Hakan: Muhafız Dizisi Karakterleri ve Burçları

Dünyaca ünlü internet televizyon ağı Netflix’in bir Türk dizisi çekeceği haberini duyurmasının ardından neredeyse yıllar geçti. Yönetmenler, yapımcılar, oyuncular, mekanlar derken diziye ve hikayeye duyulan merak her geçen gün daha da yükseldi. Ta ki geçtiğimiz haftalarda ilk sezon yayınlanana dek! Hakan: Muhafız ya da globaldeki adıyla The Protector, nihayet izleyicisiyle buluştu. Fantastik türdeki hikayesi ve keyifli senaryosu ile de ulusal ve uluslararası alanda büyük ses getirdi. Beğeneni kadar beğenmeyeni de var tabii. Kimileri yerli yapımlar arasındaki farklı tarzı ile takdir etti kimileri ise dünya standartları için yeterli kalibrede olmadığına kanaat getirdi. Tartışmaları bir kenara bırakacak olursak, dizide en çok yeni yüzleriyle karşımıza çıkan oyuncular ve canlandırdıkları karakterler dikkat çekti. İzleyicilerin büyük kısmı, daha şimdiden birçok karakterle büyük bir bağ geliştirdi. Hiç merak ettin mi, karakterlerin kişilik özelliklerine mercek tutsak hangi karakter hangi burçla eşleşirdi?

Hakan: Koç, Yengeç, Yay

Diziye de ismini veren İstanbul’un muhafızı Hakan; kapalı çarşıda yetişmiş, insanı gözünden tanıyan, sempatikliği ve temiz kalbiyle mahallelinin gönlünde taht kuran ve her daim kötülere karşı dik durarak delikanlılığına toz kondurmayan bir karakter. Birkaç olumsuz yönü de yok değil. Nasihatlere kulaklarını tıkayıp kendi yolunda bir başına ilerleme arzusu, her şeyi detaylı bir şekilde düşünmek yerine bir an önce aksiyona geçme isteği ya da etkileyici bakışlarıyla kalp çalan çapkın halleri… Hepsi de Hakan karakterinin temel özellikleri. Böylesi karmaşık ve çok yönlü bir kişiliğe sahip karakter, birçok burcun özelliğini taşıyor desek yeri. Koçların başına buyruk ve coşkulu halleri, Yengeçlerin temiz ve duygusal kişiliği ya da Yayların yerinde duramayan uçarı yapısı Hakan’ın burcunu ele verdiği başlıca yönleri.

Zeynep: Koç, Yengeç, Oğlak

Dizideki baş karakterlerden Zeynep’i tanımak için hayatına kısa da olsa şöyle bir göz atmak gerek. Yıllarca muhafızı bekleyerek kendini olabildiğince geliştiren, dünyanın bin bir tehlikesini dışarıda bırakmak için dört bir yanına yıkılmaz duvarlar ören, bir yandan eczanede ve gizli yaşamlarında babasına yardım ederken bir yandan da akademik hayatta yükselişine devam eden gözü kara ve çözülmesi zor bir karakter. Özellikle dövüş sanatlarında rakip tanımayan ustalığı, görev bilincine sorgusuz bağlılığı ve kimseye kolay kolay göstermediği duygusal yanı da atlanmaması gereken ve burcuna dair fikir veren özellikleri. Diyebiliriz ki Zeynep, Koçların mücadeleci yanını, Yengecin duygusallığını ve Oğlakların üstün görev tutkusunu kendisinde toplamayı başarmış.

Faysal: Akrep, Oğlak, Balık

Baş karakter Hakan’ın ardından belki de dizide en ilgi çeken karakter olan ünlü iş adamı Faysal, hiç yoktan koca bir holding kurmayı başaran, geçmişini ne olursa olsun unutmayan ve tam anlamıyla tanınması güç gizemli bir yapıya sahip. Işık gördüğü insanlara bir şans tanıma konusunda cesur davranması, yıllar önce kaybettiği aşkına sıkı sıkıya bağlı olması ve anısını yaşatacak her detayı çevresinden bulundurması da onun kişiliği hakkında yorum yapmak için yeterli. Peki, burcu ne mi? Akreplerin gizemli ve tutkulu yapısı, Oğlakların iş hayatındaki rakip tanımaz başarısı ile Balıkların aşk için göze aldıkları Faysal’ın karakterini fazlasıyla ortaya koyuyor.

Leyla: Akrep, Oğlak, Terazi

Hakan: Muhafız dizisinde ilk olarak Faysal Erdem’in şirketinde havalı bir genel koordinatör olarak karşımıza çıkan Leyla, hikayeyi şekillendiren olaylar silsilesi içerisinde merkezde yer alan karakterlerden biri. Zekasıyla genç yaşında kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanan, güzelliği ile çevresindeki herkesi etkileyen ve en nihayetinde kalbi ve aklı arasında gelgitler yaşayan Leyla’nın bir de kimselere belli etmediği saklı bir hikayesi var. Tüm bunlar topladığında karakterin kişilik yapısına dair yorum yapmak pek de zor olmuyor. Leyla’da Akreplerin gizemli yanı, Oğlakların çalışkanlığı ve Terazilerin cazibesi bulunuyor.

Mazhar: Akrep, Yengeç, Oğlak

Dizinin daha ilk bölümünden itibaren karanlık işleri ve gizemli tarafıyla izleyicilerin kafasında soru işaretleri yaratan Mazhar, ilk etapta Faysal’ın sağ kolu olarak karşımıza çıkıyor. Kimselerle yakınlık kurmak gibi bir amaç gütmüyor, hedeflerine giden yolda önüne giden kimseye acımıyor ve intikam söz konusu olduğunda asla karşısındakinin gözünün yaşına bakmıyor. Dolayısıyla olumsuz bakışları üzerinde toplaması ya da günah keçisi ilan edilmesi de gecikmiyor. Halbuki dış dünyaya karşı hemen her tavrında geçmişinde yaşadığı olayların payı bulunuyor. Zodyak’ın en yanlış anlaşılan ve karanlıkla ilişkilendirilen burcu Akrep, geçmişini içinden silip atamayan Yengeç ve soğukkanlılığın kitabını yazmış Oğlak, Mazhar’ın potansiyel burcu olma özelliği taşıyor.

Kemal: Oğlak, Balık

Hakan: Muhafız’ın en sevilen karakterlerinden biri de Zeynep’in babası olarak tanıdığımız Kemal. Yıllarca sadık olanların hizmetinde kalan, muhafızın dönüşü için güçlü bir zemin hazırlayan ve muhafızı karşılaşabileceği tehlikelere karşı koruyan ve kollayan karakter, dizinin en babacan karakteri desek başımız ağrımaz. Hakan ve Zeynep’in fevri tavırlarını ustalıkla yatıştırmayı bilen, karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı uyarılarda bulunup yol gösteren karakter, bir anlamda gençlerin akıl hocalığı rolüne soyunuyor. Rolünün hakkını da fazlasıyla veriyor. Oğlaklardaki tükenmez görev aşkı ve Balıklardaki bilgelik, Kemal’in karakterini neredeyse bire bir tarif ediyor.

Bir Yorum Bırakın
  1. Her burcu bir karakter’e uyarlamak yalnış olur.Yazmayın neden benim burcum yok diye demekki burcuna uyan biri yok işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir