizmaları geliştirecek icatlara çalışır. Tembelliğin bu kadar üretken olduğu başka bir alan görülmedi. Yavaş öğrenir ama tam öğrenir, doğru kodladığı bilgiyi asla unutmaz. Fizik bilgileri gelişkin Boğa’lar basit makineler kurmak konusunda yeteneklidir.

İkizler

Hızlı düşünür, çabuk yorulmaz İkizler. Kafası sürekli çalışmaktan ışıldar, keskin zekasıyla hemen kavrar, açıkça izah eder. Şu en korktuğun uzay geometrisiyle yıllarca uğraştıktan sonra bir püf nokta öğrenir de “Bu muymuş yani? Ama bu çok basit!” dersin ya; işte o kestirme yolun kapısını İkizler aralamış, en basit haliyle sana anlatmıştır. En komplike bilgileri sadeleştirebilme özelliği, keskin zekası ve entelektüel birikimiyle desteklenir.

Yengeç

Kafası hafıza stoklarını doldurmak için harıl harıl çalışır. Yengeç’in; olayları, insanları, duyguları arşivlediği fil hafızası şaşırtır. Yaşantıları etraflıca analiz eden, çevresindeki insanların ihtiyaçlarını önceden saptayabilen, yakınlarının hislerini anlamak üzere programlanan Yengeç kafası en çok empati kurabilmeye çalışır. Her şeyin alt metnindeki ürün yerleştirmeleri saptamak gayreti olan Yengeç’ler, çoğu zaman leb demeden leblebiyi çerez kaselerine koyup servise çıkarmalarıyla ünlüdür.

Aslan

Aslan kürsülere üstün retorik kabiliyetiyle insanlara hitap etsin diye gönderilen teatral bir kraldır. Aslan anlatır, tüm vücudu ona uyum sağlar. Eli nerde konumlanacak, gamzesi nasıl bir şekil alacak, parmakları ne yönde ivme kazanacak beden dili tüm hikâyeyi destekler ve tek kişilik gösteri harika bir ifade sanatıyla sona erer. Kafası, bedeninin eşlik ettiği anlatı bütününü dizayn etmeye çalışan Aslan’ın drama sanatı ayakta alkışlatır.

Başak

Bütünü parçalarından ayrı düşünemeyen, analitik düşünme kabiliyeti sayesinde hesap makinelerini kıskandıran kusursuz zekâsı dudak uçuklatır. Parçalı işlerin tüm basamaklarını titizlikle takip eder, hiçbir detayı gözden kaçırmaz, neden sonuç ilişkisi kurabildiği her bir parçadan mükemmel sonuçlar yaratır. Tüm bunlara müsaade eden taştan sabrı da çalışan kafasının en büyük destekçisidir.

Terazi

Kafaları en çok diplomasiye çalışır. Tarafları sakince, en rasyonel yaklaşımlarla dengelemek, çok yönlü bakış açılarının desteğiyle doğru değerlendirmeler yapabilmek, en büyük meziyetleridir. Muhakeme yetenekleri muazzam gelişmiştir. Terazinin olduğu yerde tüm anlaşmazlıklar en adil değerlendirme ile çözüm bulur, hayat bayram olur. Başın mı sıkıştı, karasızlıklar içinde mi kaldın? Alo terazi hattından, en doğru kararı öğrenebilirsin.

Akrep

Akrep’in kafası elbette tüm bilgilerin tek sahibi olmak için, yaşamları derinlemesine çözmeye, dip köşe bırakmadan her şeyi bilmeye çalışır. Akrep bu tüm ruhlar benim şatomda uçuşmalı, kadim bilgiler dehlizlerimde yüzmeli der, öğrenmeye iyi kafa patlatır. Gelişkin gözlem kabiliyetiyle yaşamları kaydeder, ortam kokusundan ne manalar çıkarır. Tutkularıyla hareket eden Akrep, bir bilinmezi açığa çıkarmayı kafaya taktıysa, çıkarır!

Yay

Bir yaşar beş anlatır Yay, deniz seviyesindeki olaylardan buz dağı yapmak için de kafasını fazlaca abartmaya kullanır. Bilgi edinme ve kavrama süreçlerini üstün başarıyla tamamlar sıra gelir anlatmaya. Bir sağır sultan duymadı derler ya, Yay ne yapar eder onu da konudan haberdar eder. Kafası allayıp pullayıp pazarlamaya müthiş çalışır. Pireden deve, deniz yıldızından saman yolu yapar, bir de güzel cilalar parlatır, hayallerinin devlerini yaratır. Gerçeklerle örtüşmemesiyle de pek ilgilenmez.

Oğlak

Satranç üstadı, öngörü timsali Oğlak, onlarca adım sonrasını ilk hamleden görür, karşılaşması muhtemel sorunları kimseler fark etmeden çözer. Oğlak, ileri görüşlülük yeteneğini kullanarak yaptığı keşifleri sayesinde; temkini sağlam, tedbiri hazır bir kusursuza dönüşür. Stratejik düşünme kabiliyeti sayesinde koca binaları, henüz otlu topraklara ne olduğunu anlamadan inşa eder! Mühendisliğe kafası acayip çalışır.

Kova

Bir konudaki en orijinal, en yaratıcı ve farklı çözüm kovanın heybesinden çıkar. Düşünülmeyeni düşünmek, henüz bilinmeyeni keşfetmek onun işidir. Duygularını bir bilim adamı gibi yaşam laboratuvarının kapısındaki vestiyere bırakır, içeri rasyonel eldivenleri ve mucit başlığı ile girer. Kafası yeniliklere çalışan Kova; yaşamdaki kör noktaları ve en marjinal fikirleri bulmak konusunda uzmandır.

Balık

Veri girişi çok fazla olan sezgisel kafaları, konuşmanın gidişatını önceden bilir ve sonucu gönlünce planlar.  Yaşanacak olana önceden hazırlıklıdır. Sohbeti istediği gibi yönlendirebileceği öncü bilgileri, iletişimde olduğu insanların kararlarını yönlendirmesine olanak sağlar. Kafaları sezgi dünyalarını ayrıştırmaya, sanatta yaratıcılığa, fantastik dünyalarda zihnin özgürce seyahat etmesine olanak sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.