Hangi Burç Kime İtiraz Edemez?

Saygıdan ya da haklı gururdan, bileğinin gücünden olmazsa soy isminin korku imparatorluğundan, insanların karşısında durmak istemeyeceği ya da çekineceği muhakkak biri ya da birileri vardır, sebebi her ne olursa olsun. Burçlar haklı ya da haksız fark etmez, kime itiraz edemez?

Koç

Koç yedi düvele karşı gelir, hemen bir koşu idmanını yapar, fazla da düşünüp mücadelenin sıcağını kaçırmadan ringin orta yerine dalar. Sahip olduğu fazlaca özgüven dahi yenilmezlik nişanını elinde tutmasına yeter. Koç her alanda uzman, her pistte galipken, alanının uzmanı Usain Bolt gelip, Koç’u iki uzun adımda geçmişin tozlu sayfalarında bırakırsa ona da diyecek lafı olmaz elbet. Koç haklı galibiyet karşısında yenilgisini kabullenip, alkışlara eşlik etmeyi de bilir.

Boğa   

Boğa’nın en büyük ihtiyacı güvenliktir. İlk insanlar, uzak atalarımız bilinmez olanı öğrenip kontrol altına almak ve güvenlik sağlamak için yaşam sınırlarını gittikçe daraltmış öyle ki evlerinin etrafına çektikleri birer set ile özel mülkiyet denen yapıyı ortaya çıkarmışlar. Peki bu ihtiyaç neden doğmuş? Aynı şeyi arzulayan binlerce insanın birbirinin güvenli alanına girmesini engellemek için. DNA’sına kazınan bu uzak bilgiden mi, kendini güvende hissetme ihtiyacının çokluğundan mı bilinmez, Boğa evini bir ayrı önemser. Ve ev sahibine karşı gelemez.

İkizler 

İkizler çok şey bilir ancak her şeyden biraz öğrenir. Uzmanlaşmak için ne sabrı ne de ateşli bir hırsı vardır. Zihinsel olarak fazlaca efor sarf eden, her şeyi çarçabuk düşünüp tüketen ve olabildiğinde süratle yaşamayı seven İkizler, istese de derinlemesine bilgi sahibi olamaz. Aklı meraktan tutuştuğu bir karanlığı açığa çıkarırken hemen doyuma ulaşıp sıradakini düşünmeye başlar. Hızlı yaşayan İkizler çabuk tüketir ancak alanında uzmanlaşan, bilgisi konusunda otorite sahibi kişilere oldukça saygı duyar ve karşı gelemez.

Yengeç         

Yengeç, “Anne” temasının simgesi ve koruyucusu olarak bu dünyada kocaman bir merhametle taçlandırılmıştır. Toprağın bereketinden, neslin devamından, insan türünün dünyaya kök salmasından ve yaşamın sürdürülebilir olması için gerekli koruma enerjisinden Yengeç sorumludur. Sevdiklerini korumak, ailesinin yaşamını güvence altına almak için itiraz ve mücadele edemeyeceği kimse yoktur Yengeç’in. Karşı gelemeyeceği tek insan ise tabi ki annesidir.

Aslan  

Aslan kadın olsun erkek olsun, sahip olduğu liderlik duygusuyla biraz maskülen ve otoriterdir. Babadan oğula, kıza geçen krallık/kraliçelik koltuğunun kıymetini de bilir, sahip olduğu güce uygun davranmayı da! Karizmatiktir Aslan, yine saygı duyacağı, karşısına geçince lafını beş düşünüp bir söyleyeceği, çizgiyi geçemeyeceği insanda saygı duyacağı kadar keskin karizma arar! Aslan yalnızca erk sahibi olan babasına karşı gelemez.

Başak 

Eleştirilerinden bıktınız, bulduğu kusurlardan artık fenalık geçirdiniz ama dermansız mı hissediyorsunuz? Başak’ın yüzüne ani bir dehşet ifadesiyle bakıp; “Ne olmuş senin gözaltlarına, nasıl da kızarmış gözlerin, saçların mı dökülmüş, kırmızı lekeler var sanki boynunda!” soruyla karışık tespitlerinizi ardı ardına sıralayıp, Başak’ın tüm konsantrasyonunu aniden bedenini saran korkusuna çekebilirsiniz. Sık sık yapmayın! Unutmayın; sadece çok bunaldığınızda! Sağlık takıntısı olan Başak, bir tek doktoruna karşı gelemez.

Terazi 

Terazi’nin itiraz genleri çekinik, DNA’sı uzlaşı kodlarıyla sarılmıştır. Kimselere itiraz edip ne başına iş alır ne de huzurunu kaçırır. Barış çubukları elinde, tatlı ifadesi yüzünde, haklısın ve onay kelimeleri dilinde mis gibi yaşar Terazi. Ufacık da olsa, hani bir ihtimal itiraz etse de kimi fazlaca zorlandığı anlarda, devamını getirmez, kimsenin fazla üstüne gidip, meseleyi sündürmez. İlişkilerin aranan kanı uyumlu Terazi, en çok da canı biricik eşine ya da sevgilisine itiraz etmez.

Akrep 

Akrep yaşama karşı koymak, itirazı için savaşmak ve pahasına olursa olsun hayatta kalmak için gelmiştir. Dolayısıyla bu hayatta dokunulmaz olan hiçbir kimse yoktur Akrep için. Elbette kendisine sadakatli olmak konusunda bir an şüpheye düşmeyen, her zaman iyiliğini isteyen kimselere durup dururken karşı gelmeyecek, hobi olsun diye kuyularını kazmayacaktır. Akrep’in itiraz etse de sesini duyuramayacağı, savaş açamayacağı tek biri vardır, Azrail!

Yay      

Yay dünyanın dört bir yanına seyahat edip, sadece macera peşinde koşup doğal güzelliklerine şaşırıp kendi sınırlarını genişletmekle kalmaz. Yaşamına hayalinin almayacağı yeni deneyimler eklemek, kitapların ötesinde çıplak gözleri ve zihniyle, yeni kültürlerle tanışmak ister. Felsefelerin her türlüsüne karşı karşı koyulmaz bir öğrenme merakı vardır Yay’ın ve muhakkak ideolojisini kabul ettiği bir fikir adamı! İşte o kişinin görüşlerine fanatiklik boyutunca bağlanma eğilimi gösterebilecek olan Yay, hiçbir koşulda karşı gelemez.

Oğlak  

“İnsanlar ne der?” sorusuna fazlaca itibar eden, çevresinin eleştiri oklarına hedef olmamak için yaşamını özenle inşa eden Oğlak, yaşamda nice başarıyı tecrübe etmiş ve çevresi tarafından saygı kazanmış insanların görüşlerine önem verir. Oğlak geleneklerine oldukça bağlı ve prensiplerinden asla ödün vermeyeceği katı kuralların hakim olduğu bir yaşam sürer. Bir gün herkesin kendisine saygı duyup akıl danışacağı saygın bir büyük olmak isterken elbette yerinde olmak istediği büyüklerine karşı gelemez.

Kova   

Özgürlüğüne göz diken, bireysel alanlarına el uzatan, ona dokunmasa da türlü türlü yılan, doğanın katline göz yuman, zenginliğine güvenip fakirin ahını alan, dünyada adaletsizliği destekleyen, güçlünün gücüne güç katılsın diye çalışıp didinen kim varsa, bilgisine itimat etmeyen, çokbilmişlik yapıp suyuna gitmeyen, kısacası Kova herkese karşı gelir!

Balık   

Balık yaşamı boyunca anlaşılmadığından yakınır, bu öyle sesinin fazlaca çıktığı ne üzüntülü ne de agrasif bir yakınmadır, sadece kimseler tarafından etraflıca anlaşılamayacağını bilir ve kendini gerçekten anlayabildiğini düşündüğü insanlara ayrıca sevgi duyar.  Ve ancak metafizik olan ile bağ kuran, ruhani alana kolayca temas eden insanlara kendini yakın hisseder. Ve elbette her ne olursa olsun ruhani liderlere karşı gelmez, gelemez.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.