Hangi Burç Kederinden Ölüyor, Acısını Meze Yapıp İçiyor

Çok klişe değil mi? Kederinden öldü söylemi. Bir olay ancak bu kadar dramatize edilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Kulaktan dolma bir deyim deyip geçebilirsiniz. Ancak üzülerek bildirmek isteriz, hiçbir hastalığınız olmasa da kahrınızdan, kederinizden hayatınızı kaybedebilirsiniz. Hele ki duygu selinde kürek çeken, aşırı hassas bir Yengeç iseniz… İçinizi kararttıysak şimdiden özür dileriz, fakat sadece küçük bir başlangıç yaptığımızı bilmenizi isteriz.

Ölümün kapınızı ne zaman, ne şekilde çalacağı belli olmaz. Ancak bilim insanlarının yaptığı çalışma bu konu hakkında biraz düşünmemize neden olacak. Psychoneuroendocrinology adlı dergide yayınlanan bir araştırmaya göre insanlar, eşlerinin ya da sevdiklerinin ölümü sonrasında büyük bir travma yaşıyor ve altı ay içinde vücutlarındaki hastalık riskleri büyük oranda artıyor. Bu durum kadınlar için yüzde 53, erkekler içinse yüzde 41 oranında bir tehlike oluşturuyor. Araştırmaya gönüllü olarak katılan insanların yas tutma sürecinde kalp hızlarının düştüğü ve çoğu kişide kalp rahatsızlığı riskinin arttığı belirtiyor. Bazı insanlarda ise felç ya da yıllar süren rahatsızlıklar da görülebiliyor.

Peki hangi burç kederinden ölme potansiyeli taşıyor? Sevdiği insanın arkasından Afrika’nın on yıllık su ihtiyacını karşılayacak kadar gözyaşı döküyor? Aylarca, yıllarca acısını içinde yaşayıp yas tutuyor? İşaretler tabii ki ailesine düşkün, duygusal Yengeçleri gösteriyor. Duyarlılıkta sınır tanımayan, vefa borcunu yıllar boyunca kalbinde taşıyan, yeri geldiğinde koruyan kollayan, yeri geldiğinde merhametiyle pamuklara sarıp sarmalayan bu arkadaşlar, üzüntülerini de aynı orantıda yaşıyor. Sevdiklerini kaybetmeleri durumunda, büyük mavi balinalar gibi karaya vuruyor, hayatlarının anlamlarını aramayı bırakıyorlar. Gelecek kavramını bir anda silip atıyor, geçmişi düşüne düşüne kendilerini rakı masasında kederlenirken buluyorlar. Hatıralarını meze yapıyor, acılarını kadehlere koydukları buzlarla dindirmeye çalışıyorlar. Böylece bilim insanların sözleri de kanıtlanmış oluyor. Çok geçmeden araştırmanın da ortaya koyduğu gibi birçok rahatsızlıkla çebelleşmek zorunda kalıyorlar. Acil şifalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.