Hangi Burç Kimseye “Hayır” Diyemiyor, Kendini Yiyip Bitiriyor?

Çocukluğunuzu hatırlayın, annenizin hatta mahalledeki komşularınızın bitmek bilmeyen siparişlerini. Ve bu rutinin günlük olarak sabah akşam yinelendiğini. Ekmeğinden, sütüne, cam silinden, çayına, şekerine… Sonu gelemeyen biri liste. E tabii ki “hayır” dime şansınız yok o küçücük halinizle. Hakikatten böyle mi başladı acaba her şey? İşin temelinde yatan asıl neden bu muydu gerçekten? Mantıklı bir giriş oldu kabul edelim, şimdi de yaptığımız nokta atışının etkilerine kulak verelim.

Düşünün, haftanın altı günü, en iyi ihtimalle beş günü çalışıyorsunuz. Kendinize ayırabileceğiniz vaktiniz kısıtlı. Evin temizliği, çamaşırı, ütüsü derken bütün hafta biriktirdiğiniz onca iş yine tek bir güne yığılıyor. Bazen boş veriyor, kafanızı dinlemek için soluğu dışarıda alıyorsunuz. Ve tabii karşı masadan Murphy hemen bir selam çakıyor, o ara telefonunuz çalıyor. Arayan anneniz mi olsun babanız mı? Siz söyleyin. Tam da nefes almaya başlamışken ne istiyor kim bilir! Neyse ki hemen halledebilir bir ricada bulunmuş, siz de hemen işe koyulmuşsunuz. Tekrar rahat bir nefes vakti!

Hop! Whatsapp grubunuz coşmuş. Arkadaşlarınız toplanıyor, size de katılmama şansı pek bırakmıyorlar. Hemen sokaktan geçen başka bir arkadaş hafta ortası bir gün yemeğe çağırıyor, bir başkası konsere davet ediyor. Ev sahibi kiraya zam istiyor, patronunuz iş yükünüzü arttırıyor, ofisteki arkadaşınız yardımınıza ihtiyaç duyuyor. Belki üniversitede okuyan kardeşiniz biraz para istiyor. Ve içinizden dağlara tepelere haykırmak geçiyor: YETER!

E isteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara değil miydi? Bırakın kapkara olsun çıksın yüzünüz. Herkesi memnun etmek için ölüp gitmeye değer mi hiç! Ne demişler: Evet demeyi sev, hayır demeyi öğren! Bak yoksa sen üzülürsün canım kardeşim! Kimsenin gönlünü hoş tutmak zorunda değilsin, başkalarının mutluluğundan önce kendini düşünmelisin! Yeri geldiğinde kucak açtığın kadar sırtını dönmeyi de bilmelisin! Çevresindeki insanları kırmamak için kendisinden taviz veren, bir çırpıda düşüncelerinden vazgeçen Teraziler gibi davranmayı bir an önce kesmelisin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.