Hangi Burç Yemek Yerken Hangi Diziyi Açmalı?

Günümüz insanlarının artık yepyeni yemek yeme ritüelleri var. Kimse işten geldikten sonra uzun uzadıya yemek yapmakla uğraşmak istemiyor. Ya hazır bir şeyler söylüyor ya da önceki günden kalan yemekleri mikro dalgada ısıtıyor. Kuru kuru da gitmiyor ki meret. Biraz ses olsun, kafan dağılsın diye bir de dizi açılıyor. Yemek yerken izlenecek diziyi seçmekse kolay iş değil. Ne seni yemek bittikten sonra bile masada bırakmalı ne de karnını doyurmaya çalışırken iştahını kaçırmalı. İzlerken keyfini yerine getirecek, kaşığını tabağa götürürken seni ayrıntıları takip etmek zorunda bırakmayacak birbirinden eğlenceli kısa diziler var artık. Hangisi sorusunun cevabı ise burcunda saklı.

Koç – Parks and Recreation

Kısaca bilgi vermek gerekirse dizi, ABD’nin Pawnee şehrinde Parklar ve Bahçeler Müdürlüğü’nde geçen olaylar zincirini konu alıyor. Birimin örnek çalışanlarından Leslie Knope’un şehri güzelleştirmek adına ağır aksak ilerleyen bürokrasi zincirine karşı verdiği mücadelede bir Koçun özelliklerini çağrıştıran çokça ortak yön bulunuyor. Leslie Knope da senin gibi ilk günkü heyecanından bir an olsun taviz vermiyor ve zorlu engelleri aşmak için mücadele etmekten asla kaçınmıyor. Geriye tabağını doldurup, ilk bölüme göz atmak kalıyor.

Boğa – The Big Bang Theory

Aynı evi paylaşan iki üstün zekalı fizikçinin kendi kurdukları dünya içerisinde mutlu mesut yaşarken karşı dairelerine taşınan ve kendi karakterleriyle taban tabana zıt bir sarışınla birlikte hayatlarının bambaşka bir hal almasını konu alan The Big Bang Theory, sitcom dalında en iyiler arasında. Zaten bir Boğanın da kaliteden ödün verip, daha azıyla yetindiği görülmüş şey mi şu hayatta? Senin gibi kendi düzenini oturtmuş insanların aşkın yörüngesinde nasıl mutlu olabileceğini bildiğimizden bir şeyler atıştırırken göz atmanı şiddetle öneririz.

İkizler – SKAM

Alışılagelmiş dizi formatının dışında, karakterlerin hayatlarının sosyal medyadan takip edilebildiği ve her sezon birbirinden farklı karakterlerin merkeze alındığı SKAM, Norveçli bir grup gencin kendini bulma hikayesini anlatıyor. Birbirinden farklı dünyalara sahip olsa da arkadaşlık ekseninde bir araya gelen karakterlerin eşsiz diyaloglarla birbirilerini anladığı dizi tam anlamıyla seni anlatıyor! Eminiz sen de kendini keşfetmek için çok yol kat ettin ve insanları anlayabilmek için çok çaba sarf ettin, bu da seni dizinin müptelalarından biri yapmak için yetiyor da artıyor.

Yengeç – How I Met Your Mother

How I Met Your Mother, baş karakterlerden biri olan Ted’in çocuklarına anneleri ile nasıl tanıştığını anlatma serüveni olarak özetlenebilse de bundan çok daha fazlasını içinde barındırıyor. Aile olmanın, güçlü arkadaşlıkların ve asla tükenmeyen sevginin anlatıldığı dizide bir Yengeç için gereken neredeyse her şey bulunuyor. Tanışma hikayesini bitirebilmek için son bölüme kadar beklerken, kendi aşklarını ve arkadaşlıklarını da içinden geçirecek, anlatacağın ne çok hikâye olduğunu bir kez daha göreceksin.

Aslan – Girlboss

Nasty Gal giyim markasının yaratıcısı Sophia Amoruso’nun gerçek hayat hikayesini anlatan aynı isimli romandan uyarlanan Girlboss dizisi, kendi yolunu çizmek isteyen ve önüne çıkan engelleri kendi tarzıyla aşan genç bir kızın sıfırdan kurduğu bir moda imparatorluğunu konu ediniyor. Tıpkı bir Aslan gibi Sophia da otoriteye boyun eğmeyi ya da olaylar karşısında pasif kalmayı kendine yediremiyor. Bir Aslan gibi sahaya çıkıyor ve kendi öyküsünü yazıyor. Bir başka deyişle diziyi sevmemen için daha fazla sebebe ihtiyacın bulunmuyor.

Başak – Seinfeld

Diziye de adını veren New Yorklu komedyen Jerry Seinfeld ve 3 arkadaşının günlük yaşamlarından bölümler sunan Seinfeld, çok sayıda televizyon otoritesi tarafından gelmiş geçmiş en iyi sit-com olarak gösteriliyor. Dizide kolay kolay “Beğendim” demeyen Başakları bile kendine bağlayacak birçok unsur yer alıyor. Bunlardan en dikkat çekenin başında ise kuşkusuz ince detaylar geliyor. Dört karakterin hayatlarında sıradan görünen hemen her olay incelikle ele alınıyor ve neredeyse tüm bölümün konusunu oluşturuyor. Bu da dizinin senin gibi detaycı kişiliklerin radarına girmesini sağlıyor.

Terazi – Friends

Gençliklerinin sonu ve yetişkinliklerin başı arasında sıkışmış şahsına münhasır 6 karakterin hayat hikayelerinin ve birbirleriyle eğlenceli ilişkilerinin anlatıldığı Friends, günümüzün arkadaşlık temalı dizilerinin atası kabul ediliyor. Bir arkadaş ortamında olduğu gibi karakterler arasında kahkaha da gözyaşı da aşk da eksik olmuyor. Bir Terazinin hayalini kurduğu arkadaş ortamının neredeyse prototipi olan Friends’i bitirsen bile yemeğini yerken çokları gibi tekrar tekrar izleyeceğine şüphe yok.

Akrep – The End of the F***ing World

Son dönemin gözde dizilerinden The End of the F***ing World, baş karakterlerden James’in “17 yaşındayım. Ve psikopat olduğumdan kesinlikle eminim” sözüyle başlıyor. James’in kız arkadaşı Alyssa ile birlikte ailelerini arkalarında bırakarak çıktıkları macera dolu yolculukta başlarına gelen talihsiz olaylar yer yer güldürüyor yer yer düşündürüyor. Dışarıdan sert ve güçlü görünen Akreplerin kendi iç dünyalarında bambaşka olaylar yaşamaları gibi ikilinin birbirlerinden gizledikleri sırlar da kara mizah tadındaki diziyi fazlasıyla izlenir kılıyor.

Yay – Rick and Morty

Yetişkinlere yönelik çizgi dizi olarak adını duyuran Rick and Morty, dahi ve alkolik bir bilim insanı olan Rick ve torunu Morty’nin bambaşka dünyalara ve alternatif evrenlere yaptıkları seyahatleri konu alıyor. Kendilerini bir maceradan çıkıp, başka bir macerada bulan dede ve torunun hikayesi, izleyenleri güldürdüğü kadar felsefi yönden düşünmeye de itiyor. Tam bu noktada özgür ruhlu ve maceraperest Yayların bir diziden beklediği çoğu kriteri sağlamış oluyor.

Oğlak – The Office

Bir kağıt şirketinde çalışan ofis elemanlarının birbiriyle ilişkilerinin belgesel tadında anlatıldığı The Office, bir iş yerinde karşılaşılması muhtemel birçok karakteri doğal ortamında izleyiciye sunuyor. İşinden bıkkın olanları da hırslıları da olan bitene kayıtsız kalanları da farklı karakterler üzerinden teker teker inceliyor. Çalışkan Oğlakların iş yerlerinde ya sabır çekerek tahammül ettiği çoğu karakter, bu kez onu güldürmek için bir şansı hak ediyor.

Kova – Brooklyn Nine-Nine

Brooklyn’in 99 numaralı polis bölgesinde yer alan bir karakolda yaşananları anlatan Brooklyn Nine-Nine, karakolların ciddi ve sıkıcı yerler olduğuna dair ön yargıları teker teker kırıyor. Karakolda çalışan polis ve dedektiflerin araştırdıkları olaylar üzerinden ilerleyen hikayede kahkahalarla izlenecek çokça bölüm yer alıyor. Keyifli arkadaşlıkların insanı olan Kovaların da aykırılıklarla dolu bu hikayeye kendini kaptırmaması pek mümkün görünmüyor.

Balık – Wilfred

Wilfred, bilindik kısa dizi formatının biraz daha dışında. Başrolde içine kapanık bir karakter olan Ryan ve kendisi köpek kostümü giymiş insan olarak görse de geri kalan dünya tarafından köpek olarak görülen Wilfred adında bir köpek var. Ryan’ın intihar etmek üzereyken tanıştığı Wilfred’le gülümseten arkadaşlıklarının anlatıldığı dizide bir Balığın önem verdiği sevgi, dostluk ve insanlık gibi çok sayıda unsur var. Hayal dünyasını genişletecek ve izlerken güldürecek bir dizi eminiz ki seni de yemek yerken bir hayli keyifli kılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.