Hababam Sınıfı’nda Burçlar Geçidi!

Yeşilçam’ın devler geçidi, her şeyden biraz nostaljik öyküsü Hababam Sınıfı; güldürür, sıcacık sevdirir, kızdırır yeri gelir ağlatır, dersin en büyüğünü vermeyi de iyi bilir! Rıfat Ilgaz’ın romanından uyarlanan, Yeşilçam serisinde romanı daha da lezzetlendirip ölümsüzleştiren Hababam Sınıfı yeri hiç dolmaz, unutulmaz bir eserdir! Hababam Sınıfı’nın tadına yüzyıllarca damaklarda kalacak, bir türlü doyulamayacaktır. Gelin şimdi unutulmaz karakterlere birer burç yakıştırıp Hababam Sınıfı’na bir de bu gözle bakalım!

Koç       

Hızlı, çevik ve enerjik Hayta İsmail’in topun peşinden koştururken hızına yetişen, aynı yerde uzun süre durduğunu gören var mı? Lise sıralarında oturan diğer haytalara öncülük eden, gözünü karartıp asker üniformasını giyen, giderken de hayatının öğüdünü veren Hayta İsmail ak pak yüreği, tükenmek bilmez enerjisiyle tam bir Koç’tu!

Boğa    

Bir Boğa ancak maçın sonunda hoşaf varsa mücadeleye girer, herkes baltan tatlı hoşafını içerken ağzının suyu akacağına, bir defalığına da olsa sırtından ter akar! Boğa’yı rahat döşeğinden kaldırmaya bir tek mis kokulu, leziz yemeklerin gücü yeter. Çalışkan Ahmet’ “Hadi ordan! Hapur, hupur yuttun makarnaları!” değişindeki gurmelik herkesin kulaklarında çınlar!

İkizler  

Halit Akçatepe’nin minyon bedeninde hayat bulan, Hababam’ın efsane fırlaması; Güdük Necmi her güne kattığı kabına sığmaz enerjiyle, kıvrak zekasının ürünü oyunlarıyla seriye imzasını atmıştır! Ekibin zekası, tüm muzipliklerin hareket noktası Güdük Necmi’nin girmediği kılık, öğretmenlere ters giydirmediği pabuç kalmamıştır. Hababam Güdük Necmi’nin şakalarıyla, eğlencesi bol bir hal alır!

Yengeç

Kazık kadar çocukların, sıralara sığmayan genç irisi yetişkinlerin, bir tabur adamın anası, Hababam’ın korunaklı limanı, karınları da kalpleri de dolduran şefkatli eli Hafize Ana; elbette Yengeç burcudur. Elinde çıngırağıyla yemek saatini haber veren, dev kuzucuklarını elleriyle besleyen, evlatlarının yaptığı tüm haylazlıkları görmezden gelip Mahmut Hoca’nın ceza günlerine Hızır gibi yetişen, çocuklarına hiç kıyamayan Adile Naşit; ışıklarla uyu…

Aslan   

Hababam’ın ekran yüzü, karizmatik görünümü, idolü, lider ruhu bir de tabi genç kızların sevgilisi Damat Ferit sahip olduklarıyla tam bir Aslan burcudur. Aslan burcu girdiği her ortamda ışıldar, herkesin saygısını kazanır, biraz da gururlu ve mağrur bir tavır takınır. Bütün kadınlar kaçınılmaz olarak onun karizmasından etkilenir. Damat Ferit’in dokunduğu yürek, peşinen fethedilir. Ferit okul sıralarına pek sık uğramaz, aklı hayatın aktığı sokakların dışında, hayranlıkla kendisini izleyen gözlerin uzağında uzun süreler kalamaz.

Başak  

Tencerenin dibindeki son patates de düşse payına, “arkadaşlarım yesinler ben yemesen de olur” diyebilen, yatakhanede mahrum edildiği yatağı yerine yerde yatmayı da mutluluk bilen, topluma faydalı olmak için köy okullarında öğretmenlik yapan, sorumluluktan bir an olsun kaçmayan Çalışkan Ahmet, güzelliklerle donanmış bir Başak’tır. Hababam’a “Utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürürdüm ama ondan da anlamazsınız ki siz!” son sözüyle gerçeğin en çıplak halini, tokadın en ters köşesini giydiren, Çalışkan Ahmet! Hep demez miyiz; Başak’ın gerçeği acıtır, dili sokar diye!

Terazi  

Bacaksınızın kahkahasını hatırlamayan var mı? Peki Terazi’nin neşesinden şüpheye düşen? İkisi de mümkün değildir sevgili okur! Terazi dramı tanımaz, kolayca mutsuz olamaz, tıpkı Bacaksız gibi! Günümüzde Hababam Sınıfı efsanelerinin hayatlarını bir bir kaybetmeleri üzerine de hüznünü konduran, tebessümsüz bırakmayan bir bacaksız yorumu yapmıştır role hayat veren Tuncay Akça; “Ekibimiz yavaş yavaş ahirete intikal ediyor. Herhalde orada rahmetli Ertem Abi, ekibi yeniden kuruyor”. Terazi böyledir işte, kötüyü bulmaz, iyiyi aramaktan yorulmaz!

Akrep  

Hasta annesine tek başına bakmakla yükümlü olan, şehirde bir Çalıkuşu olarak yaşayan Semra Öğretmen sevdiğini ölene dek koruyan, vefa nedir bilen, ciddi bir öğretmendir. Hababam’ın azılı gençlerinden az çekmemiştir ancak ayağı kaydırılmaya çalışılırken dimdik durmayı da her daim başarmıştır. Semra Öğretmen’in intikamı zamanı geldiğinde gecikmemiş, Hababam’a pabucunu sonunda ters giydirmiştir. Akrep’in yüzü nurlu, dili tatlı da görünür, sevdiklerine de ders vermeyi iyi bilir! Yapılan cezasız kalmaz, gerçek pişmanlık karşısında öfkesi devam etmez.

Yay      

 

İsmini duyunca şöyle uzun boylu bir kahkaha patlatalım, çekirgecilik oynayan, tüm pencereleri tek şutta indiren, her defasında kendini yükseklerden atsa da şansı yaver gidince hayatta kalmayı başaran, atıp tutması abartısı bol bir beden öğretmeni olarak Yay nasıl olunur seyredip feyz alalım! Tıpkı Yay gibi Badi Ekrem olmadan tebessümümüz yarım, enerjimiz eksik kalır bunu da unutmayalım.

Oğlak   

Oğlak önce zirveye en rahat koltuğunu itinayla yerleştirir, sonradan duygudan, dramdan, acımadan arındırdığı mantık yüklü planlarını işleme sokar! Öğrencileri müşteri, okulu bir işletme, eğitim kurumunu “ticarethane” olarak gören Müdür Bey, yatırımı mevzu bahis olunca oldukça katırdır. Yaptığı bu yatırımda kaçınılmaz olarak başarılı olmalıdır. Daha karlı bir iş teklifi alırsa, okulu tahliye etmekten çekinmez.

Kova    

Kova toplumu düzenleyici kurallara uymak konusunda net, otorite baskısının karşısında durmak konusunda da bir o kadar kararlıdır tıpkı Mahmut Hoca gibi! Konu eğitim, aydın gençler yetiştirmek olunca, kuralcılık konusunda ondan ötesi yoktur. Ama Müdür Bey’in baskıları, bencilce kararları, öğrencilerin eğitim hakkını hiçe sayan fikirlerinin karşısında ise tabi ki öğrencilerinin yanındadır. Eşitlikçi ve adil bir insandır Mahmut Hoca!

Balık    

Özellikle Güdük Necmi’nin her türlü ali cengiz oyununa kanan, kandırması kolay olan, bir mektupla hocasıyla aşk yaşadığına inanan, sevgi dolu bir gençtir İnek Şaban! Saflığı tümüyle iyi yüreğinin yansıması, kötülüğe kapalı olan kalbinin eseridir. İnek Şaban, çabuk aldanmaya müsait yapısıyla tam bir Balık’tır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.