“Konuşmamız Lazım” Deyince Sırra Kadem Basan Burçlar!

Her ilişkide ufak tefek problemler yaşanıyor. Bazen susup oturuluyor, dudak büzüp trip atılıyor. Bazen ise insanın ağzından çıkanı kulağı duymuyor, saman alevi gibi parlıyor. Sorunlar çözülmeye çalışılırken eski defterlerin biri açılıp diğer kapanıyor. Edilmedik laf kalmıyor, göz yaşları sel olup saatte 90 kilometre hızla dur durak bilmeden akıyor. Fırtına sonrası ortalığı toparlamaksa hayli bir zaman alıyor, kırılan kalpler kolay kolay iyileşmiyor, hafızalar silinmiyor, insanoğlu sakin kalmayı öğrenemiyor.

İşte tüm bu olanları önceden gören, tartışmanın kokusunu aldığında bir saniyede bulunduğu yeri terk eden Balıklar; enerjisini kavgayla gürültüyle tüketmeyen, kalp kırmayı sevmeyen Teraziler, ileri görüşlülüğünü bu tür konularda kullanabilen Yaylar, “konuşmamız lazım” lafını duyunca sırra kadem basarlar! Tabii bu özelliği iyi ya da kötü olarak değerlendirmeniz tamamen size kalmış bir şey. Farklı bir taraftan baktığınız şöyle bir yanı da var: Sorunlarla yüzleşemeyen, yenilmekten haz etmediği için tartışma ortamına girmeyen, sorumluluk almayı sevmeyen, karşısına çıkan engelleri aşmak yerine her daim farklı bir yol bulmayı deneyen, “özgürüm ben” kafasıyla aklına estiğini yapmak isteyen fakat kalıcı bir çözümün uzaktan yakınından geçmeyen, yalnız kalmak istemediği için etliye sütlüye elini değdirmeyen, her şeyi sürekli erteleyen bir taraf. Şimdi taşların biraz daha oturduğunu sanıyoruz.

Yani diyeceğimiz şu: Üstünü kapatmak için, olayın büyümemesi için iyi niyetinizle yaptığınız bir davranış çok farklı yerlere çekilebilir, yanlış anlaşılabilir. “Konuşmamız lazım” diyen birine sırtınızı dönmek ya da kulaklarını tıkamak pek yapıcı bir çözüm yolu olmayabilir. En azından karşı tarafın derdi neymiş bir onu öğrenin, herhangi bir sorun varsa çözmeyi deneyin. Baktınız olmuyor, karşı tarafın konuşma talepleri bitmiyor, elden hiçbir şey gelmiyor, o zaman nereye isterseniz çekip gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.