Hangi Burç Hangi Belgeseli İzlemeli?

Arkamıza yaslanıp bir şeyler izlemek istediğimizde sahiden elimizde saatlerimizi vermeye değecek ne var? Bir kenarda biriken diziler, filmler var ama hep onlarla da nereye kadar? Hayallerimizin ötesindeki bir dünyayı tanımak, üzerine kafa yorduğumuz meselelere ışık tutmak, ilham alınacak insanlarla tanışmak ya da soframıza gelen ürünlerin arkasındaki perdeyi aralamak varken hele. Seyrederken her dakikasından zevk alacağın bir belgesel hayaliyle yanıp tutuşuyorsan, sana bir müjdemiz var. Tam burcuna göre belgesel önerileri yeni yazımızda!

Koç

2015 yılında Oscar’a aday olan Virunga, Kongo’da nesli tükenme tehlikesi altındaki dağ gorillerine ev sahipliği yapan Virunga Milli Parkı’nın çevresinde yaşanan olayları konu ediniyor. Kaçak avcılığın, iç çatışmaların ve petrol rezervi arama çalışmalarının gölgesinde dağ gorillerini korumaya çalışan bir avuç gönüllünün hikayesinin anlatıldığı belgesel, biraz cesaret ve mücadeleci bir ruhla ne çok şey başarılacağını genlerinde hisseden Koçları derinden etkileyecek.

Boğa

Üretimin giderek endüstriyel bir hal aldığı günümüzün tarım anlayışında hızla azalan tohum çeşitliliğine mercek tutulan SEED: The Untold Story, ilerleyen yıllarda bizleri nasıl bir gelecek beklediğini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Kimyasal tarım şirketlerine karşı var olma mücadelesi veren isimsiz kahramanların yer aldığı belgesel, doğaya olan tutkusuyla Boğaların gözlerini alamadan izleyeceği bir yapım.

İkizler

Cinsiyet kimliği üzerine yapılan en önemli yapımlardan biri olma özelliği taşıyan Gender Revolution, dünyanın dört bir yanında cinsiyet olgusunun ne kadar geniş bir anlam ifade ettiğini bir kez daha ortaya koyuyor. Belgeselde genel kabullerin ötesinde hayatlara ve vücutlara sahip bireylerin hikayelerine yer verilirken; bilim, politika ve kültürün cinsiyet kavramı üzerindeki etkileri de irdeleniyor. Farklılığıyla gurur duyan ve farklı olanı öğrenmeye her daim açık olan İkizler için en iyi belgesel seçeneklerinden biri.

Yengeç

Son yılların en dikkat çeken yapımlarından biri olan Killer Legends’ta 20. yüzyılda ABD’de korku salan ve çok sayıda korku filmine ilham kaynağı olan şehir efsaneleri ve arkasında yatan gerçeklikler inceleniyor. Dört önemli efsane üzerine yoğunlaşılan belgeselin oldukça şaşırtan yönleri olduğunu söylemek gerek. FBI’ın bünyesinde en çok psikopat barındıran burç olarak ilan ettiği Yengeçlerin ilgisini çekmeye de en büyük aday.

Aslan

Britanya kraliyet ailesine dair bugüne dek çekilmiş en iddialı yapımlardan biri olan The Royals, ailenin farklı yönlerinin ayrıntılı bir şekilde ele alındığı bir belgesel serisi. Kraliyet düğünlerinin ilgi çekici yanları, cenaze törenlerinin bilinmeyenleri, kraliyet ailesinden gençlerin dünyaları ve skandalları gibi başlıklar toplam 6 bölümde incelenirken, ailenin iç yüzü çeşitli röportajlar yoluyla aydınlatılmaya çalışılıyor. Göz alıcı insanlara ve yaşamlara olan düşkünlüğü ile Aslanların seriyi bir çırpıda izleyeceğine kuşku yok.

Başak

Gıda endüstrisine dair en çarpıcı belgesellerden biri olma özelliği taşıyan ve 2010 yılında Oscar’a aday gösterilen Food, Inc., tabaklarımıza kadar gelen yiyeceklerin nasıl bir geçmişe sahip olduğu konusunda şok edici gerçeklikleri teker teker ortaya seriyor. Gıda sektörünün, gıda işçilerinin ve hayvan ürünlerinin üretim sürecinin karanlık yönlerini bilmek sanıyoruz hemen herkesin hakkı. Özellikle de titizliği ve detaycılığıyla yediklerinin gerçekte ne olduğunu bilmek konusunda ısrarcı Başakların!

Terazi

ABD’deki adalet sisteminin incelendiği The Confession Tapes, zorla ya da komplo gibi uygunsuz yollarla elde edilen itiraf kasetleri ve sonuçlarının, gerçek olaylar üzerinden izleyiciye sunulduğu bir belgesel dizisi. Adalet ve hukuk sisteminin ne denli kırılgan bir zemin üzerinde olduğunu bizlere gösteriyor desek başımız ağrımaz. Adalete olan keskin inancı ve hukuki konulara yönelik özel ilgisiyle Terazilerin her bölümünü büyük bir merakla izlemek isteyeceği bir seri.

Akrep

Her yıl bir milyarın üzerinde yolcu tarafından kullanılan ünlü Londra metrosunda tanık olunan doğa üstü olayların incelendiği Ghosts of the Underground’da metro tünellerinin tüyler ürpertici hikayesi, metro sürücüleri ve istasyon görevlileri tarafından anlatılıyor. Tünellerin baş döndüren özelliklerinin yanı sıra metro inşaatı sırasında hayatını kaybeden işçiler, yeraltı mezarları ve intiharlar gibi olayların da ele alındığı belgesel, paranormal olaylara karşı yoğun merak duygusu ile Akreplerin ilgisini cezbedebilir.

Yay

En uzun soluklu belgeseller arasında yer alan Taboo, dünyanın hemen her köşesinden farklı toplumların gelenek ve kültürlerinin ele alındığı fazlasıyla şaşırtıcı ögeye sahip belgesellerden. İnanç sistemlerine, ayinlere, tedavi yöntemlerine, alışkanlıklara ve ilişkilere dair tabuların en çok Yayların radarına gireceğini tahmin edebiliyoruz. Biraz daha ileri gidip, farklı kültürlere ve dinlere olan ilgisiyle belgesel adeta Yaylar için hazırlanmış bile diyebiliriz.

Oğlak

Oscar ödüllü Inside Job, 2008 ekonomik krizinin arkasında yatan nedenlerin neler olduğunu ve krizin nasıl gerçekleştiğini/gerçekleştirildiğini ayrıntılı bir şekilde masaya yatırıyor. Amerikan finans sektörünün kirli yüzünün ve parasal sistemlerin nasıl işlediğinin anlatıldığı belgeselde Oğlaklar için yok yok. Mali konulara olan tükenmez ilgisi ve yönetsel alanlardaki becerisi ile Oğlakların belgeseli gözlerini alamadan izleyeceği açık.

Kova

Carl Sagan tarafından sunulan 1980’li yılların unutulmaz belgeseli Cosmos’un günümüz versiyonu olarak da tanımlanabilecek Cosmos: Cosmos a Space-Time Odyssey, izleyicileri kainatın dört bir köşesinde keşfedilmeyi bekleyen dünyalara eşsiz bir seyahate çıkarıyor. Uzaya ve zamanın doğasına dair bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkarıldığı belgeselin astronomiye olan ilgileri göz önüne alındığında Kovalar için ideal bir seçim olacağı rahatlıkla söylenebilir.

Balık

1990’lı yıllarda fırtına gibi esen Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain’in çocukluk yıllarından intiharına kadar geçen süre zarfında yaşadıklarını konu alan Cobain: Montage of Heck, bir anlamda sanatçının yaşamına tüm çıplaklığıyla ayna tutuyor. Belgeselde Cobain’in yaşamı aile üyeleriyle yapılan röportajlar üzerinden anlatılırken, sanatçının daha önce görülmemiş ses kayıtları ve fotoğrafları da açığa çıkartılıyor. Sanatçı ruhları ve yaratıcılıklarıyla Balıkların doğrudan empati kurabilecekleri belgesele kişisel arşivlerinde yer açması şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.