Hangi Burç Hangi Özelliğinden Yaka Silkiyor!

Sorsan herkes için kendinden daha iyi kişilik özelliklerine sahip başka biri daha yok. Hemen her durumda bir şekilde haklılık payı bulunan, en iyi davranış kalıplarına ya da temiz bir kalbe sahip olan yine kişinin kendisi. Dışarıdan herkes böyle görünse de işin aslı sahiden de böyle mi? Biz söyleyelim, hayır tabii ki! Çokları kimseye belli etmese de illallah ettiği bir ton özelliğe sahip. Kimileri bir anda patlayan öfkesinden kimileri kimseye hayır diyememekten şikayetçi. Peki, senin burcunun yaka silktiği özelliği hangisi?

Koç: Küplere Sığmayan Öfkesinden

MFÖ, bir şarkısında söylüyor ya “Mazeretim var, asabiyim ben” diye. Koçların ruh halleri de genelde tıpkı böyle. En ufak bir hata bile yanlış zamanda öfkesiyle yeri göğü inletmesine sebebiyet verebilir. Kaldı ki normal koşullarda dahi öfkeyle kalkıp zararla oturduğu durumlar hiç de az değil. Sonradan pişman olunsa bile ne fayda, olan oldu bir kere. Kendileri de bu durumdan memnun değil ama elden ne gelir?

Boğa: Keçilere Kafa Tutan İnadından

En dediğim dedik burçlardan biri olan Boğalar, kimsenin gönlü olsun diye kendi fikirlerinden vazgeçmeyi kişiliğine yakıştırmaz. İlle de diretir, hayır efendim benim dediğim doğru diye. Gerçekten doğruyu savunuyordur ya da tamamen yanlış yoldadır diye bir iddiamız yok. Söylemek istediğimiz şu; bir Boğa sahiden inandıysa bir şeye, iki cihan bir araya gelse döndüremez kendi yolundan geriye.

İkizler: Bitmek Tükenmeyen Çenesinden

İkizler için boşuna içi seni dışı beni yakar demiyorlar. Saatlerce soluklanmadan bir şeyler anlatabilir. Dışarıdan da çok konuşma huyu için çevresindekilerin rahatsız olması beklenebilir. İşin aslı kendisi de en az arkadaşları kadar çenesinden dertli. Ciddiyet gerektiren ortamlarda suskun kalamaz, kimseye söyleme diye tembih edilmesine rağmen ağzında bakla ıslanmaz. “Bülbülün çektiği dili belası” misali, kendi başını yine kendi diliyle yakar.

Yengeç: Cam Gibi Kırılan Kalbinden

Tek bir sözle kalbi tuz buz olabilen Yengeçler, az çekmedi alınganlıklarından. Kendisine söylenmese de bambaşka bir niyetle ifade edilse de bir şekilde kırıldı, çekildi kenara. Uzun süre de döndürmek mümkün olmadı normal yaşantısına. Çoğu zaman kendisi de bu durumun farkında ama ne fayda? Kalbine söz geçirebilmek öyle her baba yiğidin harcı değil. Yine de değiştirebilecek olsa en önce kırılgan ruh halini değiştirir.

Aslan: Kendi Boyunu Aşan Kibrinden

Aynaya baktığında kendine bir kez daha hayran olan bir burç sonuçta Aslanlar. Her zaman en doğru sözü söylediğine inanır, tartışmalarda kim ne derse desin hep o haklıdır. Sandığı kadar iddialı olmadığını ya da sözlerinin içinin boş olduğunu iddia etmek asla mümkün değil. İşin aslı kimseye belli etmese de kibrinin zayıf karnı olduğunu herkesten iyi bilir. Özgüveni ise genellikle zayıf yönlerini gizlemeye yönelik bir maskedir.

Başak: Yataklara Düşüren Takıntılarından

İnsanlar diyor ya “Aman Başak burçları şöyle titiz, şöyle takıntılı” diye. Hayır onlara ne oluyor, Başakların derdi başkasıyla değil, kendisiyle. Kimsenin de çıkıp tek bir laf etmeye hakkı yok, neden her şeyi bu kadar takıntı haline getiriyorsun diye. Sinir, stres, yalnızlık… Hepsiyle yüzleşen yine Başakların kendisi en nihayetinde. Keşke onlar da herkes gibi aklı bir karış havada, lay lay lom yaşayabilse ama nerde…

Terazi: Kendi Görüşlerinden Taviz Vermesinden

Terazilerin herkes tarafından sevilen, sosyal kimseler olmasının kaçınılmaz bir bedeli var. Haklılığını bir kenara bırakıp, kendi görüşlerinden taviz vermek zorunda kalması gibi. Yoksa nasıl herkesle orta yolda buluşmayı başarabilir? Tek sorun orta yolda buluşmak adına en çok adım atan kişinin kendisi olması. İş işten geçtikten sonra “Neden kabul ettim böyle bir şeyi ya” deyip başını taşlara vurabilir orası ayrı.

Akrep: Kafasından Atamadığı Şüphelerinden

Her şey güllük gülistanlıkken, kafasında kurup kurup her şeyi kendine zehir eden kimseler var ya. Akrepler tam olarak onlardan. Karşısındakine gülümserken bile düşünür, acaba arka planda aklından ne geçiriyor diye. Partneri ona karşı tamamen açık olsa bile faydası yok. “Kesin bu kadar açık olmasının altında yatan başka bir sebep var” diye düşünür bu kez. Güçlü sezgileri imdadına yetişebilirse ne ala, yok eğer iş aklına yatmasına kaldıysa, yandı gülüm keten helva.

Yay: Düşünmeden Davranan Hallerinden

Yayların belki de en iyi özelliği kimse için akıllarından kötü bir şey geçirmemeleri. En kötü özellikleri ise herkesi kendileri gibi zannetmeleri. Düşünmeden etmeden herkese güvenebilir, sonunu görmeden bir heves hiç bilmediği bir yola girebilir. Nasıl sonuçlarla karşılaşırlar bilinmez. Büyük kazançlar elde eden de var, çok büyük hatalarla yüzleşen de. Belki biraz tedbirli olsalar her şey yoluna girecek ama o günleri görebilmek pek mümkün değil.

Oğlak: Gözü Hiçbir Şeyi Görmeyen Hırsından

Oğlaklar için azimli, çalışkan, disiplinli denebilir. Ancak bir de madalyonun öteki yüzü var; acımasızlık ya da aşırı hırs gibi. Hayatlarında göz koydukları her şeyi öyle ya da böyle elde etmeleri, tam da bu özelliklerinde saklı. Asıl sorulması gereken soru ise şu: Gözlerini hırs bürüdüğünde neleri feda edebilir ya da kimleri harcayabilir? Ne yazık ki cevap, her şeyi ve herkesi. Hırslarını kontrol altında tutmak, Oğlakların zorlandıkları belki de tek yönleri.

Kova: Kimsenin Değiştiremediği Sabit Fikrinden

İlk bakışta Kovalar, açık fikirli ve diyaloga açık kimseler gibi gözükebilir. Bildiğini okuyan ve dediğim dedik insanlar olduklarını anlamak içinse yanlarında biraz zaman geçirmek yeterlidir. Başkalarını dinleyip hak veriyor gibi görünseler de en iyisini düşündüklerine dair inançları bir kez olsun sarsılmamıştır bile. Fikirlerini değiştirebilmek için karşılarına geçecek kişilerin en ufak bir şansı yok, bizden söylemesi.

Balık: İradeden Bihaber Tavırlarından

Balıkların en imrendiği insan tipleri genellikle bir karar verip yollarından dönmeyen, çelik gibi iradeye sahip kişiler arasından çıkıyor. Zira kendileri çoğu zaman bir heves spor salonuna yazılıp bir daha önünden geçmeyen ya da Pazartesi diyete başlayıp Cumaya kalmadan bozan kimseler. Ah, kendilerinde de o azimden biraz olsa dünyayı bile değiştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir