Hangi Burcun Fikrini Nasıl Değiştirebilirsin?

Kimileri insanların fikirlerini değiştirmenin imkansız olduğuna inanır. Kimileri ise sadece zaman meselesi olduğuna. Ee, kim haklı o zaman? Aslına bakılırsa her iki tarafta! Herkesin bambaşka kişilik özellikleri var sonuçta. Kişi karşı tarafı kendi safına çekmek istiyorsa buna uygun bir rota izlemeli, nerede ne zaman ne diyeceğini bilmeli. Nuh deyip peygamber demeyenler bile bu şekilde yola getirilebilir. İşin içine bir de burçlar dahil olduğunda seyreyleyin cümbüşü! En inatçısından en kolay ikna edilenine kadar her burcun fikri nasıl değiştirilir, hepsi yeni yazımızda.

Savunulan Fikir Sadece Kendisininse Kabullenen Koç

Koçları herkes ateşli fikirlerin savunucusu ya da inadım inat tavırlarıyla tanıyor olabilir. Doğruluk payları olmakla birlikte fikirlerini değiştirmek genel kanının aksine çok da güç değil. Sadece sularına gitmek gerek. Nasıl mı? Savunduğu fikrin ona karşı sunulan fikirle çok da ayrı olmadığı hatta bir bakıma aynı yola çıktığı varsayımıyla. Dememiz o ki “Senin savunduğun şey de aslında bu” anahtar cümlelerden biri. Doğru ve sakin bir dille er ya da geç fikrini değiştirmeyi kabullenecektir.

Güvendiği İnsanlara İtimat Eden Boğa

Boğalar için Zodyak’ın en inatçı burcu desek başımız ağrımaz. Saatlerce dil de dökülse bilmediği bir yola girmeye yanaşmaz, yıllarca inandığı fikirlerin çürütülmesine seyirci kalmaz. Ne söylenirse söylensin, bir kulağından girer öbür kulağından çıkar. Tek bir istisnayla! Karşısındaki gerçekten güvenini kazanmışsa. Mantıklı gerekçeler sunuyor, konfor alanının dışına itmiyorsa fikrini değiştirmeye gönülsüz de olsa okey diyebilir.

Laf Cambazı İkizler

İkizler fikirlerini en sık değiştiren burçlardan biri. Dün ak dediğine bugün kara diyecek kadar hatta! Bu anlamda herhangi bir konu hakkında onu ikna etmeye çalışan kişi bir hayli şanslı. Tabii İkizlerin laf cambazlığı engelini aşabilirse! Her lafa bir cevap verirken, karşısındaki kendini tarafı olmadığı görüşe ikna olmuş bir şekilde bile bulabilir. Dememiz o ki onu ikna etmek isteyen kişinin mantıklı gerekçeleri karşılık vermesine fırsat tanımadan birbiri ardına sıralaması gerekir. Bir bakıma her şeyi oldu bittiye getirmesi!

Kaybeden Tarafta Yer Almak İstemeyen Yengeç   

Yengeçler ikna edilmesi pek kolay olmayan burçlardan. Ne kadar mantıklı gerekçeler sunulursa sunulsun, önce kendi içine sinmesi gerekir. Üstüne üstlük fikir değişimleri, kendi fikirlerinin değersizliğini kabul edip karşı tarafa yenilmek gibi. Bu yüzden söylenmesi gereken ilk şey, söz konusu değişimin mutlak kazananının o olduğu! Yeni fikrin kendi inandıklarıyla derin çatışmalar barındırmadığını söylemek de en çıkar yollardan bir diğeri.

Zayıf Karnı Dikkat Çekmek Olan Aslan

Aslan burçlarının sabit nitelikli burçlardan biri olduğu göz önüne alındığında herhangi bir şeye ikna olmalarının pek de kolay olmadığı çıkarımı rahatlıkla yapılabilir. Yanlış da değil, sahiden onu kendi inanışlarından koparıp yeni bir yola sokmak büyük beceri gerektirir. En önemli taktiklerden biri ise sunulan yeni fikrin onu toplum nezdinde daha dikkat çeken biri haline getireceğini söylemek. Benzer şekilde toplumsal alanda söz sahibi kimseler ya da üst otoriteler üzerinden örnek vermek, onları zayıf karnından vurmak için yeterli.

“Kral Çıplak” Denmesine İhtiyaç Duyan Başak

İşin aslı Başaklar öyle kendi fikirlerinde diretip yeni olan her şeye kulak tıkayan kimselerden değil. Aksine farklı fikirlere çoğu kez hoşgörüyle yaklaşabilir. Tabii sunulan fikirlerin sahiden içi dolu ve mantıklı olması şart. Kendi fikirlerinin neden artık yetersiz olduğu da hangi konularsa haksız olduğu da açık açık söylenmeli. Doğru yolun ne olduğu ve dayandığı gerekçeler de ifade edildiyse, artık ikna olmaya hazır demektir.

Kararsızlık Rüzgarında Savrulmaya Meyilli Terazi

Terazilerin fikirlerini değiştirmek çoklarına çocuk oyuncağıymış gibi gelebilir. Kararsızlıklarıyla meşhurlar en nihayetinde. Birkaç sözle ikna edilemeyeceklerini kim iddia edebilir? Bir nokta ise gözden kaçırılıyor, yarın eski fikirlerine dönmeyeceklerinin bir garantisi yok! Bu yüzden ikna edilmek isteniyorlarsa sahiden içselleştirebilecekleri net gerekçeler sunmak gerek. Fikirlerinin değiştirilmemesi ve yolundan dönmemesi ancak bu yolla mümkün olabilir.

Her Halükarda Kazanan Tarafta Yer Almak İsteyen Akrep

Göğsünü gere gere bir Akrebin fikrini değiştirdiğini söyleyen biri çıkabilir mi? Hiç sanmıyoruz! Kendi bildiğinden şaşmayan, fikirlerinin en iyisi olduğuna inanan bir burç var karşımızda. İkna edebilmek için sahiden büyük bir yeteneğe sahip olmak gerekir. Fikirlerini değiştirmek bir hayli güç olsa da güvenlerini kazanmak ve onlara kazanan tarafta yer alacaklarına dair güvence vermek işleri biraz olsun kolaylaştırabilir. Haksız çıkmaları durumunda bir çıkar sunmak gibi!

Dürüstlükten Şaşmayan Yay

Yay burcu dendiğinde ilk akla gelen özellikleri şüphe yok ki farklı görüşlere ve yeniliklere açık halleri. Bilenler bilir, yıllarca aynı fikirlerin savunuculuğunu üstlenmek ya da karşıt görüşlere kulaklarını tıkamak pek onların tarzı değil. Hangi konu olursa olsun mantıklı gerecekler sunmak, onların radarına girmek için yeterli. Dürüst bir dille karşılarına gelindiyse hele saniyeler içerisinde karşı fikre ikna olabilir.

Kendi Bildikleri Dilden Anlayan Oğlak

Oğlakları herhangi bir konu hakkında ikna etmeye çalışmak bile başlı başına cesaret işi. İnce eleyip sık dokuduğu herhangi bir konu hakkındaki fikrini sırf bir başkası farklı düşünüyor diye değiştirmeye yanaşır mı hiç? Bir de inatçı yapıları var ki, bir ömür geçse yine de kendi bildiğini okuyabilir. Kanlarına girmek isteyenin ilk yapması gereken onlarla aynı dili konuşmak. Yeni fikre neden ikna olması gerektiğini uzun uzadıya anlatmak, alternatiflerin aslında onun çıkarına olduğunu ayrıntılı bir şekilde açıklamak gibi.

Yaratıcılıktan ve Farklı Olandan Yana Kova

Kovalar, Zodyak’ta en açık görüşlü burçlardan biri. Yeter ki yeni görüş sahiden bir değişim yaratsın, onlara yepyeni bir perspektif kazandırsın. “Bir de şu açıdan bak” demek bu anlamda onları ikna ederken kullanılması gereken kilit cümlelerden biri. Yeni bir bakış açısıyla gerçeklerin de boyut değiştirdiğini ve yeni fikrin yaratıcı alternatifler sunduğunu söylemek, ikna olmaları yolunda en akılcı taktiklerden.

Ne Kazanıp Ne Kaybedeceğini Görmek İsteyen Balık

Değişken nitelikli burçlar arasında yer alan Balıklar, bir ömür aynı fikre takılıp kalmaya pek sıcak bakmaz. Yeter ki yeni fikirlerin onun için nasıl bir anlam taşıdığını bilsin. Fikrini değiştirmek isteyenlerin hareket noktası tam da bu, düşüncelerine değer verdiklerini göstermek ve söz konusu değişimin onların yararına olduğunu söylemek. Hele hele bu yolda bir ortaklık teklif edilmiş ve yanlarında yer almak taahhüt edilmişse bu iş bitmiş demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.