Hangi Burçların İçinde Birer İlber Ortaylı Gizli!

İlber Ortaylı ismini duymayan kaldı mı? Kaldıysa da tek bahanesi mağarada yaşamak olmalı. Zira kendisi günümüzün belki de en popüler siması. Tarihçi kimliği, akademisyenliği ve yazdığı çok sayıda kitap onu hatırı sayılır bir kitle için idol kıldı. Özellikle yer aldığı televizyon programlarındaki sempatik ve vurdumduymaz tavırları ile dikkatleri üzerine toplasa da onun süper gücü cahilsavarlığı! Cehalete, içi boş bilgiye ve gereksiz öz güvene sıfır toleransla yaklaşan Ortaylı, bilmiş bilmiş karşısına geçenin aklını alır aklını! Bir bak istersen senin burcunun içinde de gizli bir İlber Ortaylı var mı?

Kimseye Eyvallahı Olmayan Başak

Başakların en öne çıkan özelliklerinden biri sınırlarını herkesten iyi bilmeleri. Ne altından kalkamayacağı bir işe girer ne de bilmediği bir konu hakkında haybeden bir şeyler söyler. Karşısına böyle kimseler çıktığında ise birkaç cümleye kalmadan içleri şişer. Önce memnuniyetsiz gözlerle karşısındakini izler, sonrasında da dayanamaz cahille sohbeti keser. Zira rasyonelliği bunu emreder. İlber Ortaylı’nın “Bizim hayali bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var” sözünde de dediği gibi öyle safsatalara değil sadece somut gerçeklere itibar eder.

Hem Gezenin Hem Okuyanın Bileceğini Savunan Yay

Bakmayın siz Yaylara sadece gezip tozmayı bilen insanlar gözüyle bakıldığına. En iyi öğrenme yollarından biri de dünyayı gezip görmek aslında. Kaldı ki kitap okumayı ya da araştırmayı bırakmış kişiler değiller asla. Aksine keşfetmek ve öğrenmek onların hayatlarındaki en önemli amaçlarından biri bir bakıma. İlber Ortaylı’nın bir sözü var ya “Mektebi bitirir bitirmez mobilyacı gezeceğinize, dünyayı gezin” diye. Yayların, hayata bakış açısı da aynen öyle. Bir başka İlber Ortaylı sözünde de dendiği gibi; “Gençler, hem gezmeyi, hem okumayı ihmal etmeyin. Bilmek için ikisi de lazım. Sorguladığınız ya da merak ettiğiniz her şey hakkında kitap okuyun. Sadece ders kitaplarıyla gerçekleri öğrenemezsiniz.”

Toplumsal Gelişimi Her Şeyin Önüne Koyan Kova

Yeni bir bilgi değil; Kovaların aklında hep toplumun daha üst bir seviyeye taşınması arzusu var. Gelişmiş bir toplumda donanımı yüksek bireyler yetiştirilmek isteniyorsa, bilirler ki bunu sadece ve sadece eğitim mümkün kılar. İlber Ortaylı’nın sıkça eleştirdiği gibi sandviççi dükkanı gibi birbiri ardına açılan içi boş okullardan mezun olmak marifet değil. Eğitimli ve entelektüel bireyler yaratılması isteniyorsa bunun için en başında yeni ve eşitlikçi bir eğitim modeli gerekir. Yine İlber Ortaylı’nın belirttiği üzere “İnsanlar gezip görmeli, bu sadece paralı sınıflara yönelik bir ayrıcalık olmaktan çıkmalı, eğitimin bir parçası olmalı.” Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ancak bu yolla çıkmak mümkün olabilir.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.