Hangi Burcun Gönlünü Nasıl Alırsın?

Geldik kırgınlıkları telafi etmenin yollarına. Yarım elmayla alınamayan gönüller için öncelikle şerbetleri nabızlarla uyumlu tutup ortamı yumuşatmalı. Doğru zaman geldiğinde hataları telafi etmeye uygun jestler yapılmalı. Burçların her biri farklı kaynama noktalarında kırılırken, hangisine ne tür bir af dileme seremonisi hazırlamalı?

Koç

 

Kalbi temiz, fikri açık, saman alevi Koç’u kırmak zor, gönlünü almaksa sanılandan çok daha kolaydır. Öfkesi anlık, kızgınlığı geçicidir. Kin tutmak gibi kötü huyları yoktur. Yaşadığın görünürde kocaman, aslında incir çekirdeğine doldurmaz konulu tartışmanızın ardından, aslında sen haklıydın demen çoğu kez yelkenlerin ipini söker, meseleyi çözer. Olmadıysa, tuttuğu takımın maçına götür, haykıracak nefesi kalmasın, olanca sinirini atsın. Tebrikler gönül çelen, Koç’u geri kazandın.

Boğa

Beş yıllık küslük talimi için rahatına çekilmeden yakala, kırılan bir Boğa ise af çabukluğu marifet aman unutma. Biri keçi inadı mı dedi? Bakınız Boğa! Taklalar attığını, dört döndüğünü görmeden affetmez, eğer püf noktasını bilmiyorsan! Hatalıysan kabul et ve ilk adımı bekletmeden at. Hatanın arkasında durmana, haklı gerekçeler sunmana, aslında iyi niyetli olduğunu duymaya asla katlanamaz. Pişmanlık görmek ister. Yanında harika yemeklerle bezenmiş bir masaya ve en pahalısından kaliteli bir hediyeye hayır demez.

İkizler

Her ne yaptıysan pişmanlık duygunun duygusallığından sıyrılıp, bir an önce mantığına kavuşmalısın. Zira karşında, az sonra pabuçlarını tersine çevirecek bir laf cambazı var. Düşündüklerinin hepsi bir anda bertaraf olabilir, konuşmanı hazırlamayı ve birkaç kez etüt etmeyi unutma. Ve tabi ki konuşma sırasını sakın ola kaptırma. Malum ikizler alır sazı eline, senin derlediğin onca özür metni yalan olur. Özür dilerken yaptığın hatanın telafisi için bolca akıl danış. Olaylara onun kadar objektif bakamadığını, yardıma ihtiyacın olduğunu tüm cümlelerin sonuna ekle ve barış çubuğunun kabulünü bekle.

Yengeç

Düşünmeden, pervasızca konuştuğun her an, kalbinde çatlaklar oluşturduğun Yengeç’i tez elden sevginle boğ. Gerekirse ağla, hıçkır, duygu sömürü yap! Öyle pahalı hediyeler, şık yemeklerle kalbine giden yolu bulamaz, göz yaşı ırmaklarında akıntıya kapılır, kaybolursun. Artık boncuktan kuş mu yaparsın, ellerinle yemekler mi hazırlarsın, orasını yeteneklerine göre sen belirle. Ama ne yap et, merhametiyle yaşayan bu duygusal kelebeğin vicdanını gıcıkla.

Aslan

Aslan’ın kalbini kırmakta zorlandın ama almakta başarılı olacaksın, tabi özenle düşünülmüş övgü dolu methiyelerin hazırsa. Bir de kendini ışıklarla parlatıp, yaldızlarla bezersen, pahalısından güzel de bir hediye alırsan değme Aslan’ın keyfine. Çıkardığın yemekte, egosunu besle, elini korkak alıştırma. Ve tabi ki hata ettim, her zamanki gibi sen haklıydın cümlesiyle son vuruşu yap!

Başak

Bakmayın o kadar güçlü durduğuna, zaman zaman alıngan dahi olabilir, egosu kırılgan olmasıyla diğerlerinden ayrılır. O ana dek hayatından bezdiren tüm eleştirilerinde ne kadar da doğru tespitler yaptığını nihayet anladığını söylemen yeterli olacaktır. Bir de asla onun kadar mükemmel olamayacağını ekle ki yeni hatalarının yolu bugünden açılsın. En mükemmel sensin, senin dokunuşlarına muhtacım, beni eksiklerimle baş başa bırakma dersen, tüm puanlar senin. İhtiyacın olduğunu açıkça söyle. Yamacında yerini alsın!

Terazi

Kalbi de kolay kırılır, gönlü de çabuk alınır. O zaten kırgınlığa, küskünlüğe senden daha çok dayanamamış, muhtemelen kapını çoktan çalmıştır. Velev ki gelmedi, hatanı kabul et, samimiyetle özür dile kâfi. O zaten kırgınlığı büyütmeyi aklından bile geçirmemiştir. Ya fazla naz aşık usandırır da Terazi gül gibi canı ilişkisinden olursa! Hatalıyım de affettim deyip atılsın boynuna!

Akrep

Kalbini kırmak kolay, Akrep’e barış güvercinleriyle hendek atlatmak en zordur. Uzunca bir intikam yolculuğuna çıkacakmış gibi valizine kuru gıdaları, konserveleri doldur, sabır depolarını fulle, almadan gelme! Özür dileyerek başla! Affetmiş gibi yapacak, temkini elden bırakma! Zehrinin tamamını akıtana kadar, boş bulunduğun her an bir iğnesini sokacak, zamanla eski haline gelecektir.

Yay

Yay’ın kalbini kırmak, dağları delmek kadar zordur. Başardıysan önce otuz saniyelik koro alkışı senin için gelsin. Şanslısın Yay’ın küsmek gibi huyları yoktur, özür dileyip, pişmanlık şovları yapıp boşuna Yay’ın aklına kırgınlık düşürme, suyu bulandırma! O çoktan unuttu gitti. Sen de yaşanmamış say, hayatına olduğu gibi devam et. Anımsayacağı kadar kırdıysan da çok büyütme, korkma Yay hala sende!

Oğlak

Birkaç gün buzdolabında yaşamaya, asık suratını çekmeye hazırsan, gönül alma operasyonunu başlatabilirsin. Bitmek bilmez işlerini kolaylaştırmakla yola koyulabilirsin. Bir de zaman kaybetmeden, şu zedelediğin itibarını iade et. Aslında ne kadar da sorumlu, kendi hatalarının sorumluluğunu taşıyabilen biri olduğunu, azmin ve emeğinle göstermelisin. Onu baştan tavlaman gerekse de savaş alanını terketme! İstikrarınla kazan!

Kova

Küser ama küstüğünü kabul etmez, çocuk muyuz canım der, tripli günleri başlatır, tam bir pasif agresiftir. Gururundan küsmez sanıp yanılma, Kova alınmışsa bir kere, kolay affetmez. En iyisini sen bilirsin diyerek başladığın özür konuşmasında, haklısınlar havada uçuşsun. Yeteri kadar kıvılcım attıysan sohbete sıra Kova’nın, köşene çekil, müsaade et içini döksün, uzun uzun hatalarını saysın döksün sadece onayla ve en sonunda haklısın de. Konuyu kapat!

Balık

Dünyaya küskün olan seninle barışık olur mu? Sık küser, kıyamaz çabuk barışır. İçten içe burulan kalbi, dertlenir, hemen affeder. Ben öyle yapmak istemedim, yanlış anladın, ben hiç seni kırmak ister miyim gibi hassas konuşmalarla konuya doğrudan gir. Titreyen çenenle yürek dağlayan bir konuşma yap. Bu arada mütemadiyen sevip, sana haksızlık ettim, biliyorum çok yüklendim dersen, affoldun bil!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.