Hangi Burç Nasıl Can Yakar?

Bazen istemeden kırar dökeriz karşımızdakini, özürlerden alevli bir tabak yaparız ortaya, pişmanlığa boğulup af dilemek için can atarız! Bazense bile isteye can yakar, harabeye çevirdiğimiz eserimizle neredeyse övünür, gözümüzü kırpmayız! Ya güdülerimiz teşvik ediyordur her ne yapıyorsak ya da aklımız, her halükârda deler geçeriz sevdiğimizin kalbini! Peki burçlar nasıl kalp kırar, ne yaparak can yakar?

Koç       

Koç’un kalbinden iyilikler de fışkırsa sözünün rüzgârı sert, dürüstlüğünün fazlası zarardır. Eleştirmek için konuşmasa da sözü acıtır, kıracağını düşünüp sözünü esirgemez istemeden yaralar! Kırıldığını fark edip af dileyip gönül almayı bilmez! Ne lafla insanın kırılacağı yatar kafasına ne de kırılanı onarmak! Ama Koç’un anlamadan yaptığıyla çoklarının canı yanar!

Boğa    

Boğa esasen sevdiğini fazlaca sahiplenir, ilgisini de emeğini de eksik etmez. Yaşam beş duyusuna ne sunarsa hepsinden itinayla keyif alır ve yanında yöresinde geçit verdiği kim varsa hepsini huzuruna misafir eder. Tartışmanın, kavganın olduğu yerde sesi soluğu kesilir, işine gelmeyen her türlü konuşmaya kulaklarını tıkar! Sessizliği ile isterse çok can yakar, umursamaz tavrı yürekleri esaslı burkar!

İkizler  

İkizler’in sözü tatlı, sohbeti çoklarınca şifa kaynağıdır. Hayattan keyif almayı da sonu gelmez sayısız arkadaşına mutluluk dağıtmayı da görev edinir. Bilgisi diline vurmuş, muhakeme yeteneğiyle kimselerin çözemediği mantık örgüleri kurmuştur. Düzü ne kadar kaymaklıysa tersi bir o kadar pistir. Huyuna gitmeyeni, hoşnutunu bozanı diliyle döver, acı sözüyle kalpleri gözünü kırpmadan dağlar!

Yengeç

Yengeç canlıyı sever, sevdiğine duygusunu göstermeyi, şefkat göstermeyi pek ister. İnsanların duygularını doyurdukça kendi mutluluk rezervleri dolar, yardım eli kimselerin üstünden eksik olmaz. Enine boyuna ilgilenir Yengeç sevdiğiyle, hayatının tam ortasına girip dokunduğu kişinin vazgeçilmezi olur, sıcacık kucağına fazlaca alıştırır. Ceza vakti geldiyse buz gibi soğur, hiç yokmuş gibi çekip gider! Terk ettiği kişi öyle bir kimsesiz kalır ki kederden kalbi kurur!

Aslan   

Aslan’ın ilgisi tüm tebaasınadır ama bir kişiye en özel alakasını saklar. Sevdiğine kendini öyle özel hissettirir ki ne onlarcası gelse doldurabilir yerini ne dünyaları verse bulur böyle bir hissi. Ayrıcalıklı kılar Aslan’ın sevgisi ve bir tek sana özeldir. Kalbi kırılırsa da fena kırar. Sana özel sandığın kalbine bir başkasını alıverir! Başkasına gösterdiği özen canını bir başka yakar, Aslan da bunu pekala bilir!

Başak  

O ana dek yanında olmuş, tüm sorumluluklarını kendini ortak etmiş, seni düpedüz ayağa kaldırmış, ezmemiş, ötelememiştir Başak! Derdi başından aşsa, işi dağ olup yığılsa özenini eksik etmemiş, elini üstünden eksik etmemiştir. Sırf sevgisinden sakladığı eleştiri okları canı yanarsa fena yakar! Başak alır sazı eline sağ baştan başlar, ne çirkinliğin kalır söylemediği ne bulup çıkarmadığı eksikliğin. Her şeyine bulduğu onlarca kusurla fena kalp kırar Başak’ın öfkesi!

Terazi  

Terazi her anını birlikte geçirmiş, onayından geçmeyen tek karar vermemiş, her rutinine ortak etmiştir seni. Hiçbir özel gününü kaçırmamış bilakis özel sayılmayacak günlerini sihirli dokunuşlarıyla güzelleştirip, anılarını taçlandırmıştır. Ne kolayca kızar ne çabucak küser Terazi! Sevildiği yerden alıp başını gitmez, azıcık küsse de fazla uzaklaşmaz. Gerçekten boşa gitmişse emekleri işte o zaman tüm kabloları keser, köprüleri yıkar! Yüzünü göstermeyip sesini duyurmayarak, mahrum bırakarak yakar canını.

Akrep  

Akrep’in görünmeyen yanında muhakkak onlarca zaaf saklıdır. En güvendiği ilişkilerinde dahi dünyanın bin bir halini göz ardı edip kendini akışa bırakmaz, eşeğini sağlam kazığa bağlamadan ilişkiler dünyasında aydınlığa çıkmaz. Sonsuza dek mutlu olup, elinde tuttuğu zayıf noktalarına hiç başvurmayabilir ama güveni sarsıldı, ihanetin tadına baktıysa kork! Çoktan yerlerini bildiği zayıf noktalarını eliyle koymuş gibi bulur ve acıtır. Kalp nasıl kırılırmış yaşatarak öğretir.

Yay       

Yay gitmelere sevdalı, özgürce kafasının estiği yerlere kanat çırpmaya heveslidir. Yanında uzun zaman kaldı, arzusundan feda edip sevgisine kattıysa kıymetini bilmelisin. Sıkı canına katlandı, susturamadığı merakını sesinle bastırıp yamacında kaldıysa, fedakarlığının karşılığında umduğunu da bulamadıysa; hayatından bir Yay geçmiş olur! Zira Yay tası tarağı toplayıp, iki satır yazıp baş ucuna da koymayıp, çoktan sırra kadem basmış, tatlı hatıralarını acı sosa banmıştır. Çekip giderek yakar canını.

Oğlak   

Oğlak saygı duyamayacağı, söylemlerini önemseyip ciddiye alamayacağı ilişkilerin içinde var olmaz. Bilgisini ve deneyimini kariyerinde sahip olduğu statü ile taçlandırmış, yaşamını sahip olduğu prestiji korumak ve yüceltmek üzerine inşa etmiş insanları sever. Karşılıklı fayda sağlanan ilişkilerde var olmak ister. hayal kırıklığı yaşadı, vaktinin çoğunu çöpe attığı hissine kapıldıysa öfkelenir ve gözünden düşürdüğünü ne yaşamında tutar ne sözünde! Bir daha ciddiye almayarak yakar canını!

Kova    

Kova serin duruşuna rağmen arkadaş canlısıdır, çevresinde türlü alanlarda uzmanlaşan bir dolu topluluk vardır. Görüşmelerini ise olabildiğince sık tutar, sohbet aralarını fazla açıp üzerinde zihin sıcağını kaçırmaz. Bilgisi henüz yeterince derinleşmeyenin eksiğini yüzüne vurmaz, gelişimine katkı sağlamaktan geri durmaz, aksi bir şey olmadıysa tabi! Ama saygı görmemiş, küçümsenmişse küçültmeyi, sağlı sollu cahillik vuruşlarıyla nakavt etmeyi de bilir.

Balık    

Balık kalp kırmak için herhangi bir strateji geliştirmez, kendi can acılarını da ömrü billah istiflemez! Çabuk ve sert üzülür, depresyonun dibini çabuk görür ve tek nefeste hayata yenilenmiş olarak döner. Ne kincidir ne intikamcı! Ama doğal davranışı ceza olur çoğu zaman! Unutuverir Balık, çirkini, karayı nasıl unutuyorsa, mutluluğu, pembeyi de siler hafızasından. Ve bu en büyük ceza olur hakkedenlere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir