Hangi Burçlar Hikikomori Sendromuna Yakalanmaya Daha Yatkın?

2000’li yıllara girdiğimizden beri, depresyonlar, travmalar aldı başını gidiyor. Her gün yeni bir hastalık ortaya çıkıyor, insanlığın psikolojisi giderek kötüleşiyor. Psikiyatr kuyruğunda ilaç sırası bekleyenler de oluyor, kendini eve hapsedip melankolinin dibine vuranlar da çıkıyor. E gün aşırı yeni bir sorun doğunca, travmaların da ardı arkası kesilmiyor. Peki hangi burçlar en küçük sorunda kendini toplumdan soyutluyor, kafasını duvardan duvara vuruyor, “hikikomori” sendromu yaşıyor?

Nedir bu hikikomori? Tabii yine Japonların işi. Uzmanlara göre bu sorun, kişinin kendini eve kapatarak depresyonun dibine vurması, kendi kendine çileden çıkması anlamına geliyor. Daha çok travmatik olaylar sonrası görülüyor, atlatması epey bir zaman alıyor. En son yapılan araştırma sonuçları ise 2010 yılına dayanıyor. O dönemde Japonya’da bulunan yaklaşık 700 bin kadar insan kendini eve kapatmış, insanlarla ilişkilerini keserek dışarıya adım atmamış. Hatta Sağlık Bakanlığı, hikikomori sendromu için çalışmalar yapmaya başlamış, önlemler almış.

Peki hangi burçlar hikikomoriye yatkınmış? Cevabı vermek çok zor olmasa gerek. Her daim başlarının okşanmasına ihtiyaç duyan, potansiyel sevgili adayına çivileme atlayan, hayallerle dolup taşan dünyasında sınırlarını bulamayan Balıklar, hikikomori sendromu için biçilmiş kaftan gibiler! Kendisini kader kurbanı ilan eder, yalnızlığına mum diker üflerler! Hemen bir alt sırada ise hisleriyle hareket eden Yengeçler! Alıngan ve kırılgan yapılarıyla hemen içlerine döner, kapı pencere kapatıp perdeleri çekerler. Ne diyelim, umarız kısa sürede atlatıp normal hayata dönerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.