Hangi Burcu Ne Hasta Eder?

Bir günde beyazlayan doğa üstü saçlar, aniden çöken suratlar, çatlayan kafalar… Sorumlu mu arıyorsunuz? Kaçak bulundu; Kaygı! İnsanı kemiren, mide kramplarından, beyin zonklamalarına kadar tüm vücuda yayılan bu duygu insanı hasta eder! Perdeleri çekip saklansanız da kaçıp kurtulmaya çalışsanız da nafile, burçları hasta eden ne varsa bulduk çıkardık.

Koç

Çabuk çabuk yaşamayı seven, kararlarını ayak üstü alan, riske bayılan Koç sabretmek zorunda kalsa derviş değil hasta olur! Fazla düzenli yerler, uzun ve sıkıcı yollar tahammül sınırlarını zorlar, Koç orta yerinden çatlar! Gündelik rutinlerinde göstermek zorunda kaldığı titizlik, önünde bekleyen işin detaylarda çoktan kaybolmuş olması, Koç’u yerle bir eder, kaygı denizlerinde boğar!

Boğa

Derin ilişkilerin insanı Boğa’yı yüzeysel ilişkiler kurmak hasta eder. Ya hep ya hiç keyfim lazım diyen Boğa, malum hayat can ciğer dostlarınla çevrili bir toplumsal alan değil! İş hayatında apansız biri önündeki kalemi de alır, metrobüste koltuğun da kapılır. Bu küçücük destursuz paylaşımlara dahi deli olan Boğa, benim olan benimdir düsturuyla yaşar. İmkânı olsa paylaşıma kapalı izole bir alanda ömrünü geçirebilecek olan Boğa ortak yaşamda hasta olur!

İkizler

Entelektüel bilgisini, tecrübelerinden, özet metinlerden, sohbetlerinden edinen İkizler uzun uzun kütüphane seanslarına gelemez. Derinlemesine bilmek ister istemesine ama sabrı yetmez. Bir konuyu, kişiyi, eşyayı tüm detaylarıyla bilmek ve sahiplenmek zorunda olmak onu hasta eder. Sosyal bir kelebek olarak ortamlarda uçuşan İkizler, iş hayatında karşılaştığı rekabet ve kıskançlık duygusuna tahammül edemez. İkizler’in gönlü tüm ekiple diz dize oturmak, sempatisi üstünde sohbetin dibine vurmak ister ama bırakmazlar!

Yengeç

Nasıl bir iş hayal ediyorsunuz soruna en çok verilen bol gezmeli, dünyayı görmeli cevaplara inat evimde gül gibi yaşamak isterim der Yengeç. Macera dolu dönüş tarihi belirsiz seyahatler, ailesinden uzak bir yaşam onu hasta eder. Eller dünyayı gezer özgürleşir, yengeç prangalar eskitir. Avrupa’da hemşerisiyle karşılaşsın hüngür hüngür ağlar, seyahati bol işlerden köşe bucak kaçar.

Aslan

Ölür de patron firmasında çalışmaz Aslan, hiyerarşinin baskısına mümkünü yok tahammül edemez, hasta olur. Mümkünse kendi işinin Aslan’ı olur, sorumluluğu haddinden fazla işlerde çalışmaz. Samimiyetle yaşayamayacağı kurumsal alanlarda kendini gösteremez, karnı ağrır, başı tutar, huzur edemez. Alır başını ormanına döner.

Başak

Emek emek dokuduğu intizamlı ve bir o kadar kusursuz yaşantısının içine burnunu sokan aykırılıklar Başak’ı deli eder. Ekip çalışmasında mutsuzluk sağanaklarına yakalanır, mükemmeliyetçi tavrıyla herkesin işini kendi üstüne yıkar da yine ben yaptım diyemez. Benci değil bizcidir Başak. En iyi olmayan her şey onu hasta eder!

Terazi

Çalışmaya doğuştan gönülsüz teraziler için, ekmek rafta dursa aslanın ağzında görünür. Çalışmak o kadar zor, o kadar yorucudur ki mümkün olsa hep sosyalleşir hiç çalışmaz. Velev ki, insansız hava sahasında çalışmak zorunda kaldı, hasta olur! Sorumluluktan külliyen kaçmaz, proje bazlı işlerde, sonlu zamanlarda çalışır, kendini tekrar eden düzenli ve sonsuz işlerde iştahı kaçar!

Akrep

Rekabeti koca bir tehdit olarak algılayan düşmanı bol Akrep, bu diyalektikle hayatını zindan eder! Yer altının gizemli türü, görünür olmaktan öcü gibi korkar. Açıkça yaşamak, dosdoğru konuşmak, alenen tanınır olmak onu hasta eder. O istediği kadarını göstermek, kum diplerinde tozlar içinde az görünür olmak ister.

Yay

Seyahat biletleriyle bezenmiş Yay, aynı yerde ömrünü geçirme tehdidi altında kalırsa hasta olur. Değişim için sabretmek, hareketsiz kalmak, durağan olmak Yay’ı çıldırtır. Doğuştan kopuk uçurtma gibi rüzgâra tabi olarak yaşamak isteyen Yay, karmaşada yolunu bulamaz, düzensizlik içinde adım atamaz. Düzenli bir işte çalışmak zorunda kalmak çürümeyi başlatır!

Oğlak

Fazla sosyalleşmek zorunda kaldığı plaza terasları onu hasta eder. Değişim gösteren koşullar, tercih öncesi yaşanan kararsızlıklar, ikircikler yolundan şaştırır. Akrabalık ilişkilerinin mümkün olan en uzağına konumlanan Oğlak, dedikodudan köşe bucak kaçar. Özel hayatını kasasında kitli tutar, çoğu mecburiyetten, yüzeysel ve mesafeli ilişkiler kurar.

Kova

Merhamet gibi nemli duygular, ağlayan insanlar, üzüntülü iklimler Kova’yı hasta eder. Dünya vatandaşı olan Kova, sınırları çizilmiş, tanımlı tüm ilişkilerde boğulur. Geçmişe saplanma, aile bağları, kuralları belirlenmiş ortak yaşantılar, müstakil hayatını tehdit eder, Kova özgürlüğüne kavuşmak için ne gerekiyorsa yapar. Bağımlı olmak Kova’yı rahatsız eder!

Balık

İç dünyasının uzun koridorlarında kendince at koşsa, iç sesiyle gönlünce dans etse daha ne ister Balık. Ama lider olmayı hiç istemez! Sorumluluklar hayallerini bir bir yıkar, hasta eder! Bağımlı olmaya, yönetilmeye bayılan Balık, kimi zaman yersiz övünmeleri yüzünden kendini yönetici koltuğunda buluverir ve ızdırap günleri başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.