Hangi Burç Hangi Luc Besson Filmini Seyretmeli?

Fransız sinemasından olup da Türk izleyicisinin epeyce aşina olduğu yönetmen sayısı pek azdır herhalde. Bu sayılı isimlerden biri olan Luc Besson, başta Leon ve 5. Element olmak üzere ülkemizde geniş bir izleyici kitlesi yaratmıştır kendisine. Çektiği çoğu filmin senaryosunu yazacak kadar da yetenekli olan bu ismin ne ilginçtir ki çocukluğunda sinema ve kitapla ilişkisi yok denecek kadar azdı. Anne ve babası dalgıç eğitmeni olan ve bu vesileyle gençlik yıllarına dek dünyanın çeşitli yerlerini dolaşarak geçiren Besson, yunuslar üzerinde uzman bir deniz biyoloğu olma hayallerine ise geçirdiği bir kaza sonucu veda etti. Kaderin cilvesi; bu elim keza bilim dünyasına bir isme mal olsa da beyazperdeye yapımcı, yönetmen ve senarist olarak dört başı mamur bir sinemacı kazandırdı. Yönetmen olarak 30, senarist olarak ise 60’ı aşkın filme imza atan Besson’un en popüler filmlerinin hangi burçlar için biçilmiş kaftan olduğunu sizler için derledik.

Koç

Luc Besson’un ilk kez el attığı kara-komedi türündeki “The Family”, Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Tommy Lee Jones, Ricardo Cordero ve Dianna Agron gibi yıldız isimleri bir araya getirmesiyle de dikkat çekiyor. Konusuna gelirsek; kökenleri kötü şöhretli bir mafya geleneğine dayanan Manzoni ailesi, Fransa’nın Normandy bölgesine tanık koruma programı çerçevesinde yerleştirilir. Ama burada da rahat durmazlar ve başları sürekli derde girer. Bu yüzden Manzoni ailesini beladan uzak tutmak için Ajan Stansfield devreye girer ama işi hiç de kolay değildir. Aksiyon sahneleri ile göz dolduran filmin, enerjik ve hareketli yapılarıyla tanınan Koç burçları için ideal olacağı muhakkak.

Boğa

Dingin ve sanata yatkın Boğalar için Luc Besson filmleri arasında en uygun olanı şüphesiz “The Last Battle” olacaktır. Luc Besson’un henüz 20’li yaşların başındayken çektiği bu sessiz film, uluslar arası festivallerden onlarca ödül kazandı. Çok az insanın hayatta kaldığı bir felaket sonrasının anlatıldığı filmde başrolleri genç bir adam, genç bir kadın ve bir doktor paylaşıyor. Barbarların saldırılarından korunmaya çalışan bu üç kişinin başından geçenler ise diyalogun olmadığı siyah beyaz görüntüler eşliğinde anlatılıyor. Yani tam da sabır timsali Boğaların izleyebileceği türden.

İkizler

1985 yapımı “Subway” (Metro) kimilerine göre Fransız yönetmenin en iyi filmi. Christopher Lambert ve Jean Reno’nun başrollerini paylaştığı film katıldığı bir partide ünlü bir gangstere ait olan son derece gizli ve önemli belgeleri çalarak metroya sığınan Fred’in hikayesini anlatıyor. Peşindekileri atlatmak için bir süre metroda kalmaya veren Fred bu süre zarfında kentin altında yaşayan, hiç bilmediği bir yeraltı kültürünün içinde yaşamak zorunda kalıyor. Birbirinden renkli karakterlerin yer aldığı, sürrealist bir çalışma olan “Subway”, meraklı ve farklılığı seven İkizler için uygun bir seçim olabilir.

Yengeç

Ülkemizde 1995 yılında seyirciyle buluşan “Leon” (Sevginin Gücü), duygusal ve hassas yapılarıyla dikkat çeken Yengeçlerin gözlerini kırpmadan izleyeceği türden bir film. Besson’un filmlerinde sıkça yer verdiği Fransız aktör Jean Reno’nun başrolünde olduğu film aynı zamanda ilk kez kamera karşısına geçen Natalie Portman’ı da dünya çapında üne kavuşturdu. Bir mafya tetikçisi ile 12 yaşındaki bir genç kız arasındaki ilişkiyi anlatan film, dünyaca ünlü sinema sitesi IMDb’nin hazırlamış olduğu IMDb Top 250 film listesinde 29’uncu sırada bulunuyor.

Aslan

Dünya 23’üncü yüzyılda yok olmanın eşiğindedir ve tek kurtuluş beşinci güç olarak adlandırılan, kimsenin ne olduğunu bilmediği elementin dünyaya ulaşmasıdır. “Beşinci Element” adını taşıyan filmde söz konusu olan evrenin temel yapı taşı, kıskanılacak bir güzellik ve sonsuz bir güç olduğunda Aslanların bu filmi görmezden gelmesi imkânsız olacaktır. Hatta herkesin hayranlığını kazanmak isteyen ve ilgi düşkünü Aslanlar bu filmdeki Leeloo nam-ı diğer beşinci elementle duygusal bir bağ bile kurabilir.

Başak

Nobel Barış Ödüllü Aung San Suu Kyi’nin yaşamını beyazperdeye aktaran ‘The Lady” adlı film, hayata rasyonalist bir bakış açısıyla bakan ve bir hayli gerçekçi olan Başaklar için doğru bir seçim olacaktır. Luc Besson’un biyografi kıvamındaki bu filmi, Burma’nın muhalif lideri ve kahramanı Aung San Suu Kyi’nin zorluklarla dolu gerçek öyküsünü anlatıyor.                                     

Terazi

Tarih 1412… Fransa’nın Domremy köyünde dünyaya gelen Jeanne adında bir kız çocuğu on üç yaşına geldiğinde Tanrı tarafından ilham almakta olduğunu dile getirir. Söylediğine göre Tanrı, Jeanne’ı, Fransa’yı kurtarmak ve Fransa Kralı olacak Prens Charles’a destek vermek ile görevlendirilmiştir. Ortaçağ Avrupa’sının en kanlı ve en karanlık dönemlerinden birini anlatan “Jeanne d’Arc The Messenger” adlı filmin tarihi atmosferi, sanatsever Teraziler için akıllıca bir tercih olacaktır.

Akrep

Luc Besson’un 2017 yapımıValerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu” 28’inci yüzyılda geçen bir film. Valerian ve Laureline, Savunma Bakanlığı’nın emriyle etkileyici bir şehir olan Alpha’da görevlendirilir. Evrendeki pek çok farklı türün bilgi, deneyim ve kültürlerini paylaşmak için yüz yıllardır bir araya geldiği bir şehir olan Alpha’nın merkezinde ise bir gizem vardır. Eminiz ki sezgileri güçlü Akrepler için bu sırrı çözmek heyecan verici olacaktır.

Yay

Özgürlüğüne düşkün Yaylar için Besson imzalı filmler arasında “Nikita” filmindeki cesur ve güçlü bir kadın imajı çizen Mathilda karakteri şüphesiz ki uygun düşecektir. Fransız yönetmenin 1990 yapımı filmindeki Mathilda cinayet işlemiş bir suçlu iken, polis denetiminde yetiştirilerek yeniden cinayet işlemeye teşvik edilir üstelik devlet eliyle. Fransız aksiyon sinemasının en önemli filmlerinden olan Nikita’ya adını veren ajanı Anne Parillaud canlandırırken; Besson, bu film ile “En İyi Yabancı Film” dalındaki ilk Altın Küre adaylığını elde etti.

Oğlak

Hırs denildiğinde akla gelen ilk burç olan Oğlaklar için Luc Besson filmleri söz konusu olduğunda söylenmesi gereken tek film kuşkusuz ki “Derinlik Sarhoşluğu”dur. Akdeniz kıyılarında birlikte büyüyen Enzo ve Jacques’ın ortak tek noktası dalış tutkusudur. Serbest dalışta dünyanın en iyi isimleri olan Enzo ve Jacques, yıllar sonra dünya şampiyonluğu için birbirlerine rakip olurlar. Akdeniz’in büyüleyici manzaraları ve sualtı çekimlerinin eşliğinde fazla hırsın yarattığı travmaları anlatan filmin taslaklarını Besson, henüz okul yıllarında hazırlamış.

Kova

Beyninizi sınırlarının sonuna kadar kullandığınızı düşünün. Akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi insanüstü yetenekleriniz var ve artık tüm algı kapılarınız sonuna kadar açık. Besson’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı “Lucy” adlı film, bu yeteneklere sahip Lucy’nin hikayesini anlatıyor. Başrolünde Scarlett Johansson’ın bulunduğu bu film, bilim kurgudan ve teknolojiden hoşlanan Kovaların tek tercihi olacaktır.

Balık

Kimi zaman fantastik bir dünyayı gerçek hayata tercih edebilen hayalperest Balıklar, Besson’un 2006 yapımı Arthur ile Minimoylar filminden hoşlanabilir. Animasyon türündeki film, minyatür insanlar olan Minimoyları anlatıyor. Filmin kahramanı olan 10 yaşındaki Arthur’un dedesi 4 yıl önce ortadan kaybolmuştur. Ardında bıraktığı tek iz ise Afrika kabilelerine ait hikayelerin olduğu not defteridir. Bu hikayeler arasında Minimoylar denen, minyatür küçük insanların anlatıldığı hikayeler de bulunmaktadır. Yoksa Minimoylar gerçekten var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.