Hangi Burç Nasıl Bir Platonik Aşıktır?

İmkansızlığı arttıkça destansılığı çoğalan, hayaller denizinde bir yudum sudan mahrum eden, zaman geçtikte yerini saplantıya bırakan, bazılarına göre aksi mümkün olmayan aşk; Platonik. Yattığı yerden sevip, iç çekip, tebessümle ayılanlar, uzanıp erişemedikçe yalnız yaşamaya mahkum olanlar, başka türlüsü nasıl olur aşk dediğinin zaten tek taraflısı makbuldür diyenler, toplanın yoklama yapıyoruz! Hangi burç nasıl bir platonik aşıktır, satır satır yazıyoruz!

Koç

Koç için platonik bir aşk, iki nefes arasında kendine çeki düzen verip, dokuz numaralı bakışını takınıp, harekete geçmesi için ihtiyaç duyduğu ilk iki dakikada yaşanandır! Henüz akıbeti belirsiz olan müstakbel ilişkisinde, tanışmaya ayırdığı, merhaba sonrası ilk 15 dakika sayılmıyorsa tabi! Avcı Koç, görür, karar verir, harekete geçer! Gerisi kısmet! Olursa olur olmazsa olmaz, öyle peşinden koşup kalbini çalayım, var gücümle sevip gönlünü alayım deyip hız kesmez, yaşamına devam eder!

Boğa

Gözünün gördüğüne inanır, keyfinin kahyasının önerdiğini, gönlünün olur dediğini sevmeye niyet eder, ağır ağır harekete geçer! Boğa, sabrının ardında yelken açtığı bu yeni sevda yolunda, emin adımlarla, usul usul ilerler, platonik aşk macerası uzunca bir yolculuğa döner! Gözlemi elden bırakmaz, risk almaz, kaybetme ihtimalini savuşturana der, platonik sularda kalır, sesini çıkartmaz, kendini belli etmez. Tüm tabelalar mutlu sonu göstermez, hoşlandığı kadın yeşil ışık yakmazsa, harekete geçmez.

İkizler

İkizler’in karalaması bol platonik aşk listesi malumunuz kabarıktır. Kiminin aklını, kiminin duruşunu, kiminin sıcak sözünü, kiminin hınzır gülüşünü beğenir. Güzellikleri takdir etmeyi, tatlı tatlı flörtler etmeyi, derinlikli aşklara tercih eder. İkizler zekâsı bol sohbetlere karışsın, akıl oyunlarında hoş biriyle yarışsın, hemen kapılır, kolay unutur! Platonik dediysek, rüzgâra kapılıp savrulmaz, hayallerini fazla detaylandırmaz!  Zihni güzelden derhal etkilenir, platonik rüzgârın şiddeti artınca ortadan kaybolur.

Yengeç

Platonik aşkları pek sever. Sanki yıllarca tek bir gününün ayrı geçmediği, doruklarda yaşadığı destansı bir âşıkcasına tutkuyla seviverir. İlk görüşte duygularını derinleştirip, asırlık planlar kurabilir. Göz rengini çocuğuna, sıcak gülüşünü kendine ayırır! Babasıyla nasıl anlaşacağını, annesini nasıl seveceğini tasarlar, önden kırlarda şöyle bir koşar, harika yemekler yapmak için etütlere başlar! Platonik aşkını bir de sahiplenir, yabancı düşüncelerden sakınır, resmen kendini adar. Yengeç’e sorarsan, aşk bazen tek kişiliktir!

Aslan

Platonik âşık olmaz, onlarcasını kendi etrafında platonik pervanelere çevirir, aralarından en güzelini, alımı çalımı bol tutanını, gösterişin gözünü çıkaranını seçer! Kendini bir güzel sevdirir! Aslan da illa platonik aşık olsun derseniz, en güçlüsü, en yakışıklısı, en kralı, enlerin eni tesadüf etti de gözüne iliştiyse, benim olacaksın bakışlarıyla bir platonik fırtınası estirir! Derhal en iddialı kartını oynar, jestin en gösterişlisini yapar gözünü diktiğine, gönlüne sokar!

Başak

Platonik aşık olur olmasına da, bu duyguyu yıllarca özlemle bağrına basar! Hayır konuşsa belki de hayatının aşkını yaşayacak ama ön plana çıkmak, aşığım deyip talip olmak Başak’a göre değildir. Platonik aşkını olur, kendini başka uğraşlara verip, platonik mi o da neymiş havasına girer, aşkını kendine unutturmak için ne gerekiyorsa yapar! Başak kolundan tutup aşka sürüklenene kadar, platoniklerini derinlerine hapseder!

Terazi

Böyle platonik aşk görülmedi dedirtir! Özenle, altın orandan derece şaşmadan yaratılmışlara hiç dayanamaz, âşık olur! Terazi bu boş durmayı sevmez, zaten bir ilişkisi vardır! Oldu da ilişki durumu müsait, bir de güzel düştü payına, hayran olmadan yapamaz! En güzel aşkı, en güzel ilişkiyi Terazi yaşar! Platoniklerini fazla uzun tutmaz, ilk rüzgarı arkasına alır sevmeye sevilmeye yelken açar!

Akrep

Akrep platonik aşka hep aşıktır! Kendi kafasında yarattığı aşk tanımıyla duygusunu eşler! İmkansızlarla yetinmez aşka duvarlar örer, uzandıkça mesafesi artan, sevdikçe derinleşen, bildikçe uzaklaşan gizli aşklara tutkuludur! Gecikmiş kavuşmalar, unutulmamış aşklar vazgeçilmezidir! Aşkı eğlence aracı yapanların, mutluluk formülü atayanların aksine, aşkını yüceltir epik bir mücadeleye çevirir!

Yay

Platonik âşık olmaz, hoşlandığının kalbine paraşütsüz atlar. Velev ki talih yüzüne güldü, ruh eşim dediği, karmik bir bağlantı sezdiği, o aşkı buldu! Başka bir bilinç boyutuyla platonik aşkını sürdürebilir, bu mistik bağlantının peşinde ömrünü feda edebilir. O da keşfe açık, çok farklı ve yeni bir duygu olduğu içindir. Konumuza geri dönecek olursak, Yay aşık mı oldu, şak! Diye söyler! Cevabın tez olanını sever! Olmuyorsa zorlamak anlamsız der, alır başını gider!

Oğlak

Oğlak için sevgi emek, çaba, gerçekten istemek ve mücadele etmektir. Platonik aşkların gençlik ateşine kapılıp, yaprak gibi savrulmaz! Ancak prestij sahibi çevresinin referanslarına da kayıtsız kalamaz. Saygınlığı olan kimselerle yakıştırılmaktan hoşlanır, önerilen imajlara sempati beslese de aşık olmaz! Cezbolan merakıyla günler geçirmez, bir an önce görüşüp, yolun sonunu görmek, mümkünse saygınlığını artıracak bu yeni adayla mutlu olmak ister.

Kova

Uçuşan duyguların kelebeği değil rasyonel temellerin aklıdır Kova. Kolay kolay platonik aşık olmasa da zekanın keskinine, bilgenin katmerlisine vurulur. Karizmasını bozmaz, coolluğundan ödün vermez, pek çaktırmaz, kendine hayran eder, e madem seviyorsun yan cebime koy der. İlişkilerini entelektüel bir düzlemde yaşar, aşkın yangınıydı, gülün dikeniydi haz etmez.

Balık

Biri platonik aşk mı dedi, savulun Balık gelemiyor, çünkü şu an platonik aşkını yaşıyor! Platonik aşkların fikir babası, ilham perisi Balık, aşkı bizden öğrenecek değil! Onun için en ulvi yerde, ilahilerin mabedinde, yüce bir duygudur aşk ve var oluşu gereği platoniktir! Balık’ın platonik aşkını gönlüne sığdıramaz, zihninin içinde, düşlerinde, hayal alemlerinde yaşatır. İdealize eder, gözünde büyütür, devleştirir.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir