Gündüz Güneş’e Gece Ay’a Kafa Tutan Kovalar!

Bir kere yaratılışında var asilik, koyu muhalefetlik; sabit fikirlilik değil de biraz dediğim dediklik! Kimlerden mi bahsediyoruz, tabii ki gezegenin en aykırı insanlarından, Kovalardan! Farklılıkları bir kenarda dursun, biraz eleştiri yapmak için cesaret hapın cebinde olsun. Çünkü karşındaki insan kötü söze gelemez, gelse de sindiremez! Doğruluk bayrağını göklere ondan başkası çekemez!

Neden mi? O zaman biraz daha derine inelim, Kovaların hayatla olan kavgalarını bir inceleyelim. Belki bir ihtimal kendileriyle savaşıyor, yıllardır etrafına ördüğü duvarları yıkmak istiyor, başkalarının gördüğü kişiyi öldürüp içindeki insanı ortaya çıkarmak için uğraşıyorlar. Belki de dünyada giden yanlışlara dur demek, hak ve adaletin elçiliğini yapmak, doğru bildiklerini insanlara aşılamak, daha yaşanılabilir bir düzen kurmak için güç kazanmak istiyorlar. Zaten bahsi geçen birkaç düşünce bile Kova burcunun neden dışarıdan bu kadar mesafeli ve ilkeli göründüğünü açıklamaya yetiyor.

Gündüz Güneş’e, gece Ay’a kafa tutuyor, her daim ezilenin yanında olmak istiyor. Yalan söyleyenlerin kökünü kazımak, doğruların açığa çıkmasını sağlamak için çabalıyor. Taraflar arasında hakim görevi görüyor, olaylara en objektif olarak bakan her zaman o oluyor. Açıkları yakalıyor, farklı perspektiflerden bakıyor ve kesinlikle bildiğinden şaşmıyor. Fikirlerini sonuna kadar savunuyor, lafını asla esirgemiyor. Tavırlarının ucu biraz ukalalığa kaçsa da nerede nasıl davranması gerektiğini iyi biliyor. Verdiği sözden caymıyor, insanları kılığına kıyafetine, cinsiyetine göre yargılamıyor. Hayatla olan savaşları bitmek bilmiyor, her geçen gün kafalarını meşgul edecek yeni bir sorun ortaya çıkıyor. Başkalarına yardım eli uzatırken belki de kendi içinde yalnızlaşıyor. Kırılmamak için duvarlarını her geçen gün sağlamlaştırıp hayatta güçlü kalmaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.