Burcunun Son Günü Doğduysan Hangi Burçtasın?

Burç kavramı, Güneş’in doğduğumuz andaki pozisyonunu bildiren sembolik bir kavramdır. Zodyak, Güneş’in yıllık hareketi sürecince çizdiği yörüngeyi merkez alan varsayımsal bir kuşaktır. Zodyak yani Burçlar Kuşağı ise 12 adet takım yıldızdan oluşur. Bu kuşağı, 360 derecelik bir daire olarak düşündüğümüzde, burçların her biri, bu dairenin üzerinde 30 derecelik bir alanda yer alır.

Güneş burcumuz doğduğumuz anda Güneş’in bu 360 derecelik kuşağın neresinde olduğuna göre belirlenir. Daha doğrusu belirli bir günde Dünya’dan baktığımızda Güneş’i gördüğümüz yerde bulunan takımyıldız bizim burcumuzu söyler.

Dünya, Güneş’in etrafındaki hareketini 365 günde tamamlar. Bu nedenle biz Dünya’dan baktığımızda Güneş’in Zodyak’da her gün yaklaşık bir derece ilerlediğini görür ve bu nedenle bir burcu yaklaşık olarak 30 günde geçtiğini söyleriz.

Güneş’in bir burçtaki hareketini bitirip diğer burçta hareket etmeye başladığı günleri gün dönümü olarak adlandırırız. Ancak gün dönümleri bizim düşündüğümüzden daha karmaşıktır. Güneş, 21 Mart’ta Koç burcuna geçti dediğimizde bu Güneş’in takvim 21 Mart’ı, saat 00:00’ı gösterdiği anda burç değiştirdiği anlamına gelmez. Çünkü Dünya, her gün aynı hızda ilerlemez ve bu nedenle de her sene aynı gün ve aynı saatte burç değiştirmez.

Gün dönümünde doğmuş olan kişilerin Güneş burcunu belirlemek için sadece doğduğu günü dikkate almak yeterli olmayacaktır. Kişinin burcunu net bir şekilde söyleyebilmek için doğum saati ve doğum yeri bilgisine ihtiyaç vardır. Diğer bir değişle aynı tarihte doğan iki kişinin burcu farklı olabilir, bu durum kişilerin doğum yerlerinin ya da doğum saatlerinin farklı olmasından kaynaklanır.

Örnek olarak bir gün dönümü tarihi olan 23 Ağustos’u ele alalım.

23 Ağustos 1986 tarihinde doğmuş bir kişiyi Aslan burcu mu, yoksa Başak burcu olarak mı kabul edeceğiz? Bu sorunun cevabı, kişinin doğum saati ve yerine bağlı olarak değişir.

Aşağıdaki doğum haritasında da görüleceği gibi 23 Ağustos 1986 tarihinde saat 13:00’da İstanbul’da doğmuş bir kişinin Güneş’i 29 derece Aslan burcundadır.

23 Ağustos 1986 tarihinde saat 14:00’da İstanbul’da doğan birinin Güneş’i ise 0 derece Başak burcundadır.

Yine başka bir gün dönümü tarihi olan 20 Nisan’ı ele alalım.

20 Nisan 2018 tarihinde doğmuş bir kişiyi, Koç burcu mu, yoksa Boğa burcu olarak mı kabul edeceğiz? Bu sorunun cevabı, kişinin doğum saati ve doğum yerinde yatmaktadır.

Aşağıdaki doğum haritasında da görüleceği gibi 20 Nisan 2018 tarihinde saat 06:15’te İstanbul’da doğmuş birinin Güneş’i 0 derece Boğa burcundadır.

20 Nisan 2018 tarihinde saat 06:15’te Tokyo’da doğmuş birinin Güneş’i ise 29 derece Koç burcundadır.

Kısacası gün dönümünde doğan kişilerin Güneş burçlarından emin olmak için doğum haritalarının doğru bir şekilde çıkarılması gerekir. Eğer burcundan emin değilsen Moyra’yı indirebilirsin, çünkü Moyra doğum haritanı Türkiye’deki ve dünyadaki yaz saati uygulamalarını dikkate alarak en doğru şekilde hesaplar ve en kesin sonuçları verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir