Hangi Burç Krallığını Nerede İlan Eder?

Herkesin rüştünü ispat ettiği, bildiğim yerden sor dediği, kendine koşulsuz güvendiği alanlar vardır. Burçlar da yeteneklerine göre kimi zaman diken üstünde kaygılanırken, kimi zaman tahtlarında zafer sarhoşluğuyla keyif çatarlar. Konu krallık makamıysa, herkes bir dönem gözünü dikmiş, tadına varmış, yapışıp kalmıştır. Burçların tahtları nerde, krallıkları ne haldedir şöyle bir bakalım.

Koç

Riske açık, girişime müsait her ortam Koç’un krallığına tabidir. Keyif alanlarından da geri durmaz, bir krallık şubesi de buraya açar. Spekülatif kazançların, borsanın piri Koç, iyi para kazanır. Çekişmeli geçen ilişki mücadelelerinde tabi ki kral odur, bu da soru mu? Yaşamı rekabet üzerine kurulu olan Koç, duygusal ilişkisinin kapılarını maçlara kapatır. Hep onun sözü geçer, tercihler tartışma yahut ödül yoluyla yapılmaz, kararı elbette oraların kralı Koç verir. Kral Koç, beraber olduğu kişiyi yüceltirken, kendisine itaat edilmesini bekler

Boğa

Övünülecek köklere sahip olmak için soy kütüğünü incik cincik eden, komşunun hikâyesi de olsa on iki kuşak ötedeki soylu dedeyi sahiplenen Boğa, ailesiyle böbürlenmeye bayılır! Bu en sevdiği toplulukta ne yapar eder, krallığını ilan eder, başı çeker. Ailenin en küçüğüyle arasında on yaş da olsa, kazandibiyim deyip kenara çekilmez. O elini masaya vurur ve kükrer; en çok bana soracaksınız! Malum köyün ağası, evin Boğa’sı meşhurdur.

İkizler

Mahallenin muhtarı, dedikodu kazanı, fiskosun baş kaynağı İkizler, krallığını iletişime açık her alanda ilan eder. Entelektüel yanını göz ardı etmeyiniz, bilginin de kralıdır kendisi. Her konuda fikri olan, bilgisiyle parlayan, hitabetiyle büyüleyen İkizler, bilgisini paylaştığı hiçbir alanda krallığı başkasına bırakmaz! Henüz bilmediğini derhal öğrenmeye başlamış, henüz görmediğini muhakkak bir yerlerden duymuştur. O neymiş ben hiç bilmiyorum dediği emsalsizdir. Ondan kaçmaz! O her konuda ben bilirimcidir. Gel gelelim uzmanlaşamaz.

Yengeç

Fakir görünmek gibi yüksek bir korkuya sahip olan Yengeç, bir sorun parasız kalmaktan neden korkar da aile, sevgili varken krallığını paraya yakın yerlerde kurar. Yakınlarının yeme içme, barınma ihtiyaçlarını karşılamak için desek? Tüm sülalesine bakabilecek kadar, köklerinden kimseleri muhtaç etmeyecek kadar parası olsun ister. Paranın krallığını da kimselere bırakmaz. Yengeç evinin reisi baba! Şefkatin kucağı ana! Canının paresi sevgili! Ailenin sorumluluk üstlenen, kazançları yöneten kişisi! Buralara krallık kurmuş çok mu?

Aslan

Onun varlığı yeter! O yeryüzüne kral olarak gönderilmiş, kendine tabi olanların varlığını mühimseyen, ihtiyaçlarını gideren, krallığına yaraşır yaşantısıyla imrendiren, Aslan’ın ta kendisidir. Para olan yerde, sevgi olan yerde, kardeşlik, huzur olan yerde diye ayırmaz hâkimiyet alanını, her şey onun krallık sınırları içinde başlar ve biter. Aslan kraldır.

Başak

Yaşamın perde arkalarını, koltuk diplerini, halı altlarını, kuytu köşelerini hâkimiyeti altına almak isteyen Başak, detaylarda kurar krallığını. Kontrol edemeyeceği alan kalmayana dek yayılır. Esasen Başak kurduğu krallığın tahtına oturmaz. Oraya bir kral oturtur ve kralı kontrol ederek, ıvır zıvır tüm işi üstünden atmış, tek bir kişinin sorumluluğunu alarak hem perde arkasına geçip hem de işlerini azaltıp rahatlamış olur. Başak’ın analitik zekâsı, yöneteni yönetmeyi gerektirir!

Terazi

Sosyal grupların, derneklerin, toplulukların meydanlarda “sen olmasaydın biz olmazdık” yazılı pankartlarını görürseniz Terazi’ye bir alkış yollayınız. Sosyal ilişkilerin başlatıcısı, her tür grubun vazgeçilmez üyesi Terazi, krallığını tabi ki mensubu olduğu gruplarda ilan eder. Ekstra sosyalliğiyle tüm grupların liderliğine soyunur, buralar benden sorulur edasını takınır, krallığında baş köşeye oturur!

Akrep

Ortamdaki kişi sayısı üç olsun, yeterince kalabalık oldu der, krallık ilan eder. Tahtım kocaman olsun, altın varakları olsun, üzüm yedirenim, yelpazeyle yelleyenim olsun değildir Akrep’in derdi. Kalabalık içinde olduğu her alanda söz sahibi olmak, girdiği her toplumun yegâne hâkimi olmak ister! Kontrol altına almak, saygı kazanmak, en iyisi olmak için kral olur. Hakkını da verir hani; sınırlar çizer, kurallar koyar, şemsiyesiz gördüğüne emirler yağdırır.

Yay

Ya bilimden öte köy yok der radikalleşir ya imam olur, alim olur dünyaya yabancılaşır. Dinler, felsefeler, inançlar konusundaki yüksek merakı onu uzmanlaşmaya iter. Yay derinleştiği inançları konusunda, bu bir takım sempatisi, insan sevgisi, eşya tutkusu da olabilir, kaskatı kesilir, asla taviz vermez. Tüm kültürlere hâkim olma arzusuyla, dünyanın tüm coğrafyalarında geniş bir krallık ilan eder. En çok da ehli olduğu konuların kralı olmak ister.

Oğlak

Kendi cebindeki parayı, başkalarının parasını yöneterek kazanan Oğlak, gözünü herkesin cebine diker, krallığını da bu ceplerin yakınlarına kurar. Soğukkanlılığıyla kriz yönetmekte uzmanlaşan Oğlak Kral’ın sağ kolu temkindir. Kendi parasını riske etmeyip olası krizleri savuşturması da hep sağ kolunun aklına uyduğundandır. Oğlak, istikrarlı biçimde yükselir, krallık arazilerini artan bir ivmeyle genişletir.

Kova

Krallık da neymiş, Kova kralın karşısındaki anarşisttir. Kendi cumhuriyetinde, vazgeçmediği hürriyetiyle yaşayan Kova, fikir vereni, eleştiri yapanı, emir edeni kral olarak görür, olabildiğince uzağında, mümkünse kör noktasında yaşar. Kimse onun kadar demokrat olamaz.  Ve tabi ki Kova’nın birincil vazifesi monarşiyi sonlandırmak, kralı devirmektir.

Balık

Balık kurduğu krallıktan çok sahip olduğu kölelerle ilgilenir. Sahip olduğu kontrolsüz güçle önce gözleri çıkarır! Hizmet sektörünün krallığı kuruluyormuş de, Balık, tacını, tahtını yüklenir, saniyeler sonra oralara yayılır. Balık kendi ütopyasında dağılır, öz karışığında kaybolur. Aslında hep ihtiyaçtan, yardım çağrısından kaynaklanır ama Balık da hazır kral olmuşken hakkını verir. Yersen!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.