Hangi Burç Hangi DreamWorks Animasyonunu İzlemeli?

Animasyonların çocukları eğlendirmek için yapılan filmler olduğuna yönelik kabuller yıkılalı çok oldu. Zira animasyonların içerikleri artık sadece çocuklara hitap etmiyor. Hedef kitlesini sürekli büyütürken her yaştan izleyiciyi beyaz perde karşısına geçirmeyi başarıyor. Çoğu ebeveyn her ne kadar çocuklarını filme götürüyor gibi görünse de asıl kendilerini eğlendirmek için gidiyor. Sadece çocuklu aileler de değil, çoğu yetişkin artık animasyonlara tek başına gidiyor. Son 25 yıla damgasını vuran filmleriyle önde gelen animasyon stüdyolarından biri olan DreamWorks de hemen her yıl yayınladığı bir animasyon filmiyle hatırı sayılır bir izleyici kitlesini kendisine bağlıyor. Peki, çizgi filmden ziyade animasyon izlemek isteyen burçların hangi filme göz atması gerekiyor?

Savaşçı Koçlara “Kungu Fu Panda”

Bir restoranda garson olarak çalışan Kung Fu fanatiği bir pandanın, huzur içerisinde yaşadığı şehrin kapılarına dayanan düşmanlar karşısında yaşadığı değişimi konu alan 2008 yapımı Kung Fu Panda, verdiği mesajlarla izleyicilerine keyif dolu bir film vadediyor. İnandığı değerlerin peşinden gözü kapalı giden Koçlar, sıradan biriyken bir anda kötülere karşı yılmaz bir savaşçıya dönüşecek pandanın ilham veren öyküsünü büyük bir ilgiyle izleyebilir.

Boğaların Tercihi Kendi Dünyasının Kralı “Şrek” Olmalı

Tüm zamanların en sevilen animasyonlarından 2001 yapımı Şrek (Shrek), kendi bataklığında keyfince bir yaşam süren yeşil bir devin huzurunu kaçıran ziyaretçilerinin isteğiyle ülkenin hırslı yöneticisiyle görüşmesi ve onun için bir prensesi kurtarma serüvenini anlatıyor. Birbirinden eğlenceli karakterlere ve masalsı bir atmosfere sahip filmde çizmeli kediden prensesi alıkoyan ejderhaya kadar çok sayıda masal kahramanı yer alıyor. Keyfine düşkün ve romantik bir karakterin başrolde olduğu animasyonu Boğaların beğenmemesi için herhangi bir neden bulunmuyor.

Zekâ Küpü İkizler İçin En Uygun Seçim “Megazeka”

En büyük düşmanını yenen kötü bir karakterin düştüğü boşlukta kendi elleriyle yeniden bir düşman yaratmasını konu edinen 2011 yapımı Megazeka’nın (Megamind) öyküsü bir hayli ilginç. Çünkü yarattığı düşman kötülüğün tadını alıyor ve iyiliğin değil kötülüğün yanında yer almayı seçiyor. Kötülüğün efendisiyken birden kendi yarattığı düşman karşısında yeni bir cepheye geçme gerekliliği hisseden baş karakterin öyküsü, İkizlerin sıkça yaşadıkları ikilemlerine hitap edebilir.

“Crood’lar”ı En İyi Yengeçler Anlayabilir

2013 yapımı Crood’lar (The Croods), otoriter ve korumacı bir babadan haşarı çocuklara kadar hepimizin az çok aşina olduğu bir aile yapısına sahip Crood’ların öyküsünü konu ediniyor. Dış dünyanın tehditlerinden saklandıkları mağaralarının çökmesi sonrası yeni yuva arayışları ise filmin asıl kısmını oluşturuyor. Kendilerini bir anda içinde buldukları bu yeni dünyada başlarından geçenler izleyicileri fazlasıyla eğlendiriyor. Yeni bir yuva arayışına odaklanan animasyon, aidiyet duygusunu ruhunda hisseden Yengeçleri fazlasıyla cezbedebilir.

Kahraman Aslanlar İçin “Efsane Beşli”

Ünlü yazar William Joyce’un kitap serisinden uyarlanan 2012 yapımlı Efsane Beşli (Rise of Guardians), tüm insanlığın umutlarını ve değerlerini yok etmeye çalışan kötü bir ruha karşılık harekete geçen Kuzey (Noel Baba), Diş Perisi, Uyku Perisi, Paskalya Tavşanı ve Jack Froust’un mücadelesine odaklanıyor. Sevimli karakterlerin dünyayı kurtarmak üzere büründüğü cesur ve savaşçı kimlikleri, her daim süper kahraman edasındaki Aslanları etkileyebilir.

Eleştirel Başaklara “Evim” ile Küçük Bir Tavsiye

Kendi halkından kaçarak dünyaya sığınan uzaylı bir karakterin başından geçenlerin anlatıldığı 2015 yapımı Evim (Home), uzaylı karakterin dünyada kurduğu arkadaşlıkla birlikte kendini ve hayatı keşfetme sürecini konu alıyor. Odaklandığı meseleler ve yaptığı göndermelerle de sıradan animasyon filmlerinin bir tık ötesine geçmeyi başarıyor. Farklı olmanın ve hatalar yapmanın insan olmanın bir parçası olduğunu ortaya koyan film, evhamlı Başaklara hayata yeni bir pencereden bakma fırsatı tanıyabilir.

Sıcak Dostlukların İnsanı Terazilerle “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?”

Son dönemin adından en sık söz ettiren animasyonlarından 2010 yapımı Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How To Train Your Dragon), ejderhalar ve insanlar arasında savaşın hüküm sürdüğü Berk Adası’nda bir çocuk ve ejderha arasındaki dostluğu konu alıyor. Baş karakterin karşısına çıkan ejderhayı öldürmek yerine onu eğiterek dost olmayı seçmesi söz konusu amansız mücadelenin de sonunu getiriyor. İki taraf arasında barışı hakim kılan karakterin ejderhayla sıcak dostluğu Terazileri fazlasıyla etkileyebilir.

Dedektifliğe Soyunan Akrepler “Madagaskar Penguenleri”ni Kaçırmamalı

2014 yapımı Madagaskar Penguenleri (The Penguins of Madagascar), gizli bir örgüte katılan sevimli ve bir o kadar da cesur penguenler Skipper, Kowalski, Rico ve Private’ın ajanlık maceralarına odaklanıyor. Hain planlarıyla dünyayı yok etme peşindeki Dr. Octavius Brine’ı durdurma niyetindeki penguenlerin eğlenceli ve sürükleyici hikayesi, gizli kapaklı olayları ortaya çıkarma konusunda doğuştan yetenekli Akrepleri cezbedebilir.

Özgür Ruhlu Yayla Madagaskar’a Göz Atmalı

Vizyona girdiği tarihten bu yana büyük bir ilgiyle takip edilmeye devam eden 2005 yapımı Madagaskar (Madagascar), bir hayvanat bahçesinde hayatlarını idame ettiren aslan, zürafa, su aygırı ve zebranın arkadaşlıklarına odaklanıyor. Meraklı zebranın parmaklıklar ardından kaçması üzerine onun peşine düşen arkadaşlarının macera dolu yolculukları ise Madagaskar’da son buluyor. Doğal hayatta sudan çıkmış balığa dönen karakterlerin keyifli öyküsü, özgür ruhlu Yayları eğlendirebilir.

Patron Oğlak, Pardon “Patron Bebek”

Takım elbisesi, elinde bırakmadığı evrak çantası ve üstün yönetim kabiliyeti… Üstelik hepsi bir bebekte! 2017 yapımı Patron Bebek (Boss Baby), tüm bu özelliklere sahip ve şeytani planlar yapan bir şirkete karşı mücadele veren bir bebeğin abisiyle birlikte giriştiği macerayı konu alıyor. Keyifli ve orijinal senaryosuyla izleyicileri kendine bağlamayı da başarıyor. İş dünyasının neferleri Oğlakların minyatür hallerini hatırlamaları için izlemeleri gereken bir film.

Aykırı Ruhlu “Arı Filmi” Kovaların Tercihi

Üniversiteden mezun olduktan sonra sıradan ve tekdüze bir hayata sahip olacağını fark eden bir arının yer aldığı türlü macera ve mücadelenin anlatıldığı 2007 yapımı Arı Filmi (Bee Movie), arılar ve insanlar arasındaki ilişkiye farklı bir yorum getiriyor. Gerektiğinde arılar kanunu hiçe sayan, insanlar tarafından sömürüldüğünü anladığında ise insan ırkını dava etmeye karar veren aykırı arının hikayesinin neredeyse aynı karaktere sahip Kovaları uzun süre ekrana bağlayabileceğine eminiz.

Balıkların Masal Diyarına “Troller”le Yolculuk

Bir masal diyarında mutlulukla yaşayan renkli karakterlerin anlatıldığı 2016 yapımı Troller (Trolls), kendilerini yiyerek beslenen yaratıkların saldırısından kaçan ve arkadaşlarını bu yaratıklardan kurtarmak için yollara düşen iki farklı karakterdeki sevimli trolün hikayesini konu alıyor. Filmin odaklandığı öykü ve verdiği mesaj, içindeki gücü keşfetmesi için zaman zaman teşvik edilmeye ihtiyaç duyan Balıkların ilgisini çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir