Hangi Burç Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satar?

Belki çoğu insan bu sözün anlamını dahi bilmiyor. Belki de kafasında bambaşka bir düşünce olarak yer ediyor. Önce anlamından başlayalım, sonra konuyu detaylandıralım. Hikaye aslında şöyle başlıyor: İslam dininde midye, istiridye, ıstakoz ve salyangoz gibi canlıları yemek pek hoş karşılanmıyor. Tabii burada dönemin etkilerini de belirtmeden geçmeyelim. Bu durumun bilinmesine rağmen ve Müslüman mahallesinde az önce sıraladığımız canlıları satmaya çalışan arkadaşlara söylenen bu cümle, zamanla deyim haline gelmiş. Zihnimizin bir köşesine yerleşmiş.

Gelelim anlamına ve kimler için kullanıldığına. Tuhaflıkta sınır tanımayan, ya tutarsa diye göle maya çalmaktan korkmayan, kim ne derse desin yine de bildiğini okuyan, Fenerbahçe tribününde Galatasaray formasıyla tur atan, kurban bayramında domuz eti dağıtan, eksi yirmi derecede deniz şortuyla dolaşan, cenaze evinde kahkaha atan, körler mahallesinde ayna satan, kısacası olmayacak yerde olmayacak işler yapan arkadaşlar için kullanılan “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” deyimi sanıyoruz sizlere de Kova burcu insanını çağrıştırıyor.

Açık fikirlilikleriyle bilinen Kovalar, sözlerini sakınmaz, alternatif çözümleriyle yeni işlere girişmekten asla korkmaz. Bağımsız halleriyle bireysellikte sınır tanımaz, aykırı yapılarıyla muhalefet olmaktan kaçınmaz. Yani Müslüman mahallesinde salyangoz satsalar da arkalarından kimin ne dediğini pek umursamaz, kafaya takmaz. Olmayacak işlere imkansız diye bakmaz, ne olursa olsun şansını zorlamaktan gocunmaz. Tabii bunları yaparken hayallere dalmaz, gerçeklikten ayrılmaz. Başkasına sıra dışı ve zor gelen olaylara yaklaşırken bildiğinden şaşmaz, mücadelesinden asla yılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.