Hangi Burç Hamileyken Ne Aşerir

Hamileliğin yazılı olmayan kurallarından biri aşermek! Yeri gelir kış mevsiminde karpuz aşerilip eş dost seferber edilir, yeri gelir insanların ağzını açık bırakacak türde maddelere karşı yoğun bir istek hissedilir. Türlü türlü örnek var, canı toprak çekenden tebeşir çekene kadar! Hayır, öyle şehir efsanesi falan da değil. Gebelik süreciyle birlikte vücudu ele geçirmeye başlayan hormonal değişiklikler, gerek fizyolojik gerekse psikolojik olarak birçok yiyeceğe ihtiyaç duyabilir. Yani aşerilen yiyeceğin ne olacağı kişiye bağlı. Peki, hangi burç hamileyken en çok neyi aşerir? Yanıtı, yeni yazımızda!

Koç: Erik

Koçların en sevdikleri yiyecekler daha çok, baskın lezzetler üzerine. Mesela insanı daha ilk ısırıkta bambaşka bir dünyaya götüren kütür kütür yeşil erik gibi. Ah, bir de tuz olacak yanında. Bana bana kasede ne var ne yok süpürecek. Hamilelikle birlikte erik istekleri böylece tavan yapabilir. Özellikle de mevsimi değilse. İmkansıza ve güçlüklere meydan okumak, sonuçta onların doğalarında var.

Boğa: Baklava

Boğalar, yemek dendiğinde ilk akla gelen burçlardan biri. Üstün bir damak tatları olsa da en büyük zaafları tatlılar üzerine. Önüne bir tepsi baklava konsa, ne var ne yok silip süpürebilir. Öylesine büyük bir sevgi! Hamileliklerinde tatlıya duydukları ihtiyaç, hiç olmadığı kadar artabilir! İnsanın ağzında dağılan çıtır çıtır bir baklava yemeden içleri rahat etmeyecektir.

İkizler: Çağla

İkizlerin en sevdikleri yiyeceklerin başında her daim meyveler gelir. Bu yüzden yaz en sevdikleri mevsim. Sokaklarda çağla satan seyyar satıcılar dolanmaya başladıysa, mutluluktan dipleri düşebilir. Huyları hamileliklerinde de değişecek değil! Bir gece yarısı uykusundan uyanıp, çağla da çağla diye dip köşe evi taramaya başlayabilir. Eğer yoksa ya da mevsimi değilse, zor bir gece eşini bekliyor demektir.

Yengeç: Kısır

Altın günlerinin değişmez kadrosunda baş rol hep Yengeçlerin. Sevdikleriyle bir araya gelmek ya da altın üzerinden birikim yapmak için değil. Asıl ilgi alanları gün yemekleri! Ah, o poğaçalar, börekler, kurabiyeler yok mu? Hepsi, fazla kilolarının sebebi! Gerçi hepsi bir yana kısır bir yana. Hamileliklerinde bol sebzeli ve salçalı bir kısırla dünyanın en mutlu insanı haline gelecektir.

Aslan: İskender

Aslan sadece yattığı yerden belli olmaz. Giyiminden, damak zevkine kadar her zaman farkını ortaya koyar. Et ürünlerine ise apayrı bir ilgisi var. Özellikle de dumanı üstünde tüten bol tereyağlı meşhur Bursa iskenderine! Hamilelik sürecinde en fazla siparişini verdiği ürün bile olabilir. Evde otururken kalkıp şehrin en iyi iskender lokantalarını ziyaret etmesi de şaşırtıcı bir durum değil.

Başak: Limon

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Başakların, yemek zevkleri daha çok sağlıklı yiyecekler üzerine. Kalorisi ne, içinde hangi vitaminler var, ne kadar organik… Hepsi fazlasıyla önemli. Hele ki hamileliklerinde! İlk önce bebeğinin sağlığını düşündüğünden basit ve faydalı lezzetlere yönelecektir. Tabii bir de işin içine kendi zevkleri dahil. İlk ısırıkta dişlerini kamaştıracak türde bir limon onları fazlasıyla tatmin edebilir.

Terazi: Karpuz

Terazilerin öyle ağır tatlarla pek arası yok. Ne kadar hafif ve lezzetli, bir o kadar iyi! Mesela sıcak yaz günlerinde insana ilaç gibi gelen buz gibi bir karpuz dilimi. Bu yüzden hamileliklerinde de en sık aşereceği ürün kıpkırmızı bir karpuz olabilir. Tabii, mevsimin ne olduğu o an pek umurlarında değil. O kadarını da eşi düşünsün ama öyle değil mi?

Akrep: Kahve Çekirdeği

Akreplerin içeriği yoğun tatlara karşı koyamadıkları malum. Bir de kullanması yasaksa iştahı hiç olmadığı kadar kabarabilir. Hamilelik sürecinde tüketilmesi pek de önerilmeyen kahve gibi! Birkaç ay dişini sıkar sıkmasına da arada içeriği yoğun kahve çekirdeklerini ağzına atmasını engellemek mümkün değil.

Yay: Avokado

Yayların bariz bir damak tatları yok. Daha doğrusu alışık oldukları lezzetleri sürekli denemek gibi bir huyları yok. Ne kadar farklıysa, hiç tatmadığı bir lezzetse, bir o kadar iyi. Hamileliklerinde aşerecekleri yiyecekler, büyük bir ihtimalle bu topraklardan olmayacak. Avokado gibi! O güne kadar tadına bakmamış olması bile önemli değil, tadar tatmaz seveceğine emindir.

Oğlak: Buz

Oğlaklar, öyle ahım şahım yiyeceklerin müptelası değil. Sade ve kolay yapılan yemeklere karşı çok daha ilgili. Şaşırtıcı bir şekilde hamilelerin en sık aşerdiği ürünlerin başında gelen buz onların da bir gece yarısı kalkıp arzuladıkları tat olabilir. Vücut ısısının yükselmesiyle birlikte yalnızca buzun çıtırtısı ya da soğukluğu bile onlar için hiç olmadığı kadar cezbedicidir.

Kova: Suşi

Kovaların herkesin delisi olduğu lezzetlere karşı bir antipatisi var. En sevdiği yemek bile artık ele ayağa düşmüşse bir daha ağzına sürmeyecektir. Belki de bu yüzden yabancı kültürlere ait lezzetlere karşı büyük bir ilgisi var. Hamileliklerinde de geleneksel lezzetlerden birini aşerecek değil, mutlaka kimsenin aşermediği bir yemeği isteyecektir. Mesela suşi!

Balık: Turşu

Balıklar, öyle yemek seçmez başkaları gibi. Her şeyi büyük bir iştahla yeme potansiyeline sahip. Önemli olan o an canının ne istediği. Hamile olduğu sırada ise ölçüyü biraz kaçırabilir. En fazla arzuladığı yiyecek ise aşerilen yiyecekler menüsünden bir klasik: Turşu! Ağzına atar atmaz o yoğun tuz ve sirke aromasıyla derinden bir oh çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.