Hangi Burçlar Kendi İşini Kurmalı?

Zodyak’ta her burç belli mesleki yeteneklerle donanmıştır. Herkes doğru zamanda doğru yerde bulunursa kariyerinde iyi yerlere gelebilir. Önemli olan yeteneklerinin ve ilgi alanlarının farkına varıp belli mesleklere yönelmektir. Öte yandan iş yaşamının belli başlı sorumlulukları vardır. Kurumsal yerlerde ise bu sorumluluklar belli kalıplara bağlıdır. Hiyerarşi, otorite ve kurallarla oluşturulan iş hayatına herkesin tepkisi farklıdır. Bazı burçlar var ki bu yapının altında uzun süre çalışamazlar. Yetenekleri doğrultusunda kendi işlerini kurduklarında çok daha iyi birer kariyer yapabilirler. Peki, kim bu burçlar?

Girişimci Ruhlu Koçlar

Bu burç insanları iş yaşamında ne çektilerse dillerinden çektiler. Esasında hırslı, çalışkan ve girişkendirler. İşleriyle ilgili bir proje söz konusuysa gecelerini gündüzlerine katıp üzerinde çalışır ama diyalog konusunda biraz sıkıntı yaşarlar. Fevri tavırları yüzünden ekip arkadaşlarıyla veya işverenle tartışmalar kaçınılmaz olur. Öfkelerine hâkim olsalar bile açık sözlülükleriyle kendilerine söylenen lafın altında kalmadan laf sokarlar. Stratejik ilişkiler geliştiremeyecek kadar sabırsızdırlar. Gururları işlerinden önce gelen Koç burçları işlerine çok fazla müdahale edilsin istemez.

Koç burçları doğuştan gelen liderlik kabiliyetiyle yönetilen değil yöneten konumunda olmalıdır. Başkasının işinde gururlu ve inatçı yapılarıyla uzun süre çalışmaları zordur. Bu demek değildir ki iş yaşamında başarısız olurlar. Girişken, lider ve azimli kişiliğiyle iyi birer iş sahibi olmaları muhtemeldir. İçinde bulundukları sektörde araştırmalarını ve hazırlıklarını doğru stratejilerle gerçekleştirdiklerinde gayet başarılı birer işveren olarak sektörde kendilerini gösterebilirler.

IKEA’yı da Koç Burcu Bir Girişimci Kurdu!

Dünyaca ünlü mobilya markası İKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad’ın başarılı kariyerinin altında Koç burcu olmanın girişkenliği yatıyor. Daha çocuk yaşlarda kibrit satarak çalışmaya başlamış, karne başarısı üzerine ailesi onu harçlıkla ödüllendirmişti. Bu paranın üstüne bir miktar daha ekleyerek daha 17 yaşındayken İKEA’yı kurmuş. İlk 5 yıl basit aksesuar türünde eşyalar sattıktan sonra mobilya da pazarlamaya başlamış. Kamprad, dahiyane fikirler geliştirmiş ve parçaların vidalarla birleştirilmesine dayanan mobilyalar tasarlamış. İmalat kendisine ait olduğu için maliyetten kar etti ve ürünleri ucuza satmaya başladı. Giderek büyüyen firma çok sayıda şube açtı. Bugün 48 ülkede 400 civarında mağaza zinciri olan İKEA, küçük bir çocuğun büyük hayalleri neticesinde bugünkü haline ulaştı.

Risk Almayı Seven Yaylar

Bu burç insanlarının durumu Koçlardan biraz farklıdır. Neşeli ve iyimser olan Yay burcu insanları ekip arkadaşlarıyla uyum sorunu yaşamazlar. Onların derdi işin kendisiyledir. Uzun bir süre aynı yerde kalmayı sevmez, dört duvar arasında çalışmaktan sıkılırlar. İçlerindeki keşif ve merak dürtüsü bir türlü onları rahat bırakmaz. Hele bir de sevmedikleri bir sektörde çalışıyorlarsa her günleri onlar için bir ıstıraptır. Bulundukları firmadan memnun olsalar bile içlerindeki göçebe ruhla hep yeni ve farklı yerlerin hayalini kurarlar.

Bir süre sonra işten sıkılan Yay burçları ya yeni bir iş aramaya başlar ya da performansları düştüğü için işveren onlarla yollarını ayırmak ister. Bu durumda dışarıdan tembel izlenimi yaratsalar da başka türlü bir şeydir onların istediği. Ayrıca sevmedikleri bir sektörde uzun süre çalışmaları mümkün değildir. Yapmaları gereken keyif aldıkları bir alanda ofise bağlı kalmadan kendi işlerini kurmaktır. Riske girmekten çekinmeyen bu kişiler, sevdiği bir alanda iş kurup çok daha fazla kazanabilirler. Kendi işleri olduğu için bütün gün ofiste kalmaları da gerekmeyecek.

Yay Burcu Deha Panosonic’i Kurdu

Panosonic’in kurucusu Japonyalı ünlü iş adamı Kōnosuke Matsushita’nin kariyeri de tam bir başarı hikayesini özetliyor. 1894 yılında doğan Yay burcu Matsushita çocuk yaşta anne babasını kaybetmiş, 9 yaşında çırak olarak çalışmaya başlamıştı. Bir yıl sonra oradan ayrılıp bir bisiklet dükkanında satış elemanı olarak çalışmaya başladı. 16 yaşında Osaka Elektrik şirketine stajyer olarak girdi. Zeki ve becerikliydi. Duy tasarımını iyileştiren bir fikir geliştirdi. Yönetime çalışmalarını sunduysa da ciddiye alınmadı. Yay burcunun riske girmekten çekinmeyen tavrıyla istifa etti ve kendi şirketini kurdu. İsmini sonradan Panasonic olarak değiştireceği şirketi başlarda 3 kişilik minik bir şirketti. Zamanla büyüyerek seneler içinde dünya devleri arasına giren şirket Japonya ekonomisine büyük katkı sundu.

Özgün Fikirleri Olan Kovalar

Zodyak’ı sıra dışı bazen de dahi deli insanları bu burçlardan çıkar. Otoritelerden hiç haz etmeyen Kova burcu insanlarını, iş yaşamında bir hiyerarşi altında tutmak zordur. Klişeler ve geleneksel çalışma biçimi onların ruhuyla örtüşmez. İşi bilmeyen ya da geleneksel yöneticilerden komut almak onlara göre değildir. Bu anlamda Koç burçlarıyla benzeşseler de bir takım farklılıklar söz konusudur. Koç burçları emir almayı değil emir vermeyi tercih eder. Kova burçları ikisini de sevmez. Eşitlikçi bakış açısı bu tarz ilişkileri özümseyemez.

Zekâları ve özgün fikirleriyle mucizeler yaratabilecek olan Kova burçları yetenekleri olan bir alanda girişimciliğe soyunmaları halinde daha mutlu olurlar. Teknoloji ile ilgili alanlarda başarılı olmaları kesin gibidir. Klasik hiyerarşi anlayışından uzakta, modern ve bireylerin mutluluğunu göz ardı etmeyen bir şirket prensibiyle işlerini kurabilirler. Yurt dışında başlayan bu özgür ve yaratıcılığı geliştirmeye yönelik yeni nesil ofisler tam da Kova burçlarının dünyasına hitap ediyor.

Whatsapp’ın Yaratıcısı Kova Burcu

Günümüzde kimsenin elinden bırakmadığı Whatsapp, Kova burcu yazılım dehası Brian Acton’un girişimciliğiyle kuruldu. İş ararken Facebook ve Twitter’ın başvurusunu kabul etmediği Acton arkadaşıyla birlikte kendi işini kurmaya karar verir. Whatsapp uygulamasını ilk haliyle tasarlarlar. Yani telefon numaralarının kenarında durum bildiren sade bir fonksiyonu vardır. Başlarda zaman zaman çöküyordu. İlerleyen süreçte anlık mesajlaşma uygulamasına dönüştürdüler. Benzer programlar o dönem vardı ama birçok yönden eksiktiler. Brian Acton ve ortağı uygulamayı AppStore’a koyduklarından çok sayıda kullanıcı tarafından yüklendi. Giderek yaygınlaşarak günümüzde milyonlarca insanın kullandığı bir uygulama haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.