Burcuna Göre Egonu Hangi Cümle Tatmin Ediyor?

“Yapabilirsin!” söyleminin gücünü test edilmiş onaylanmış, altına bilim insanlarının imzasını çoktan almıştır! Zira içinde hem öz güven hem toplumsal alanda sahip olunan güven hem başarma arzusu hem sınırları keşfetme merakı hem başkalarının gözünde zirveye çıkma umudu, hem rakiplerini kıskandırma haset duygusu vardır. İnsanların yaşamda mottoları, okumadan gözlerini yummadıkları başucu kitapları, yaşamını örnek aldığı idolleri neden vardır? Motive olmak için! Bu kez sizleri harekete geçirmeye, içinizdeki güce “davran” demeye geldik. İçsel gücünüzü uyandırıp dıştan destek vermek için ihtiyaç duyduğunuz motivasyon cümlelerini sizler için derledik.

Koç       

“Eğer deneyecek cesaretin yoksa, asla hata yapamazsın.”

Yenilgiyi kabullenmeyen, hatasız da kul olur iddiasını elden bırakmamak konusunda ısrarcı olan Koç’un kulağına küpe olsun! Daha iyisini yapmak, fazlasına cesaret edebilmek için önce kabul et! Yenilgiyi de yaşa, zaferi de! Ama yenilmez olduğuna kendini inandırıp var olan cesaretini boşa harcama!

Boğa    

“Başarısız olmayı göze alanlar yeni şeyleri keşfetme şansına sahiptir!”

Mesele risk almamak, korunaklı limanında bir ömrü atlatmak değil, yaşamı tüm iniş ve çıkışlarıyla yaşamak, devrilip ayaklanmak, hatalarından ders çıkarıp doğru limanı aramak. Yaşamda dev dalgalarda alabora olmak da var durdun sularda keyif çatmakta. Tek düze yaşamanın kime ne faydası var? Yeteri kadarını bilmek değildir erdem, her şeyi bilip doğru olanı tercih etmektir.

İkizler  

“Kendinizi motive etmek için konuşun, kendinizi dinleyin ve harekete geçin.”

Sabahlara dek konuşmak, konudan konuya atlarken payına düşeni almayıp sadece bir iletişim aracı gibi bilgiyi taşımak sana bir şey kazandırmaz. Düşünüp taşınmadan da yaşamda yol almak mümkün olmaz. Doğru düşünmek, kararların üzerine tartışıp harekete geçmekte marifet. Var olan yeteneklerini kullanırsan durdurulamaz olduğunu bilmen gerek.

Yengeç

“Sevdiğin insanlar, hayata tutunmak için en iyi cankurtarandır.”

Sevdiğin insanlarla bezediğin hayatında sadece onlara yardım ve yataklı yapmana söyleyecek sözümüz yok ancak senin de bu sevgiyi avantaja çevirmen gerek. İhtiyaç sahiplerinin yanında olduğun kadar onlardan destek görmeyi de başarmalı, dertlerinle bir başına uğraşmak yerine sevdiklerinin motivasyon kaynaklarından yararlanmalısın. Biraz da senin için onlar çabalasın!

Aslan   

“Sen özgür, korkusuz ve başarılı olmak için gereken her şeye sahipsin.”

“Nasıl bir sosyal çevreye doğdun, varlığını gösterecek ne tür zeminler buldun, sahip olduklarının tadına baktın ya da çoktan doydun?” bilmiyoruz ama hala kendinle ilgili tereddütlerin varsa hepsini at bir kenara! Aklına koyduğun herhangi bir konuda başarısız olma ihtimalini unut, yol koyul! Eninde sonunda ipi göğüsleyeceğini, emeline ulaşacağını bil, gerisi kendinden gelir!

Başak  

“Hayatınızın geri kalanı için en iyi olanı yapmayı seçebilirsiniz.”

Var oluşun zerresi, yapı taşı neyse bütünü de ondan ibarettir. Parça bütünün ne eksiğidir ne de fazlası. Sen de bu yüzden yaptığın her işi, istediğin her şeyi tüm detaylarıyla ele alır, gözünden ufacık bir şey kaçırmamaya, mükemmeli oluşturan parçaların kendi içinde birer şaheser olmasına dikkat edersin. Bu özelliğin sayesinde de harika bir gözlem yeteneğine sahipsin. Bu senin dünyada olanı biteni dosdoğru ayrıştırmanı ve iyi olanı gözünden tanımanı sağlar. İyi olanı seçmek de sana yakışır.

Terazi  

“Ben fırtınalardan korkmuyorum. Gemimi kullanmayı bu sayede öğreniyorum.”

Denge senin işin, hayatta kalmak için yıkmak yerine daima yapmak ise en büyük meziyetin. Aşırılıkları sevmez, uzun boylu münasebetlere girmez, ölçüsüz olan hiçbir şeyi tercih etmezsin. Yaşamın her alanında uyum arar, çizgi dışı ne varsa hizaya sokmak için elinden geleni yaparsın. Bazen sorunların uzağında kalarak, iyiyi kötüyü açıkça gördüğün halde beladan uzak durmak için kendini sakınarak bir yere varamazsın. Dev dalgayı aşmadan, düzlüğe ulaşamazsın.

Akrep  

“Güç size verilmez. Alırsınız!”

Elbette sahip olduğun sezgisellik ve kararlılık sayesinde, sahip olduğun her şeyi kendi mücadelenle edinir, hazır lokma yemezsin. Yaşamdan böyle bir beklentin de yoktur zaten. Sen mücadele etmeyi, yanmayı, doğmayı, yıkılıp ayaklanmayı sevenlerdensin. Yangın yerinden kurtaramadığın hayat neye yarar. Sen hayatını armağan olarak alan ve pamuklara saran değil, hayatını kazanan ve ona sahip olansın. Kontrolü elden bırakmadığın, arzularına fazlaca kulak asmadığın zaman bir harikasın.

Yay       

“Kendinizi çok ciddiye almayın. Kendinize gülmekten asla çekinmeyin.”

Hayat bir varlık, çabucak yokluk! Bakmayın söze böyle girdiğimize Yay bunları kafaya takmaz, çünkü yarınını düşünmez, dününü cebinde taşımaz, bugünden gayrısını kendine yük yapıp asmaz! Tüm bu yaşam felsefesi gelip geçen ve kısıtlı zamana binlerce deneyim sığdırılması gereken, kısıtlı ömrünün farkında olduğu içindir! O yüzden güler geçer, fazla takılmaz.

Oğlak   

“Başarana kadar her şey imkânsız gözükür.”

Kendine olan inancın sayesinde başardıkların takdire şayan, alkışa değer doğrusu. İnanç dediysek soyuta itimat etmediğini, oturduğun yerden başarı totemleri yapıp beklemediğini biliriz, seninkisi daha rasyonel bir bilinç, aslında inanma değil, gerekeni yapıp olacakların yönünü belirleme. Gözünü en tepeye dikip merdivenleri üçer beşer çıkmaya çalışmaz, zafer sarhoşu olup yönünü şaşırmazsan Zodyak’ın tahtına oturursun! İmkânsız diye bir şey yok, en iyi sen bilirsin.

Kova    

“Başkalarının sınırlı hayallerine takılıp kalmayın, farklı olanı deneyin.”

Bazen insanlar öyle toplumsal sınırlara hapsolur, engellere takılır ki dev gibi kanatları olsa kırılır! Senin sahip olduğun alternatif zeka, farklı düşünebilme yetisi, ileri görüşlülük ve yenilikçilik kimsede yok! Ama bazen toplumlar kimi meziyetlerin kimsede olmadığını dikte etmek konusunda oldukça yeteneklidir. İnsan kendinde apaçık gördüğü kimi yetenekleri bu baskılar yüzünden yok sayabilir. Sen onlara aldanma. Sahip olduğun güce inan! Klişelere takılıp kalma.

Balık    

“Başınıza gelen her kötü şeyden, daha fazla merhamet ve şefkat öğrenin.”

Kader kurbanı rolüne fazla kapıldığın, dünyanın bahtsız bedevisi olduğunu düşündüğün anları çok uzatma, üstlerinden atlayıp sana sağladığı kazançlara bak! Erken yaşlarda eriştiğin olgun kişilik sayesinde, herkesin takılıp düşeceği, kaçınılmaz olarak tökezleyeceği nice engelde kuğu gibi salınacak, öğrendiklerin sayesinde karada ölümü tatmayacaksın. Deneyimlerin sayesinde harika bir empati kabiliyeti kazanacak, insanlık adına düşünmeyi başaracaksın. Yeter ki yıkılma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.