Hangi Burçlar İstifaya Meyilli Hangileri Kariyerinin Yılmaz Neferi?

Günümüzde iş bulmak zor, aynı işte yıllarını geçirmekse daha zor. Bunu biz değil araştırmalar söylüyor. ABD merkezli danışmanlık şirketi Deloitte tarafından yapılan bir çalışmaya göre özellikle genç kuşak, geleceklerini garanti etmek için aynı yerde ve işte kalmak konusunda pek istekli değil. Hatta istifa etmek yeni bir trend bile denebilir. Nitekim çalışmaya göre 1981-1995 yılları arasında doğanların yüzde 43’ü istifaya meyilli. 1995 sonrası doğan kuşakta ise farklı bir işe yönelme isteği yüzde 61’i buluyor. Yine de istifa dilekçesini verip çıkmak isteyenler kadar kariyerlerinde yıldızlaşmayı hedefleyenlerin oranının yüksekliğini de es geçmemek gerek. Seçeceğin tarafta burcunun payı olduğu bir gerçek!

Koç

Dinamik yapılarıyla iş hayatında da fırtına gibi esen Koçlar, her zaman potansiyellerini rahatlıkla kullanabilecekleri ve kimsenin onlara patronluk taslamayacağı bir iş ortamı hayal ederler. Yönetilmekten ziyade yönetmeye odaklı yapıları nedeniyle de ast-üst ilişkilerinde ya da ekip çalışmalarında birtakım pürüzlerle karşılaşabilirler. Mesai saatleri içerisinde hissettikleri duygu mutluluk değil de öfkeyse çok fazla düşünmezler. İstifa mektubunu insan kaynaklarına bırakıp, yeni bir girişimle kendi işinin patronu olmayı seçebilirler.

Boğa

İş hayatında kalıcı olmak için iki önemli meziyete sahip olmakta fayda var: Dayanıklılık ve sabır! Ve bu iki özellikten Boğalarda bolca var. İflah olmaz müşteriler karşısında sakinliklerini koruyabilir, stresli iş ortamlarına rahatlıkla göğüs gerebilir ve aksilikler karşısında ayakta kalabilirler… Tabii ki işlerinde geleceklerini görebiliyorlarsa! Uzun yıllar istikrarlı bir şekilde çalışmak konusunda istekli olsalar da sürprizlere gebe bir yerde diken üstünde olabilirler. Hoş yine de tedbiri elden bırakmaz, yeni bir iş bulana kadar istifa niyetlerini kimselere çaktırmazlar.

İkizler

İkizler; yer aldıkları işlere ve ekiplere uyum sağlamakta sıkıntı yaşamaz, yoğun iş temposuna sesini çıkarmaz, esneyen çalışma saatlerinde bir köşede uyuklamaz. Yeter ki kendileri için doğru işi seçmiş olsunlar. Onlara göre heyecan verici işler peşinde koşulmayan, yeni şeyler öğrenmelerine olanak tanımayan, kıvrak zekaya ihtiyaç duyulmayan ya da ciddiyetin hakim olduğu bir ortamda hangi akıllı saatlerini harcar? İlk atışta hedefi 12’den vurmak kolay değil tabii. Doğru işi bulana kadar bir ellerinde istifa dilekçesi bir ellerinde yeni işe başlama belgeleri daldan dala konar dururlar.

Yengeç

Problem çözme yetenekleri ve ekip çalışmalarına yatkınlıkları ile Yengeçler, iş yaşamında sıklıkla aranan kan. Nitekim onlar da işverenleri gibi istikrardan yanalar. İş hayatında kalıcılıklarını sağlamalarının yolu ise kendilerini huzurlu ve güvenli bir ortamda hissedebilmelerinden geçiyor. Bunun için de işlerinde geleceklerini görmeleri ve iş arkadaşlarıyla keyifli bir ortama sahip olduklarını düşünmeleri yeterli. Limandan limana gezmek yerine sakin bir koyda demirlemeyi tercih ettiklerinden, istifa etmek genelde onlar için son seçeneklerden biri.

Aslan

Aslanların yer aldıkları her ortamda zirveye oynadıkları bilinen bir gerçek. Alkışlanmaya ve takdir görmeye yönelik arzuları da hesaba katılınca hedeflerine ulaşana kadar ellerinden geleni artlarına koymayacakları da ifade edilebilir. Özellikle iş yaşamında kariyer basamaklarını üçer beşer çıkıp, patronlarından ve iş arkadaşlarından övgü almayı beklediklerinden başarılı bir kariyer yolu çizebilirler. Eleştirilerin ve sivri sözlerin hedefi olduklarında ise tersi bir durum ortaya çıkabilir. Kimselere eyvallahı olmayan Aslanlar, hiç kimseye hesap vermeyecekleri ve onları kısa yoldan zengin edecek işler peşine düşmek için istifa seçeneğini direkt değerlendirebilirler.

Başak

Çalışkanlıkları ve detaycılıkları dillere destan Başaklar, kariyerlerinde de en ufak hataya yer bırakmazlar. El attıkları en önemsiz işi bile ciddiye alır, en iyiyi ortaya koyana kadar da hedeflerinden şaşmazlar. İş hayatında duygulara yer olmadığını bildiklerinden rasyonel bir şekilde aldıkları kararlarla iş çevrelerinin takdirini kazanırlar. Zira onlar işler içinden çıkılmaz bir hal aldığında arkalarına bakmadan kaçanlardan değil, her şeyi yoluna sokana kadar durup savaşanlardanlar. Bir başka deyişle istifa kelimesini lügatlerinde kolay kolay bulundurmazlar.

Terazi

Terazilerin en sevmedikleri huyları kuşkusuz kararsızlıkları. Özel hayatlarında dahi illallah ettikleri bu özellikleri, iş hayatlarında da başlarını ağrıtabilir. “Kendim için doğru işi mi seçtim, doğru insanlarla mı beraberim, uzun vadede kazanan tarafta yer alabilir miyim” diye kara kara düşünmekten kendilerini alamazlar. “Gitsem nereye kadar, kalsam nereye kadar?” der ya Mor Ve Ötesi bir şarkısında, Teraziler de aynı o kafadalar. İçlerine sinen bir yer bulabildilerse ne âlâ, yoksa daha iyi bir yer arayışlarına devam ederler.

Akrep

Tuttuğunu koparan burçlardan Akrepler, kariyerleri için gerekirse her şeyi ikinci plana atabilirler. Profesyonel ve kontrollü yapıları ile en stresli ve komplike durumların bile üstesinden kolaylıkla gelebilirler. Üstün içgüdüleriyle kartlarını doğru yerde ve doğru zamanda oynadıklarını bildiklerinden de üst üste aldıkları terfilerle işlerinde yıldızlaşmaya giden yolu kolayca kat edebilirler. Hedeflerine ulaşma konusunda pek sorun yaşamadıklarından ucu istifaya çıkan bir yol ayrımının kenarından bile geçmezler.

Yay

İş hayatı her zaman günlük güneşlik değil. Bir gün firmanın üzerinde kara bulutlar da gezebilir, başka bir gün büyük fırtınalar da kopabilir. İşverenler için de bu tip durumlar karşısında sızlanıp duran çalışanlar değil, iyimser ve yapıcı kimselere ihtiyaç var. Bu yüzden de illa ki yolları Yaylarla kesişir. Olumsuzluklar karşısında kolay kolay pes etmeyen ve umutlarını her zaman korumayı bilen Yaylar, her zaman bardağın dolu tarafını görebilir. Bu sayede iş onun için tekdüze bir hale gelmediği ve heyecanını kaybetmediği sürece, istifaya değil kariyerinde kalıcılığı tercih etmeye meyillidir.

Oğlak

Çalışkanlıkları ve sebatkâr tutumlarıyla Oğlaklar, küçük yaşlardan itibaren kariyerlerini planlamaya başlarlar. Başarı odaklı yapılarıyla attıkları hemen her adımda kariyerlerini inşa etmek üzere yeni bir tuğla eklerler. Emeklerinin meyvesini de zirveye yerleştikleri iş yaşamlarında toplarlar. Alışkanlıklarına ve düzenlerini korumaya tutuculuk derecesinde bağlı olan Oğlaklar için işten ayrılmak, tonla emek verdiği işi bırakıp, her şeye sıfırdan başlayacakları bir yere gitmek demek. Aman evlerden ırak!

Kova

Kovalar için bir işte yıllarını harcamak için gerçekten insanların hayatlarına dokunmak, dünyaya bir katkı sağlamak şart. Onlar için iş hayatının anlamı sadece para kazanmak ya da birilerini zengin etmek değil. Aksi takdirde “Hayatta yapmak istediğim iş gerçekten bu mu?” deyip, yaptıkları işe dair arzu ve hırslarını kaybetmeleri işten bile değil. Böylesi bir iş hayatını belki sadece freelance işler için çekilebilirler. Beklenti ve standartlarını karşılamayan işler için zaten ne diye vakit kaybetsinler, bir köşede saklı tuttukları istifalarını verir, arkalarına bakmadan kapıyı çarpıp çıkıverirler.

Balık 

Hayal gücü konusunda kimselerin eline su dökemediği Balıklar, yaratıcılık gerektiren çok sayıda işin üstesinden gelebilirler. Gereken takdiri göremiyorlarsa ya da yaptıkları iş bir rutin içinde sıkışıp kaldıysa tüm adanmışlıklarına rağmen ayrılık seçeneğini değerlendirmekte ellerini korkak alıştırmazlar. Kendilerini mutsuz hissettikleri ya da hayalleriyle ilgisi olmayan bir işe her gün bıkkınlıkla uyanıp, gelmek onların tarzı değil. İstifa dilekçelerini verir, haklarını verecek yeni bir iş aramaya girişiverirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.