Hangi Burç Kural Tanımaz, Hangisi Sevgili Sözünden Çıkmaz?

İlişkileri ele geçiren sözde gereklilikler, vakti gelen bekarı evermeye yeltenen gelenekler, adı sevgililik konan müessesenin çiftlere yüklediği sorumluluklar derken epeyce kural kendiliğinden konmuş oluyor, üstüne bir de kişiler kendi kurallarını çeyizine katıp yanında getirince ortalık bir güzel karışıyor! Ötekinin kuralı berikine uymuyor, diğerininki seninkine! Hal böyle olunca hırdan gürden başını kaldıramayan ilişki zedelerin sayısı milyonlara ulaşıyor. Peki burcuna göre senin ilişkinde kurallar nasıl gelişiyor?

Kuralı koyan, pilavdan dönenin kaşığını kıranlar; Aslan ve Akrep

Akrep yer altının, gizli kalmış alanların, örtük dünyaların, karanlığın kralı, Aslan ise ışığı bol, yer üstü dünyasının kristal taçlı kralı! Hal böyle olunca kuralı halk koyacak değil ya! Akrep ve Aslan kuralları baştan koyar, arzuları dışında atılan adımları yasaklar! Mesele otorite kabulüdür, ilişkinin dinamiklerini belirleyen, arzularını sıraya dizen bu ikili, beklentilerinin dışına çıkan bir ilişkiyi yürütemez. Aslan bolca sevilip ilgi görmek, dosta düşmana karşı gösterisini yaparken asrın en harika çifti ilan edilmek ister, Akrep ise bir tek kendisine bakan gözleri yaşamına hapsetmek! Aslan ve Akrep’in kontrolü dışına çıkan ilişki raydan çıkıp kazaya uğramış, varlığını yitirmiş demektir.

Kendi kuralını yıkan, hızını alamayıp yeniden koyanlar; Koç ve İkizler  

Hızına yetişilemeyen, rüzgarıyla çarpıp yatak döşek hasta eden Koç ve İkizler, tüketmeyi sever, sürekli yenilenmek ister! Koydukları kural bir ömür dayanmaz, tazeliğini korumaz! Koç ve İkizler her şeyden sıkılır, yeni olana meraklanır, eski olanı kaldırıp atmaya yatkındır. Son kullanma tarihi çarçabuk geçen kurala herkes uyar, kuralı koyan Koç ve İkizler; yan yatırır, çamura batırır, yeni kuralları keşfetmenin peşine takılır! Koç ve İkizler’in yaptığına akıl sır ermez. Kuralları kendi koyar, kendi bozar, acele eder, yanlış koyduğunu anlar, çok geçmeden aklında bir şimşek çakar, yeni bir fikir doğar, yıkar baştan yapar! Bu ikilinin ilişkisi tekdüze olmaz, güvenli sulara iniş yapıp bir ömür salınmaz! Sürekli değişir, yenilenir.

 

“Kural da kimmiş, tek kural kuralsızlık” diyen, kendi çalıp oynayanlar; Yay ve Kova

“Başımıza ne geliyorsa asırlar önce konduğu yetmezmiş gibi, yıkılmazlığını ilan eden bu kurallardan geliyor” düşüncesiyle yaşayan, az önceyi dahi geçmiş sayan, gözünü hep en yeni olana dikip durmaksızın ilerleyen, öğrenilmiş çaresizlikleri bertaraf etmeyi kendine görev edinen Yay ve Kova tek bir kurala tabidir; kuralsızlık! Gelenekselden nefret eder, olması gerekliliği olan hiçbir şeye tamah etmezler. Kendi kurallarını yazan, onların da saçmalığı ispatlandığı anda tümünden tereddütsüz kurtulan, yaşam felsefelerini keşfetmek üzerine kuran, çok gezen, çok okuyan, çok konuşan ikili, yaşam boyu öğrenmeye inanır! Kimi kurallara çakılıp kalan, yaşamını ele geçiren geleneklere dogmayla bağlanan insanlarla asla anlaşamaz, değişime olmayanla insanlarla ilişki kuramazlar.

 

“Sevince durma koş ardından” türküsünü çığıran, uyumlular; Balık ve Terazi

“Ne kuralı, kim koymuş, varsa uyarız, kurala uyunca boyumuz mu kısalır, saçımız mı dökülür, şimdi ne gerek var uyumsuzluğa” diyen, âşık olunca gözleri zaten bir garip gören Terazi ve Balık kural varsa uyar, yoksa aramazlar! Anlayacağınız kurallılık ya da kuralsızlık gibi dertleri olmayan ikili, olanı olduğu gibi kabul etmeye alışıktır. Zaten kabul etmemek bir tür mücadele gerektirir, mücadele etmek ise sorumluluk üstlenmek demektir, kuru kuru asilik olmaz, elini taşın altına koyacak yüreği olmayan, yalandan itiraza kalkışmaz! Terazi ve Balık maceraya gerek duymaz, ihale üstlerine kalır diye korkularından seslerini çıkarmazlar! Sevgilileri ne derse “he” der, aykırılık yapmazlar. Zira beğenmeyen kendi yapar ya da rengini belli edip kutuplaşmaya yol açar! Balık ve Terazi için başkalarının kötü yapması, kendilerinin iyisinden iyidir. Sonuçta öylesi tümüyle zahmetsizdir.

Telden duvaktan kural olursa onlar da kuralcılar; Boğa ve Yengeç

Yengeç ve Boğa gelenekçi burçlardır, belki böylesi daha güvenli gelir, sorunsuz olduğu düşünülür. Onların yaşamlarında kat edilmesi gereken aşamalar vardır. Aileleri onlar için vazgeçilmezdir, toplumun onayladığı, en azından reddedip dışlamadığı biri olmaya çabalarlar. Elleri lezzetli, mutfakları bereketlidir, yemeyi, içmeyi severler! Sevdiklerini aşırı sahiplenir, koruma altına alırlar. Bu sırada vakti saati geldiğinde gönüllerinin düştüğü, ailelerinin onayladığı biriyle izdivaç yolunu tutarlar. İlişkilerinden istedikleri tek şey çok sevgi ve güvendir, ardından da tabi ki aşklarının meyvesi olan bir çocuk! “Şimdi bunlar kural mı koyuyorlar, koyulana mı uyuyorlar, hani sorumuzun cevabı” diyenler var ise; bunca geleneğin içine ekstra kural sıkıştırmaz, kendi lisanlarından anlayacak, ahlaklarına uygun birine âşık olur, yapılacaklar üzerine fazla konuşmazlar!

 

Kuralsız yaşayamayan, sorumsuzları kapıdan içeri sokmayanlar; Başak ve Oğlak

Başak ve Oğlak kural aşığı olan iki Zodyak’lıdır. Yeni aldıkları her kararı herkesin uygulamak zorunda olduğuna inanırlar ve doğru olduğunu düşündüklerini tartışmaya kapatırlar. Zor beğenir, kendi tercihlerini mükemmel ilan ederler. Herkesi eleştirmeye bayılır, en az eleştirilen olmak için didinir dururlar. Başak ve Oğlak, kendi sıkıştırılmış kuralları içinde yaşayan, belli bir yaşam stratejisi icat edip plan dahilinde kalan, sürprizden, spontane olan hiçbir şeyden hoşlanmayan insanlardır. Bu da demek oluyor ki ilişkilerinde belirledikleri çerçevenin dışına çıkmaz, koydukları kuralları dev duvarlarla koruma altında tutar, ilişkinin kontrolünü ele alır, ipleri kimselere yar etmezler.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.