Hangi Burç Hangi Korku Filmini İzlemeli?

Seri katiller, hayaletler, şeytanlar, vampirler, zombiler, katil bebekler… Söz konusu tiplemelerin baş rolde olduğu korku filmlerini izleyenler uzun süre etkisinden çıkamadı. Tabii herkesin filmlere karşı tepkisi ayrı. Kimileri filmi izlerken gözlerini kapadı, kimileri kabuslarında onlarla savaşmak zorunda kaldı, kimileri ise kendini tutamayıp kahkahalar attı. Nitekim herkesin beklentisi ve korkuları birbirinden olabildiğince farklı. Film seçimi yaparken tam olarak bunu göz önünde bulundurmalı. Burcunun en büyük korkularına ulaşacak film önerileri ise yeni yazımızda sakl

Korkusuz Koçları Bile Korkutacak: 13. Cuma!

Korku sineması alanında kültleşmiş eserlerden biri olarak kabul edilen 1980 yapımı 13. Cuma (Friday the 13th), yıllar önce gizemli cinayetlere ev sahipliği yapmış bir kamp alanının cesur bir girişimci tarafından yeniden hizmete açılmasıyla birlikte gelişen olayları anlatıyor. Her şeyden habersiz kampta çalışmak üzere işe başlayan gençlerin bir yağmur fırtınasıyla birlikte dünyadan kopması, korkunç olayların startını veriyor. Film, karakterlerle doğrudan empati kurabilen cesaret timsali Koçları bile yerinden sıçratabilir.

Kötü Ruh Boğaları Doğayla Yeniden Hesaplaşmaya İtebilir

Kült korku filmlerinden biri olan 1981 yapımı Şeytanın Ölüsü’nün (The Evil Dead) yeniden uyarlanmış hali olan 2013 yapımı Kötü Ruh (Evil Dead), uyuşturucu bağımlısı arkadaşlarına destek olmak üzere bir ormandaki kulübede bir araya gelen gençlerin yaşamlarını mercek altına alıyor. Kulübeye girdiklerinde bir şeylerin yolunda gitmediğini ve korkunç olaylarla burun buruna geldiklerini anlayan gençlerin kaçışına ise bulundukları orman müsaade etmiyor. İnsanı oturduğu yerden sıçratacak sahneleriyle film, doğa düşkünü Boğaları bile etkileyebilir.

Sessizliğe Dayanamayan İkizleri Çıt Çıkarmamaya İkna Edecek Bir Film: Sessiz Bir Yer

Son dönem korku sinemasında herkesin ilgisini çekmeyi başaran 2018 yapımı Sessiz Bir Yer (A Quiet Place), ses çıkaran herkesin korkunç olaylarla yüzleşmek durumunda kaldığı bir dünya düzenini kendine konu ediniyor. Hayatta kalabilmek için sessizce yaşamaya uyum sağlayan hatta konuşmak yerine işaret diliyle anlaşan bir ailenin yaptıkları bir kaza sonucu çıkan gürültünün bedelini ağır bir şekilde ödemeleri tüyleri diken diken eden bir film ortaya koyuyor. Sessizliğe gelemeyen İkizlerin bile filmi izlerken nefesini tutması şaşırtıcı olmaz, diyebiliriz.

Korku Seansı Yengeçleri En Büyük Korkularıyla Yüzleşmeye İtebilir

Gerçek olaylara dayanan 2013 yapımı Korku Seansı (The Conjuring), paranormal olayların peşine düşerek insanlara yardım eden bir çifti merkeze alıyor. Bir çiftlik evine çağrılmalarıyla birlikte karşılaştıkları şeytani varlıkla yüzleşme süreci ise onları hiç olmadığı kadar zorluyor. Yayınlandığı dönem büyük beğeni toplayan ve ardı ardına devam filmleri çekilen filmi izlerken Yengeçler koltuklarına gömülebilir.

Korkularının Üzerine Giden Kızın Öyküsü Suspiria Aslanların Dişine Göre

Ünlü yönetmen Dario Argento’nun başyapıtları arasında gösterilen 1977 yapımı Suspiria, yetenekli bir dansçının Almanya’da başladığı bale okulunda süregelen esrarengiz olayları konu alıyor. Yeni başladığı okulda kısa sürede sivrilen ve okulda teker teker kaybolmaya başlayan arkadaşlarının gizemini çözmek için kollarını sıvayan karakterin öyküsü, izleyenlere gerim dolu saatler vaat ediyor. Baş karakterde kendini gören Aslanlar, film bittikten sonra bile etkisinden çıkamayabilir.

Kendi Kurallarına Göre Yaşayan Başaklar İçin Lolipop Uygun Bir Seçenek

İlk dakikadan son ana dek izleyicilerin gözlerini alamadığı bir film olan 2005 yapımı Lolipop (Hard Candy), internet ve pedofili konusuna odaklanarak farklı bir korku ve gerilim türü ortaya koyuyor. 14 yaşındaki bir genç kızın 30 yaşındaki bir fotoğrafçıyla tanışarak kendini evine davet ettirmesi, korku dolu ve şaşırtıcı olayların başlangıcı oluyor. Japonya’da yaşanan gerçek bir olaydan esinlenerek hazırlanan film, kuralcı ve kontrollü Başakları bile gerim gerim gerebilir.

Cadılar Bayramı Terazilerin En Derin Korkusuna Seslenebilir

Korku sinemasında kültleşen filmlerden 1978 yapımı Cadılar Bayramı (Halloween), altı yaşında işlediği bir cinayet nedeniyle hapse giren on beş yıl sonra kaçarak dehşet saçan karakter ve genç kız arasındaki kovalamacaya sahne oluyor. En büyük korkusu yalnız kalmakken psikopat bir katil tarafından sürekli izlenildiğini fark etmek Terazilerin en büyük arzusunu en büyük korkusuna dönüştürebilir.

Mezarına Tüküreceğim Akreplerin Kendilerini Bulabileceği Bir Film

1978 yapımı Day of the Woman filminin yeniden çevrimi olan 2012 yapımı Mezarına Tüküreceğim (I Spit on Your Grave), bir ormanda inzivaya çekilerek romanını yazmaya çalışan kadın karakteri odak noktasına alıyor. Onu korkutmak isteyen adamlar tarafından korkunç bir şiddete maruz kalan karakterin küllerinden yeniden doğup, yaşadıklarının intikamını misliyle alması ise Akrepleri bile hayrete düşürebilir.

Maceraperest Yaylar Otel’i İzlerken Gözlerini Kapatabilir

Son yılların en ses getiren korku filmleri arasında sayılan 2006 yapımı Otel (Hostel), sırt çantasıyla Avrupa’yı dolaşan iki gencin bir otelde konaklamasıyla birlikte yaşananları anlatıyor. Kaldıkları otelde sıcakkanlılıkla karşılanan ve yakın ilişkiler kuran iki gencin rüya gibi geçen tatillerinin çok geçmeden bir tuzak olduğu anlaşılıyor ve olaylar kopuyor. Benzer hayallere sahip Yaylar, filmi izlerken soğuk terler dökebilir.

Deney Kontrollü Oğlakların Sınırlarını Zorlayabilir

1971 yılında Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir deneyden yola çıkılarak hazırlanan 2002 yapımı Deney (Das Experiment), bilimsel bir deney için bir araya getirilen 20 kişinin hikayesini konu alıyor. 12’si mahkum ve 8’i gardiyan olarak belirlenen karakterlerin bir süre sonra kendilerine biçilen rollerde kendilerini kaybetmeleri ise korku dolu olaylara sebebiyet veriyor. Gerilim dozu yüksek film, yönetsel yetenekleri güçlü Oğlakların bile sınırlarını zorlayabilir.

Sınır(da) Kovaların Kabuslarına Girebilir

Son yıllarda korku türü arasında konuşulmayı başarmış filmlerden 2008 yapımı Sınır(da) (Frontière(s)), Fransa’da başkanlık seçimini aşırı sağcı bir adayın kazanmasının ardından gerçekleşen isyan atmosferinde geçiyor. Kaos ortamında bir soygun yaparak ülkeden kaçmayı hedefleyen grubun başarısız denemelerinin ardından saklanmak isterken bir grup Nazi’nin eline düşmesi ise filmin vahşet dozunu arttırıyor. İzlemesi kolay olmayan film, Kovalara uykusuz geceler geçirtebilir.

Balıkların En Büyük Korkularına Seslenen Film: Altıncı His

“I see dead people” repliğiyle hafızalara kazınan kült korku filmlerinden 2000 yapımı Altıncı His (The Sixth Sense), karanlık güçlerin tesiri altındaki sekiz yaşındaki bir çocuğun psikoloğuyla ilişkisine odaklanıyor. Psikolog ve çocuğun hayatlarındaki esrar perdesini aralama girişimleri ise korku dolu olaylarla yüzleşmeyi beraberinde getiriyor. Çocuğun hissettikleri ve psikoloğuyla paylaştıkları sezgileri güçlü Balıkların filmi izlerken yer yer gözlerini kapatmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.