Gülümseyen Depresyonun Pençesindeki Burçlar!

Ajda Pekkan bir şarkısında söylüyor ya; “Ağlarken içim güldü gözlerim…” diye. Çağımızda neredeyse herkes öyle. Hatta psikoloji literatüründe adı bile var, gülümseyen depresyon! Kişi günlük yaşamında olabildiğince mutlu görünüyor, nasılsın diye sorulduğunda “harikayım” diye cevap veriyor, yaşamına dair sorunları gülen yüzüyle maskeliyor. Kişi içten içe mutsuz olsa bile durum değişmiyor. Hal böyle olunca yardıma ihtiyaç duymalarına rağmen kimseden destek görmeleri mümkün olmuyor. Özellikle 4 burcun depresyon belirtileri tıpkı gülümseyen depresyonda olduğu gibi.

Kimseyi Üzmek İstemeyen Terazi

Teraziler, kendinden önce hep karşısındaki insanı düşünmeye meyilli. Üstesinden gelemediği bir derdi olmasına rağmen sırf karşısındaki insanı üzmemek adına olan biteni kendine saklaması bu noktada pek şaşırtıcı değil. “Bir derdin mi var, benimle paylaşabilirsin” diye açık açık sorulsa bile fark etmez. Anında “Nereden çıkarıyorsun bunları, her şey yolunda” deyip her şeyi inkar eder. Altında yatan türlü türlü sebep olsa da en öne çıkanı, olan bitenden hep kendini sorumlu tutması.

Düşman Sevindirmeyen Akrep

Akrepler, ketumluklarıyla meşhur. İster başkasının dedikodusu olsun isterse kendi derdi. Ağızlarından laf alabilmek asla mümkün değil! İçin için mutsuz olsalar da ağızlarını açıp, iki laf etmezler kimseye. Böylesi bir güçlü görünme isteği! Düşmanlarını sevindirecek değiller sonuçta. Sorunlarından, başarısızlıklarından ya da hayal kırıklıklarından birilerine bahsedip gözyaşı dökmektense hiçbir şey yokmuş gibi davranmayı yeğleyecektir.

Burnu Düşse Eğilip Almayan Aslan

Aslanları bir kez olsun Karadeniz’de gemileri batmış gibi kös kös otururken gören oldu mu? Hiç sanmıyoruz! Maskeleri yüzlerine sabitlenmiş sanki, 7/24 mutluymuş gibi görünebilir. Sebebi belli, kimseye zayıf yanlarını göstermek istememeleri. Sorunlarından ya da yetersizliklerinden bahsedip, insanların yanında aciz görünmek mi? Aman aman evlerden ırak! Adına ister gurur densin isterse ego. Asla yanaşmazlar böyle bir şeye.

Kan Kusup Kızılcık Şerbeti İçtim Diyen Başak

Başaklara dışarıdan bakan ne görür? Tertipli düzenli, işleri yolunda giden, başarıdan başarıya koşan biri. Aksi bir durum mümkün mü? Değilse bile ne yapıp ne edip gizleyecektir. El aleme madara olacak değil, kan kussa bile kızılcık şerbeti içtim demeyi kendine bir borç bilir. Yanında en yakınları olsa bile fark etmez, gözyaşlarını dökebileceği tek yer kapalı kapıların ardı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.