Hangi Burç Hastalanınca Nasıl Davranır?

Sağlıkla şaka olmaz ama mikroplar da bu kadar horlanmaz! Burçlar diyarında hastalığa yakalanmayan da var, yakalanıp inkâr eden de hasta olmadan yatak döşek yatıp ilgi bekleyen de! Sağlıkta hayat bayram da bağışıklık sistemi için hastalıklarla mücadele de şart! Hasta yatağında burçlara bir göz attık, tabi biraz da konuya mizah kattık!

Koç     

  

Pistlerin alev alanı, sohbetlerin neşeye boğanı, iddiaların aranan kanı, galibiyetlerin değişmez ismi Koç hastalıkların en mızmızı olma ünvanını aldın, tebrikler! Hastalanınca tanınmaz olur, yanında yöresinde ne yapacağını nasıl davranacağını bilmeyen bilinçsiz bir kalabalık olur! Koç’a sorarsanız ölüyordur, kime sorsanız alt tarafı birazcık üşütmüştür! Çocuktan beter olur, mızıldanır durur, mahalleli toplanıp yağmur duası gibi şifa duasına çıkar, Koç fırsattan istifade hastalığıyla ilgili ya da ilgisiz bulduğu her ilacı yutar! Koç’un hastalığı, güler misin ağlar mısın köşemizde baş köşeye kurulur!

Boğa 

Boğa’nın da yemeğe hayır dediği, tabağında lokma bıraktığı, iştahını kaybettiği zaman gelirmiş, başımıza taş yağmaz, o güne de kıyamet denmezmiş meğer! Ufacık mikrobun yaptığı karşısında insanlık şaşkın, yemekler küskün! Full ortopedik yatağında geçirdiği uzun saatlerde içten içe keyiflenir, bir de rahat nefes alsa, neredeyse yaşasın mikroplar der! Tüm vaktini uyuyarak geçirdiği koca bir gün, Boğa başka ne ister ?

İkizler

Boğazı gıcık yapsa öksürüğünün desibelinden hastalığına teşhis koymaya kalkar, buğulu gözlerle yaptığı minik araştırmayla kendini zatürre ilan eder! Bedeni yorgun, burnu tıkalı diye zihnini kapatmaz, doktorculuk peşine düşer! Aslında aklını birazcık dinlenmeye bıraksa da yıllarını vermiş bilgi yumağı hekimlerin sözüne itimat etse! Ama yok! İkizler her şeyi bilir!

Yengeç

Hemen sevgi dağıtıcılarını başına toplar, anneciğinin sıcak çorbası olmadan, ekmeğine ananenin şifalı eli değmeden mızmızı bırakmaz, ah çeker durur! Mikroplarını karantinaya alır, kimseleri yanına yanaştırmaz onu anladık da uzağına da yollamaz! İlaçlarını sevdiceğinin elinden içer, küçük oğluna vasiyet yazdırmaya başlar! Sizce de Yengeç her kış yaşadığı hafif soğuk algınlığını fazla abartmıyor mu?

Aslan

Panik atağın popüler olduğu günler, stres bozukluğuna kimseler henüz isim koymamış, yaşayan sesini çıkarmamışken, Aslan tellallarla seslenir halkına! Hastalığın da popüleri mi olur demeyin! Neymiş? Sıkılmanın adı, tükenmişlik sendromu olmuş, sedefin adı vitiligo! Aslan en az bulunur hastalığı nasıl olursa yakalar, yaygın bir ismi varsa hemen sağ tıklayıp yeniden adlandırır, bulduğu abidik isme önce kendi inanır, role kendini fazla kaptırınca dünyanın ilgisini bekler, ölüm döşeğinden hallice yataklara düşer!

Başak  

Eyvahlar olsun! Başak’ın ölsün mikroplar hareketinden sağ çıkan, çamaşır sulu istilalarından kurtulan bir bakteri! Bu dişli survivor nasıl başardıysa, Başak’ın hastalık kapanlarından kurtulup, sinsice solunum yollarına yerleşmiş! Önce kendisini tebrik ediyor, Başak’a şifa diliyoruz! Başak durur mu tüm acilleri gezer, randevularını dört bir yandan alanında uzman hekimlerle doldurur, gitmedik hastane bırakmaz! Kendini karantinaya alır, yoğun bakım ünitelerine kilitler! Yok canım ne abartması! Tetkiki elden bırakmamak lazım ?

Terazi

Canımız Terazi, ellerin dertleri, küslükleri, uzlaşıları bitmez, sen yat biraz dinlen dersin; telefonu sussa, kapısı durmaz, uzaklara gitse, yalnız kalamaz! Hastayım deyip yatmayı bırakın, yolda bir bank bulup oturamaz! N’apsın? Durumu kabullenen Terazi, hasta değilmiş gibi çek der, doğum günü fotoğrafı, parti hatırası fark etmez, tebessümünü takınır, mendilini saklar. Anlayacağınız Terazi’ye karada ölüm, hastalıkta yatak yoktur! Terazi, biraz yorgun, azıcık bitkin görünür ama hastalığı ayakta atlatır!

Akrep  

Düşman mikroplar kaleyi fethetmiş, Akrep önlerine set çekememiş, bunun yaşanacağını önceden sezip vitamin takviyesini düşünememiş! Artık iş işten geçmiş, hastalık vücuda yerleşmiş, mızmızlansın da zayıf mı görünsün, hastanelere gidip yenilgisini kabul mü etsin? Asla! Yapılacak şey belli; kan kussa kızılcık şerbetindendir diyecek, göz altı torbalarını, sümüklü mendillerini, ciğerinde çınlayan öksürüklerini kimselere göstermeden, bu mücadeleden de tek başına çıkacak! Akrep bu konuyu kimselere duyurmadan kapatır, yaşanmamış sayar!

Yay    

Leylekleri hep havada seyredip deli gibi gezdiği, neşesinden bir damla eksiltmediği günlerin acısını toptan çıkarır! Eli kolu kalkmaz, tüm zamanların dinlencesine çekilmek, birkaç gün yatmak zorunda kalır! Bütün keyfi kaçar, suratı beş karış olur, huysuzluğu komşulardan duyulur! iki gün evden çıkmayınca kudurur, ömrünü yatakta geçirmiş gibi mutsuz olur! Azıcık iyi hissetsin, tutabilene aşk olur!

Oğlak

Kendi söküğünü dikmekte uzman Oğlak, kimseden medet ummaz, hastaların en metanetlisidir! Sızlanmak, ilgi beklemek, yardım istemek nedir bilmez, sevmez! Otoritesini sarsacak, onu zayıf gösterecek, sorumluluklarından alıkoyacak hastalıklara boyun eğmez, yıllarını verdiği işini küçücük bir mikrop yüzünden aksatmaz, çabucak iyileşir, görev başına döner!

Kova    

Hasta değilim ben! Sanki deli dedik! Hayır, velev ki dedik ne var deli bir hasta olsa? İyileşince geçecek nihayetinde! Ama yok, boylu boyunca uzanır, eli ayağı kalkmaz; yorgunluktan der! Öksürüğünü tozdan bilir, bitkinliğini havadan! Halbuki erken teşhis ayakta atlattırır ama Kova sadece ikinci kısmıyla ilgilenir! Ve kaçınılmaz son gerçekleşir Kova yatak döşek hasta olur! Hadi şimdi de inkâr etsin de görelim!

Balık    

Ecza dolabı, geleneksel deyişle ‘kocakarı ilaçları’yla hınca hınç dolu olan, her derdine otun bin çeşidiyle deva bulan Balık, buhar banyolarına, mis kokulu çiçek çaylarıyla kendi kendini tedavi etmeye bayılır! Hastalığın puslu zihnini sevdiği, uyur uyanık halinden düşlerine pay çıkardığı söylenebilir! Hastalığın akıl alanından uzak olmasını temenni ediyor, ilacın bitkiseli de olsa çoğu zarar demeyi ihmal etmiyoruz. Alternatifi olanın esasına da bir görünmekte fayda var diyor, müsaadenizi istiyoruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.