Hangi Burçların Öz Güveni Tavan, Hangilerinin Yerle Yeksan?

Yaşamda her alanda aynı ölçüde başarı kazanmak, her durumda aynı kuvvetli duruşu takınmak hiç de kolay değildir. İnsanlar kimi konularda kendilerini oldukça güçlü ve yeterli hissederken kimi konularda çekimser davranabilirler. Bu onların tümüyle öz güvensiz oldukları anlamına gelmez. Kimi alanlar onlar için başarı gösterebilecekleri kolaylıkta iken kimileri bir hayli zorludur. Peki hangi burçların öz güvenleri hangi alanlarda tavadır?

Koç     

Koç “Şimdi değilse ne zaman?” yahut “Neden şimdi değil?” sorularıyla yaşar, aklına henüz gelen yeni fikri dakikalar içinde hayata geçirmek için hiçbir yan gerekçeye de kimsenin onayına da ihtiyaç duymaz. Hal böyle olunca Koç’un en öz güvenli hali, kendi fikirlerini hayata geçirdiği sırada görünür olur.

Boğa    

Boğa için maksimum fayda, minimum hareket ilkesine sağdık yaşar deriz, telaşın yasaklandığı hayatında sere serpe uzandığını, çok olağanüstü bir şey olmadıkça stabil bir yaşam sürdüğünü söyleriz. Bunca rahatına düşkünlükten, işlerini ertelediği gibi bir sonuç çıkıyorsa, çıkmasın. Zira Boğa planlıdır, bugünün işini yarına bırakmaz. Kendine güvenen, özgüvenli insanlar, uzman oldukları alanda doğru zamanı beklemeye gerek duymazlar!

İkizler  

Kendilerini küçük bir çevreye hapsetmez, ilişkilerini güvenli sınırlar içinde tutmak adına minimumda yaşamazlar. Network insanıdır İkizler, bağlantılarını birbirine bağlar, mesleki alanda ortaklaşabileceği, faydalı ilişkiler kurar. Gelişimini sürdürmek, sürekli yeni bilgilerle tanışmak, yeni insanlarla kaynaşıp henüz bilmediği ne varsa öğrenmek ister. Meraklıdır İkizler, utanmaz, çekinmez, her ortama girer!

Yengeç

Yengeç ihtiyacı olanın yanında olmayı ihmal etmez ancak herkesi memnun etmek için kendinden ödün vermez. Birine yardım etmekle, kendini feda etmek aynı şey değildir. Herkesi mutlu etmek neredeyse imkansızdır. Yengeç kendi kimliğine, karakterine, empati yeteneğine güvenir ve insanları keşfetmek konusunda özgüvenlidir. İlişkilerinin sayısından ziyade kalitesine odaklanır.

Aslan   

Aslan korkunun bünyesine uğramasına izin vermemek zorundadır. Zira korku kendi başına yayılan, insanı himayesi altına alan, zamanla ait olduğu alanı kırmak ve çoğalmak isteyen bir histir. Aslan bir defa korku duyarsa, Aslan’lığı tehlikeye girer! Kararlarını korku temelli alması ise düşünülemez. Korkunun kendisini esir almasına göz yummayan Aslan, her alanda özgüvenlidir, herkesin yapmaktan çekindiği işe atılmakta bir sakınca görmez.

Başak  

Başak tozları halı altına, fikirlerini hasır altına itmeyi sevmez. Sözünü sakınıp temizliğini erteleyip biriken öfkelerle de tozlarla da mücadele etmez. Sorunları anında çözme eğilimi, oldukça yüksek bir özgüven belirtisidir. Sahnelere çıkmaz, milyonlara hitap etmek kazanılan birer beceridir ancak sosyal yaşamda süren ilişkilerde açık olabilmek ve dengeyi sağlamak özgüven gerektirir. Başak bu noktada, hayatın acı gerçekleri de olsa karşısında pembe gözlük takmaz!

Terazi  

Terazi’de herkesi olduğu gibi kabul edecek, davranışlarını açıkça göstermeleri, kararlarını yaşamaları konusunda onlara özgür zeminler yaratacak kadar güçlü bir özgüven vardır. Kendi sözlerinin dinlenmesi konusunda direten, yalnızca kendi kararlarına saygı gösteren insanların yanında, Terazi’nin insanları yargılamayan, kıyas yapmayan tutumu fark yaratır.

Akrep  

Hayaller konfor alanında yeşermez, fanteziler bilindik sularda yüzmez! Akrep’in yaşamı tümüyle uçsuz bucaksız bir alana kurulmuştur. Kendini konfor alanına hapsetmez. Bırakın risk almaktan çekinmeyi risk almazsa rahat etmez. Akrep zoru sever. Zorluklarla baş etmeyi öğrendikçe kendini var eder. Ölmedikçe güçlenir. Bu yüzden korku bilmez, tehdit dinlemez, tehlike tanımaz! Akrep uçurumun kıyısında yaşar.

Yay       

“9-5 işim, düzenli bir maaşım, sağlık güvencem, sigortam olsun, ayaklarım yere bassın, paspasım dahi kaymasın” diyen insanların aksine Yay; “yeter ki hiçbir bağım olmasın, özgüvenim tam, cesaretim çelik gibi sağlam, ben her şekilde başımın çaresine bakarım” der ve maceradan maceraya koşar. Sabit bir güvenceye ihtiyaç duymaz. Kendine elleriyle zincir takmaz. İyimserdir Yay, aklına koyduğunu elbet yapar.

Oğlak   

Oğlak, küçük tümseklere zaten takılmaz, büyüklerinden de gözü korkmaz. Kararlıdır, sonuna dek gidecek özgüveni kendinde rahatlıkla bulur. Hassasiyetle stratejisini kurar ve hedefe giden yolda gözüne çöp kaçmaması için gerekli tüm önlemleri alır. Muazzam bir plan yapmak yetmez, planını harfiyen de uygular.

Kova  

Kova hiçbir okuduğuna, öğrendiğine körü körüne inanmaz, hiçbir koşulda akıl süzgecini devre dışı bırakmaz. Vay efendim çok duygusal bir anımdı, aman da aklım başımdan gitmiş yerine hislerim hücum etmişti gibi şeyleri Kova’nın ağzından duyan varsa, yoktur ? Kova sahip olduğu bilgileri enli boylu araştırmış, iyice kanıksamıştır. Bildikleri konusunda kimseye ağız açtırmayacak kadar çok özgüven sahibidir.

Balık   

Balık kaynak yetersizliğini görünce pes etmez. Zaten gözünü yükseklere dikmeyen Balık, suyun derinine, sığına takılmaz! Gerekli yaratıcılığa sahip olduğunu bilir, yaşamın kendisine ihtiyac olan her şeyi sunacağına dair inancını kaybetmez. Elinde avucunda olmasa da umutsuzluğa kapılmaz, hayatın akışına uyum sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.