Hangi Burç Timsah Gözyaşı Döker?

Politik davranmak mı dersiniz yoksa sahte yüzlere bürünmeyi mi kastedersiniz? Nedir bu timsah gözyaşı, kim döker? Önce deyimin nereden geldiğine bir bakalım, sonra hangi burcun timsah gözyaşı döktüğünü konuşalım. Timsahların ağlaması tabii ki efsanevi bir olay. Böyle gaddar ve acımasız bir canlının kurbanlarının arkasından yas tutması gibi bir durum pek inandırıcı gelmiyor, öyle değil mi? Hah işte sözümüzün anlamı da aslında tam da bu konuya dayanıyor. Kaynaklarda bu deyimi tarihte ilk kullanan kişi ise 13. yüzyılda Fransa’da Bartholomaeus Anglicus isimli bir rahibin kullandığı söyleniyor: “Timsah, suyun kenarında bir insana rastladığında onu oracıkta katledip üzerine gözyaşı döker, sonra da yutar gider.”

İşin tarihsel boyutunu bırakalım, günlük hayatımıza bir giriş yapalım. Hatta önce “neden insan timsah gözyaşı döker” sorusuna cevap arayalım. Misal, sevmediğiniz, hoşlanmadığınız bir insan var. Fakat aslında bir bakıma da size faydası dokunuyor. Kendi adına kötü bir dönemden geçiyor, belki olayları abartıyor, belki ajitasyon yapıyor. Umurunuzda mı? Hayır. Bu hislerinizi karşı tarafa göstermeli misiniz? O da hayır. O zaman sizi ufaktan dudak büzmeye, iki kilo soğan doğrayıp gözyaşı üretmeye davet edelim. Neden mi? Çünkü politik davranmaya ihtiyacınız var. Damarlarınızda krizden beslenen, önce kendisini düşünen, düşse de kalkmayı bilen, aslında kimseye güvenmeyen, stratejik planlar yapmayı bilen manipülatif Akrep kanı var!

İşin etik boyutu tartışmaya açık bir konu. Çıkarınıza göre davranmanıza ise 2018 yılında pek de şaşırmamalı. Herkesin birbirinin arkasından atıp tuttuğu, aile bireylerinin bile birbirine kazık attığı, kanka geçinen insanların birbirinin sırtından vurduğu, dost bildiklerinizin tuzak kurduğu bir dünyada siz yalandan iki göz yaşı dökmüşsünüz çok mu? Belki çok, belki üstünde durmaya gerek bile yok!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.