Hangi Burç Nasıl Bir Kaynana Olur?

“Önce oğlum…” diyenler, evliliğin üzerine gölge düşürenler, misafirliğin dozunu kaçıranlar, gelinin yeteneksizliğinden dem vuranlar, karı koca arasındaki tartışmalara doğrudan müdahil olanlar… İşte fazlasıyla aşina olduğumuz kaynana davranışlarının en önde gelenleri. Pek tabii tüm kaynanalar böyle olacak değil. İçlerinde geliniyle arkadaş gibi olan ya da bilinçli ebeveyn rolünden sapmayanlar da var. Keşke hepsi öyle olsa… Ne yazık ki ikinci gruptakiler azınlıkta! Hangi burcun nasıl kaynana rolü üstlendiği ise yeni yazımızda.

Emir Kipiyle Konuşan Koç

Koç bir anneden çocuğun öyle muhallebi çocuğu olması beklenemez sonuçta. Şımartır da şımartır. Yuvadan uçsa bile fark etmez, kimse bir şey diyemez onların oğluşuna(!) Gelinine olur olmaz emrivakilerde bulunan, oğluna saygılı davranması konusunda uyarılarda bulunan en önemlisi de daima emir kipiyle konuşan bir kaynana rolü üzerilerinde hiç ama hiç sırıtmaz belli ki. Koç kaynanaya sahip olanlara şimdiden bol sabırlar dileriz.

Sınırların Farkında Olan Boğa

Boğaların en güzel özelliklerinden biri kişilerin arasındaki ilişkilerin her zaman farkında olması ve asla sınırları zorlamaması. Kaynana olsa bile fark etmez, evliliğin gereklerini iyi bildiğinden çiftin arasındaki dengeyi bozacak bir hamle beklenmez ondan. Tek gayesi çocuğunun mutluluğu sonuçta. Tek eksi yanı evlilik harcamaları sırasında diline hakim olamayışı. Düğünde takılan takıların hesabını tutmak da cabası.

Geliniyle Arkadaş Olan İkizler

Bilenler bilir, İkizlerin herkesle arkadaş olma potansiyeli var. Gelin ve kaynana gibi yüzyılların değişmez düşmanlığı bile sökmez onlara! Geliniyle arkadaş olması, birlikte alışverişlere çıkması ya da akrabaların dedikodusunu yapması… Hepsi er ya da geç gerçekleşecek aktiviteler. İkizler kaynanaya sahip gelinler, sahiden turnayı gözünden vurmuş olabilirler.

Oğluna Toz Konduramayan Yengeç

Günlük yaşamlarında temiz kalpleriyle ve naiflikleriyle tanıdığımız Yengeçler, kaynanalık konusunda en dişli burçlardan biri. Büyük bir sevgiyle bağlı olduğu oğlundan uzak kalmaya gönlü hiç elverir mi? Sık sık ev ziyaretlerinde bulunan, oğlunun en sevdiği yemeklerden yapan, ister istemez gelini kendisiyle karşılaştıran bir karakter… Dikkatli olmakta fayda var, evliliklerin yıpranmasında Yengeçler yadsınamaz bir role sahip olabilir.

Oğluna “Prensim” Diyen Aslan

Aslan bir kraliçenin oğlu haşmetli bir prens olacak tabii ki… Asla ama asla gözünden düşmez değeri. Oğluna layık gördüğü gelin beklentilerini ne kadar karşılar Allah bilir. Kız istemeden düğün akşamına kadar her şeye el atan ve kendi istediği gibi ilerlemesinden yana olan kaynana tipinden söz ediyoruz. Oğlunun tuzlu kahve içmesine bile göz yumamaz. O derece yani! Takdir edersiniz ki anlaşması kolay bir karakteristiğe sahip değil.

Sivri Dilli Kaynana Başak

Başak kaynananın eline düşen gelinlerin vay haline! Ne yaparlarsa yapsınlar, Başakların yüksek standartlarını bir türlü yakalayamazlar. Evin görünmeyen köşelerindeki toz zerrelerini itinayla fark eden, gelinin yaptığı ütüleri baştan savma bulan, yapılan yemeklerin eksiklerini bir bir sıralayan bir karakter hayal edin. İşte Başağın ta kendisi! Sivri dilinden kaçabilmek ne yazık ki mümkün değil.

Arabuluculuk Rolüne Soyunan Terazi

Terazi kaynana öyle herkese nasip olmaz. Değeri iyi bilinmeli. Geliniyle arkadaşça bir ilişkiye sahip olan, ince zevkleriyle önerilerde bulunan, çiftler arasındaki tartışmalarda her zaman orta yolu bulmaya çalışan biri… Sadece oğlunun değil, gelininin de annesi olan Teraziler, adeta uzun solukluk evliliklerin mimarı gibi.

Korkulan Kaynana Akrep

Malumunuz, Akrepler sevdikleri insan söz konusu olduğunda herkesten çok daha kıskanç olabilir. Bir tanecik oğulları için olduğu gibi! Görünürde her şey süt liman olsa bile oğlunun kulağına bir şeyler fısıldayan, dediğini yaptırmak için arka yollardan dolanan bir kaynana rolü üstleneceği daha şimdiden belli. Onlarla iyi geçinmek isteyen gelinlerin ise ilk etapta güvenlerini kazanmaları her şeyden çok daha önemli. Yoksa işleri yaş, demedi demeyin.

İdeal Kaynana Rolündeki Yay

Yayların çocuk yetiştirme konusunda fazlasıyla başarılı oldukları söylenebilir. Zira prensipleri kendilerine bağımlı bireyler yetiştirmek değil, aksine kendi çizdiği yolda ilerleyen özgür kimseler yaratmak. Haliyle dünya evine girmiş bir çocuğa karışma hakkını kendinde görmeyecektir. Çocuklarının eğlenceli anlarına ortak olan Yayların gidebileceği en uç nokta olsa olsa oğlu ve geliniyle birlikte tatile çıkmak olabilir.

El Alem Ne Der Diyen Oğlak

Oğlakların oğlu ve gelininin mutluluğuyla bir alıp veremediği yok. Kendilerine hakim olamadıkları tek nokta el alemin ne diyeceğine haddinden fazla önem vermeleri. Gelininin kız isteme töreni ya da düğünü istememe gibi bir seçeneği bile olamaz denebilir. Aa konu komşu ne der sonra, istemeden evleniyor gibi… Gelenekler ne diyorsa harfiyen yeri getirmek için bin dereden su getirebilir. Ek olarak saygısızlığa asla tahammülleri yok, bizden söylemesi.

Etliye Sütlüye Karışmayan Kova

Kovalar, her gelinin hayallerini süsleyen kaynana tiplerinden biri. Bir gün ne çiftin evine karışır ne de aldıkları kararlar için dünyayı ayağa kaldırır… Oğlu ve gelinin kendi hayatı sonuçta. Tabii hassas damarına basmamaya özen göstermek şart. Yoksa diline hakim olamaz, oğul ya da gelin dinlemeden lafını sokuverir valla.

Duyguların İnsanı Balık

İşin aslı Balıklar, anlaşması kolay kaynanalardan. İçlerinden bir gün olsun ne bir art niyet geçer ne de gelinine kötü bir söz söyler. Tek eksileri her şeye gereğinden fazla tepki vermeleri! Kız isteme töreninden başlar, torununu eline alana kadar ağlar da ağlar! Kolay bir süreç değil tabii de sabır dediğin de bir yere kadar.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın
  1. Cayci hüseyin iyi bi adam heralde gençler sevmişler birbirlerini allah mesut bahtiyar etsin boydan noksan oluverdim no problem önemli olan anlasmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir