Hangi Burç Vicdanının Sesini Susturamaz?

Hatalarınız olmuştur değil mi sizin de? Belki ağırlığını kaldıramadığınız için vicdan azabı çektiğiniz. Bir anlık sinirle yaptığınız fakat yıllar geçse de unutamadığınız. Ömrünüzün sonuna kadar hem kalbinizin hem de aklınızın bir köşesinde taşıdığınız. Nereye giderseniz gidin aklınızı kurcalayan, peşinizi bir türlü bırakmayan kötü anılarınız. İçinizi kemiren duygularınız, bir türlü rahatlatamadığınız vicdanınız…

Yapılan yanlışlar epey yıkıcı olabilir, belki cezasız kalmayabilir. Yaşadığınız yere, kültüre, sahip olduğunuz değer yargılarına göre farklı şekilde anlamlandırılabilir. Belki de gözünüz de fazla büyüttünüz, fazla hassas Yengeçler gibi geçmişe takılıp kaldınız, onca yıl boşu boşuna yükünü omzunuzda taşıdınız. Ya da kırılmadık tek bir kalp bırakmayıp duygusuz Oğlaklar gibi oralı bile olmadınız, ertesi gün beyninize format attınız. Onu da yapmak gerekebilir tabii, yargılamıyoruz. Bir de tabii mükemmeli yaşamak isteyenler var, tek bir yanlışın bütün doğrularını götüreceğine inananlar. Büyük resmi göremeyip detaylarda kaybolan Başaklar. Kendini eleştiren takıntılı arkadaşlar.

Ne geçmişe takılı kalıp vicdan yapmak ne de üstünü kapatıp vitesi dörde takıp gaza basmak! Milyarlarca insanın yaşadığı yeryüzünde, her günümüzün standart ya da mükemmel geçmesine de pek olanak yok. Yanlış yapmamak için evden dışarı adım atmamak gibi bir şansınız hiç yok! Dememiş mi Orhan Baba “hatasız kul olmaz” diye, her şeyin üstünde gereğinden fazla durmak da niye? Bir sorun kendinize, açın kalbinizi gökyüzüne, bakın bakalım hangi şarkıyı söylüyor içten içe.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.