Hangi Burç Neden Dışlanır!

Herkesin hayatının bir döneminde bir arkadaş çevresi tarafından dışlanmışlığı olmuştur. Kimi zaman gerçekleri insanların yüzüne dobra dobra söyleyebildiğin için, kimi zaman herkese hak ettiği muameleyi göstermekten çekinmediğin için, kimi zamansa seni çekemedikleri için! Dürüst olmak lazım. Her zaman sorunu karşı tarafa atmak da doğru bir tepki değil. Onca insan bir olup böyle bir tepki gösteriyorsa, belki de hata sende. Olamaz mı yani? Fark etmesen bile bazı özelliklerin sosyal çevrende pek hoş karşılanmamış olabilir. Burçların dışlanma nedenleri ise aşağıdaki gibi!

Koç: Fevri Çıkışları Nedeniyle

Koçların arkadaş çevrelerinde apayrı bir yeri var. Girdikleri ortama hareket getiren, dürüst ve mert kimseler. Yapay sohbetler ya da yapmacık hareketlerse asla işi değil. Kimi zaman kalp kırma pahasına bile olsa ne düşünüyorsa diline geldiği gibi söyleyiverir. Bir şeye mutlu olduysa açıkça gösterir, bir şeye öfkelendiyse de karşısında kim var kim yok yakıp geçebilir. İşte sorun tam da bu, fevri çıkışları onları fark ettirmeden arkadaş çevrelerinden dışlanmaya itebilir.

Boğa: İnatçılığı Nedeniyle

Herkesin Boğa gibi bir arkadaşa ihtiyacı var. Güvenle sırtını yaslayabileceği, zorluklara birlikte göğüs gerebileceği, zevkine gözü kapalı güvenebileceği… İşin özünde olgun insanlar da olduklarından herkesle bir şekilde anlaşmayı, orta yol bulmayı bilir. Çizdiğimiz tablo içerisinde dışlanmasını gerektirecek herhangi bir özelliği yokmuş gibi görünse de inatçılığı söz konusu olduğunda yakın uzak demeden herkese kök söktürecek bir noktaya gelebilir.

İkizler: Konuşkanlığı Nedeniyle

İkizler, en çok arkadaşa sahip burçlardan biri. Hemen her yerde bir tanıdığı, en uç çevrelerden bile bir arkadaşı vardır. Eğlenceli yanı ve içtenliğiyle de anlaşamayacağı bir insan daha olmadığının da altını çizelim. Kolay kolay kimseyle tartışmasa da ipleri koparan taraf olmaya yanaşmasa da bir gün kendini arkadaş çevresinin dışında bulabilir. Nedenini o an için anlaması güç belki ama arkadaşlarına sorsa cevabını söyleyeceklerdir: Konuşkanlığı!

Yengeç: Hassaslığı Nedeniyle

Bir Yengeçle arkadaş olan herkes fazlasıyla şanslı. Ömür boyu kendilerini koruyup kollayacak, her zaman önceliği sevdiklerine tanıyacak, konu ne olursa olsun tüm samimiyetiyle arkadaşlarının arkasında duracak biri var karşılarında. Bu devirde böylesini bulabilmek mümkün değil! Dışlanma nedenleri ise çıt kırıldım halleri! Bir şey söylerken ya da bir plan yaparken Yengeçlerin kırılıp kırılmayacağını düşünmek bir yerden sonra yorucu olabilir.

Aslan: Kıskanılması Nedeniyle

Aslanların arkadaşlıklarının görece kısa süreli olmasında arkadaş çevrelerinin çekememezliklerinin yadsınamaz bir payı var. Tabii, her fırsatta göz önüne olmaktan kıvanç duyan kimseler olduklarını bu denklemden bağımsız olarak düşünemeyiz. Ne var ki elde edilen türlü başarının ya da insanlar tarafından övülen özelliklerinin bedeli çoğu kez sosyal ortamlardan dışlanmak olabilir.

Başak: Eleştirellikleri Nedeniyle

İnsanlar arkadaşlarından ne bekliyor? Gözleri kapalı her yaptıklarını onaylamalarını mı, her zaman iyi sözlerle gönüllerini hoş tutmalarını mı, haksız olsalar bile haklısın denmesini mi? Kimse kusura bakmasın, Başaklar bunu yapabilecek biri değil. Doğruyu da yanlışı da hiç çekinmeden teker teker karşısındakinin yüzüne çarpıverir. Varsın arkadaşları tarafından dışlansın, başkaları onu sevsin diye eleştirelliklerini bir kenara bırakacak değil.

Terazi: Tarafsızlığı Nedeniyle

Tarafsız olan bertaraf olur denir ya. Terazilerin başına gelen de o hesap. Anlamadan dinlemeden arkadaşlarına “Sen haklısın, arkandayım” demeyen, iki arkadaşı arasında kaldığında bir tarafa dahil olmaktansa üçüncü bir yolu tercih eden kişilikler. Bu tavırlarının ardından her iki taraftan da trip yememeleri işten bile değil! İşte neden dışlandıklarının kısa bir özeti.

Akrep: Korkutucu Yanları Nedeniyle

Akreplerin arkadaşlıkları öyle başkaları gibi iyi gün dostluğu değil. Ömürlük bile denebilir. Bu yüzden herkesle arkadaş olmaz, kimseye yakınlaşmak için olur olmaz davranışlarda bulunmaz. Sert ve ifadesiz çehresinin insanlara korkutucu gelmesi belki de bundan. Kim bilir? Kesin olan kendine dair çok şey söylememesine rağmen herkesin sırlarına vakıf olması ilişkilerde dengesizliğe, ardından da dışlanmasına neden olması.

Yay: Dobralığı Nedeniyle

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye ne güzel söylemiş atalarımız. Yayların defalarca başını yakan bu durum, hâlâ geçerliliğini yitirmedi. İster karşısında en yakın arkadaşı olsun isterse uzaktan bir tanıdığı. O an aklından geçeni dürüstçe söyleyecektir. Niyeti hiçbir zaman başkalarına yaranmak ya da çıkar elde etmek değil çünkü. Eğer günümüz arkadaşlıkları böyle yalanlar üzerine kuruluyorsa, vay halimize!

Oğlak: Acımasızlığı Nedeniyle

Oğlaklar, arkadaşlıklarında olabildiğince yardımsever ve yüce gönüllü insanlar. Birinin bir ihtiyacı olsun ilk o koşar, arkadaşlarının bir sorunu olduğunda yol göstermek için elinden geleni yapar. Gerçek bir dost olmak da bunu gerektirir! Peki, yaptıkları bir hatayla karşılarına gelirlerse? İşte o zaman külahları değişir. Hiç acımadan, tek kalemde defterden siliverir. Bu tavırları uzun vadede arkadaş ortamlarından dışlanmasına sebebiyet verebilir.

Kova: Farklılığı Nedeniyle

Kovaların öyle herkes beni arasına alsın, herkesle bir sohbetim olsun gibi bir derdi yok. Onu olduğu gibi kabul edecek, sıkboğaz etmeden birlikte keyifli vakit geçirtecek insanlar varsa ne âlâ! Bir ömür boyu arkadaş kalabilir. Eğer yok, düşünceleri, giyimi kuşamı ya da hareketleri yüzünden dışlanacaksa çizgilerini en baştan çiziverir. Arkadaşları tarafından dışlansa bile fark etmez, başkalarının suyuna gitmek için kendi olmaktan vazgeçecek değil!

Balık: Anlaşılamaması Nedeniyle

Sorsak Balıkların kendileri bile söyler, anlaşılması kolay karakterler değiller. Ne düşünüyorlar, ne hissediyorlar, ne yapmak istiyorlar… Anlamak için sahiden de bir kılavuz gerekir. Nitekim çoğu zaman kendileri de bihaber bunlardan! Hep bir arada kalmışlık, hep bir karmaşa. Kendisi bile çözemezken arkadaşlarının onun için yapabileceği bir şey yok gibi. Zamanla ellerini ayaklarını üzerlerinden çekiverir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.