Hangi Burçtan Nasıl Bir Dost Olur?

Hayatımız boyu, komşudan, okuldan, kurstan, sağdan soldan türlü arkadaşlar edinir, kimisini bir ömür dolusu sever, yüreğimizden bir an çıkarmayız. Öylelerine sonraları kardeş deriz, dost bilir canımızdan sayarız. Başarımız sıkışsa koşar, kalbimiz sızlasa dert yanar, en çok bir bakışımızdan anlayanı, sesimizin neminden meseleyi kapanı severiz. Peki hangi burç nasıl bir arkadaştır?

Koç       

Hep destek tam destek Koç’lardan harika birer arkadaş olur! Koç sevdiyse yüreğinin merkezine sokar, kendi de kalbin en rahat tahtında yerini yapar. Motivasyon kaynağıdır bir defa, yoluna set çeken, önüne engel eden nice insanı bertaraf edip, aydınlığı tek seferde buldurur, başarı imzalarında senin adını duyurur. Bitmeyen enerjisiyle depresyonla, tembellikle, mutsuzlukla arandaki dev duvardır. Koç’un arkadaşlığı yazsan destan olur.

Boğa    

Yaşam boyu körebe oynasan yakınında konumlanacağın, gözünü kırpmadan kendini iradesine emanet edeceğin tek insan Boğa’dır. Sırtını yasla, varını yokunu emanet et çekinme, bırak kendini umarsızca Boğa’nın kollarına “Acaba düşer miyim?” diye düşünme! Her koşulda dürüstlük desturunu al ele gerisini hiç düşünme! Boğa her zaman en çok güvenilir, yeri kalabalıklarca dolmaz bir dosttur.

İkizler  

“Öyle bir arkadaşım var ki ne yüzüm düşüyor yanında ne bir an olsun keyfim kaçmaya zaman buluyor. Her durumda yüzümü güldürecek, bana neşe katacak bir şey muhakkak buluyor.” diyenlere tarife uygun burcu açıklıyoruz; İkizler! Tüm yol ayrımlarında en mantıklı kararı alman için seni yönlendiren de odur, her gün bir yeni bilgiyle sana daima bir katkısı olan da! Sohbetin en tatlısı, keyfinin gıcırı zaten dostun İkizlerden sorulur.

Yengeç

Sevgilimden ayrıldım, bugün kendimi çok kötü hissediyorum, sınavdan düşük not aldım, iş arkadaşımla tartıştım, yüreğim parça parça, için ezik çürük diyenler en yakın Yengeç’e koşarak sarılın! Tüm yaralarınız merhemine, ruhunuz ihtiyaç duyduğu merhamete, fikirleriniz kurduğu empatiyle anlaşılabilir dertleşmelere taşınsın! Yanınızda Yengeç varsa, kara bulutlar dağılır, sel olan göz yaşlarının suladığı topraklarda renk renk çiçekler uyanır! Yengeç varsa kötü günler geride kalır!

Aslan   

Gösterişli olmak için türlü yerlere servet harcayanlara, reklamın kötüsü olmaz sözüne itimat edip medya mecralarında yuvarlanan talihsizlere, sesim çok çıkınca duyarlar, dekoltem abartı olursa bakarlar diyenlere, havaya uçmuş akıllarını önce yakalayıp sonra sakince yere bırakmalarını, aceleyle Aslangillerden bir arkadaş edinmelerini öneriyoruz! Bu sayede kendinizi zaten özel hissedip kimselerin beğenisine ihtiyaç duymayacak, yükselen özgüveninizle kendinize yetmeyi öğreneceksiniz. Artık şöhret de ışık da kendiliğinden gelir.

Başak  

Her zaman kararlarını kuşatıcı bir düşünceyle ve sadece senin yararına ele alıp, en doğru yolu işaret edecek, kusursuzla tanışmanı, kendini ve hayatını derleyip toplamanı, yolunda gitmeyen ne varsa düzene sokman için sonsuz desteğini esirgemeyen emektar bir dosttur Başak! Hep yanındadır ve gerekeni yapmaya dünden hazırdır. Sorumluluklarını üstlenmekten, işlerine destek çıkmaktan gocunmaz! En doğru tercihi belirlemeye ihtiyaç duyduğun her an yanında olur.

Terazi  

Nerede dünyada kusur bulmadan, burun kıvırmadan, alınıp küsmeden, kızıp gücenmeden seni her halinle kabul edip, üstelik güzel de sevecek bir arkadaş. Egolarından tamamen sıyrılmış, kendi maddi ve manevi doyumunu bir kenara atmış, dostu için yeri gelip çenesini tutmuş, olan bitene gözünü yummuş, tüm sorunları elinin tersiyle itip huzur dolu bir arkadaşlık kurmuş olan biri var mı? Tüm tatlılığıyla canımız arkadaşımız Terazi var!

Akrep  

“Aman, sanane, uzak dur! İş alma durup dururken başına.” uyarısına kulak verirken herkes Akrep dostun varlığından ötesini bilmez, tehlikeden sırf kendine zarar gelmesin diye korkup geri durmaz! Ben iyiysem dünya varsın yansıncı bencillerden değildir Akrep. Dostu kötüyken iyi olmaz! Dostu için çiğ tavuk yiyip, ateş üstünde yürüyen, göğsünü siper edip gözünü kırpmayan cengaver var ya; işte o kara gün bekçisi Akrep varsa yanında, kimsenin sana zarar vermeye gücü yetmez.

Yay       

Herhangi bir sosyal ortamda karşılaşan herkesin ellerini göğe açıp derhal duaya başladığı, bu enerji nereden geliyorsa üçte birine onda ikisine razı olanlarının da sıkça görüldüğü insandır Yay! Maalesef sonradan eklenemeyen bu özelliği, aklınız erip cebiniz para görünce satın alamıyor, ancak dostunuzu Yay tutup keyfinizin doruklarıyla tanışabiliyorsunuz. Sohbeti şanlı, neşesinde zilyon tane güldürü ögesi saklı Yay ne yaşlanır ne yanında yöresindekileri yaşlandırır. Yay’dan dost edinen kimsenin yaşam sevinci hep canlı kalır.

Oğlak   

Oğlak’ın tedbiri bol, attığı adımın muhakkak hedef noktası çoktan hesaplıdır. Yaşamında kendi kontrolünde olan alanlarda hata payı minimumda, başarı maksimumda seyreder. Oğlak yanında yöresinde kim varsa, hele ki bu değerli bir dostuysa onun için de aynı dikkati gösterecek, arkadaşının yücelmesi için tüm deneyimlerinden faydalanacaktır. Oğlak muhakkak arkadaşının yaşamını da disipline eder ve pişman olacağı şeyler yapmasına asla izin vermez.

Kova    

Hayatta herkesten bir adım önde, hep alternatif artı bir fikirle farklı yerde olanların kendinin değilse en yakın kankasının burcu muhakkak Kova’dır. Kova özgürlükçü ve hümanisttir. Öncelikle insanlığa öğretecek çok şeyi olan farklı düşünme biçimiyle çevresinden ayrılan Kova’nın arkadaşı olmak şanstır. Zira yaşama farklı bir pencere açar, yaşadığın dünyadaki tüm canlılara sağduyu geliştirmeni sağlar. Ve otoritenin seni ezmesine asla müsaade etmez!

Balık    

Karşılıksız sever bir defa Balık! Hesap kitap yapmaz, arkadaşlığından hiçbir beklentisi yoktur, sevilmek dışında! Hiçbir fedakarlıklardan kaçınmaz, bu huyu yüzünden yüreği kararmış kötü niyetlilere çabuk aldanır! Merhameti bol olan Balık, arkadaşının gözünün yaşına, kalbinin incinmesine, hiçbir mağduriyetine sessiz kalmaz, muhakkak bir çıkar yol bulup, gerekirse kendi renklerini verip renksiz kalır ama kara bulutları dağıtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.