Güne Güzel Başlamanın Püf Noktaları Burcunda Saklı!

Akşam vakitlice yatmamış, uykunu tam alamamış olsan da yeni bir güne tüm olumsuzlukları geride bırakarak başlamalı, önündeki 24 saate harika umutlarla giriş yapmalısın. Somurtan bir surat, hayatından memnun olmadığını papağan gibi tekrarlayıp duran cümleler ve çalan alarma savrulan hakaretler çöp kutusuna, yeni bir “sen” için bugüne kucak dolusu bir merhaba! Burcuna göre sabah uyanışına yaptığın sihirli dokunuşların hayatına nasıl bir soluk getireceğine inanamayacaksın.

Koç       

İlk adım, alarmın ilk saniyesinde uçarak yataktan çıkıp saniyeler içinde kendini kapı dışında bulma! Yaşam dört nala koşuyormuş gibi yaşayıp sürekli bir şeylere yetişme telaşından kurtul! Seninki ısınmadan kilometrelerce koşmak, kilolarca ağırlığı bir anda kaldırmak gibi bir şey! Önce bir uyan, gerin, perdeni aç, etrafa bak, derin bir nefes al ve egzersiz yap! Tüm gün bolca enerjiye ihtiyacın olacak, proteini bol kahvaltını ihmal etme. Biraz ter attıktan, çokça rahatladıktan sonra duşunu al ve gününe telaşsız başla! Gerekirse biraz erken kalk ama artık aceleyi bir kenara bırak!

Boğa

Seni mutlu eden şeylerin ne olduğunu sen hepimizden çok daha iyi biliyorsun. Zira sen, duyuların yoluyla aldığın hazların kıymetini pekâlâ biliyorsun. Burnundan ciğerlerine, oradan ruhunun derinlerine usulca sokulan harika kokuların seni mest etmesine izin ver! Güne başlamadan hemen önce, vaktinin son damlacığını da yatarak geçirmek yerine vakitlice uyan, başını pencereden çıkar, oksijeni ciğerlerine çek. Toprağa dokun, çiçeklerini sev, uzunca bir duşun ardından güne huzurla başla!

İkizler  

Gözlerini açar açmaz sosyal medyanın kalabalığına, kafa yakan karmaşasına susamışçasına, henüz başını yastıktan kaldıramaz, dünyaya farkındalığı yüksek gözlerle bakamazken telefonuna sarılma! Gece boyunca dinlenip yeni bir şeyler öğrenmeye hazır hale gelmiş, uykuda bir güzel yenilenmiş zihnine böyle bir işkenceyi reva görme! Önce yatağından kalk, tebessümle aynaya bak, el, yüz yıkama, duş alıp hazırlanma adımlarını tamamla, kim aramış merakını gider ama ne olur sosyal medya kuyusuna dalma!

Yengeç

Yataktan kalkar kalkmaz önce eşine sarılıp sonra çocuklarına koşma! Önce sen iyi olmazsan kimsenin iyi olmasını bekleme! Doğru sanılan en büyük yanlışlardan biri kendinden geçmek, başkalarına adanmış bir ömrün içinde hapsolmaktır. Ve bunu kişi kendi kendine yapar! Oysa uçak seyahati sırasında yaşanan beklenmedik bir durumda, oksijen maskesini anne önce kendine, sonra çocuğuna takar! Gerçek yaşam da tıpkı böyle olmalıdır. İnsan önce kendini iyileştirmeli, sonra çevreme nasıl faydam dokunur diye düşünmelidir. Bu yüzden yataktan kalkmaz, önce kendini sevmek için vakit yarat, sonra sevdiklerine kucak aç!

Aslan   

Yaşamda en büyük güç kaynağın güneşi selamlamadan, göz alıcılığın, ışığın nasıl bir şey olduğunu yeni günde hatırlamadan güne başlama! Yüzüne harika bir gülümseme tak, işlerini kendin yapmaya bak! Kimseden hazırlanmış bir kahvaltı, günaydın öpücüğü bekleme! Kendi kendine mutlu olmayı öğrendiğin anda gerisi hep ekstra! Güne güzel bir gülümsemeyle merhaba de ve yaşa! Bekleme, hareket et! Hazırsan başla güne!

Başak  

Bedenini susuz bırakma, uzun uzun kendini eleştirme seansını günün ilk saniyelerinde başlatma. Aynanın karşısına sallanan bir suratla geçip, nelerinin eksik olduğunu aramaya koyulma! Yeterliliklerine, marifetlerine, bulduğun tüm iyiliklerine tebessüm et, sabah ilk iş kendini sev! Bol su iç, harika bir duş al! İçini dışını temizle, kaygılarından uzaklaş, güne mükemmel bir başlangıç yap!

Terazi  

Maske kartelandan kendine en fresh hissettiren, ışıltı veren, kendini daha güzel bulma garantili maskeni seç, içini kıpır kıpır yapan, dansa davet eden müziğini aç ve başla! Önce güne merhaba selamında kaslarını esnet, sonra yaşayacağın her şeye kocaman bir kucak açıp mutlu bir başlangıç yap! Yüzünde masken, başında havlun, üzerinde en zarif sabahlığınla birkaç dakikanı sadece kendini keyiflendirmeye ayır. Sonra ışıl ışıl cildin önden, sen arkadan, güne başlamak vakti!

Akrep  

Derin düşüncelerin hapsinde geçirdiğin, doluları boşaltıp boşları doldurduğun, bildiklerini bir güzel arşivine koyduğun gecenin ardından nihayet sabah oldu ve sen sırtlandığın tüm yükleri güneşle birlikte üzerinden sıyırıp atmak için meditasyona hazırsın! Pencereleri sonuna dek aç, doğanın içinde değilsen, su seslerinin eşlik ettiği kuş cıvıldamalarını fonda çalmak için başlat ve güne başlamadan önce muhakkak zihnini hazır hale getirmek için rahatlamanı başlat. Harika bir güne hazırsan, istediğin yerden başla!

Yay       

Alarmını erteleyip sorumluluklarını görmezden gelmek de biriken işlerin altında ezilmek de yok! Koca gün yükseklerden atlayacak, dur emirlerine kafa göz dalacak, koşacak, coşacak, tüm bu efordan sonra enerjinin çeyreğini harcadığını iddia etsen de aramızda kalsın ama yorulacaksın. Sabah kahvaltını boylu boyunca yapmayacağını, masa başına oturup hop tereyağlı ballı ekmekle uğraşmayacağını biliyoruz. Bu yüzden vitamin bara uğramadan güne başlamanı istemiyoruz.

Oğlak   

Alarmını çalması için uyaran, vaktinden önce hazırlanmayı hobi haline getiren sen, zaten muhtemelen söyleyeceğimiz her şeyi harfiyen uyguluyorsun. Sabahın çok çok erken saatlerinde zinde bir gün geçirmek için, herkes sıcacık yatağındayken soğuk duşun altına girmeyi de mırın kırın etmeden başarıyorsun. Duştan çıkar çıkmaz demlenen kahveni alıp, iyice uyanıyorsun. Buraya kadar her şey yolunda ama tek bir eksikle; her şeyi görev gibi yapıyorsun. Rutinin de tadı çıkar, sen keyif almayı iste yeter!

Kova    

Dünyanın hali, insanların dramı, güçlünün elinde tuttuğu kumandası, milletin kukla olup sesini çıkarmadan oynayıp giden hallerinin içler acısı derken, gözünü açar açmaz bir düşünce fırtınası, dünyayı kurtarma sancısı alır Kova’yı! Almasın! Güne derdi tasayı eşitleyip, doluları boşlara boşaltarak başlama! Gözünü açar açmaz dünyada ne oluyor telaşına düşüp soluğu haber sitelerinde alma! Pozitif düşün, içini karartma!

Balık    

Devrilip yatmak, düşlerin güzelliğine kapılıp gerçek dünyaya kapıları kapatmak çözüm değil sevgili Balık, eninde sonunda düşeceğin yer nasılsa hakikat, vakit varken kendi arzunla adapte olmaya bak! Düşten çıkmakta zorlanacağına, hayatına düşler diyarından bir pencere aç! Erkenden kalk, panjurlarını pembeye boya, tüm dünyayı kucakla, iyiliği büyüt yay, sana kendini en iyi hissettiren sesleri fon müziği yap, hayatına mistik bir hava kat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.