Gıybet Time! Burçları Biraz da Çekiştirelim!

Kime sorsanız en çok kendi bilir, hayatın kitabını yazar, el değmemiş silgisini ise boynuna kolye yapar! Eleştirilmeyi, beğenilmediğini duymayı, hatalarıyla yüzleşmeyi kim sever? Hiç kimse! Ama bazen gülüp geçmek, “doğru ya azıcık değişsem daha mutlu olabilirim” demek gerekir. Burçları gıybetimize davet ediyor, eleştirilerimize dayanma gücü diliyoruz!

Koç

Acelecisin bir defa! Herkesin ayağını aynı pabuca tıkar, işler istediğin gibi gitmediğinde sıradaki maça koşar, ortalığı darmadağın bıraktığın yetmezmiş gibi, insanların birbirini kırmasını umursamazsın! Tabi ya ne de olsa, bağsız dilinle canının istediğini söyler, kabalığını dobralık şerbetine banarsın! Nasılsa hep sen kazanırsın! Kazanma ihtimalin kalmayınca soldan kaçarsın! Soranlara da işim başımdan aşkın der, asırlanmış madalyalarını parlatırsın!

Boğa

Keçilerden inatsın, onların huyu suyu belli nihayetinde sen bir de sanatçıyım diye gezer ama kendini paylaşıma kapatırsın. Rahatlığından taviz vermez, keyfin gelmezse kapıda bekleyeni ağaç edersin. Değişmeden hayatta kalamayacak duruma gelsen ayak direr, yine de tek bir boncuğunu dökmezsin! Benim deyip sarıldıklarına, parmak ucuyla değen olsa ortalığı yakar, sabrınla gınalara davetiye yollarsın! Her durumda bildiğini okur, tüm seslere kulak tıkar, sırt dönersin! Bir de doymak bilmezsin.

İkizler

“Bu konuda bilgim yok” deyip susmaz, dünya yerinden oynasa sessiz kalmazsın! Arkadaşım çok der gezersin ama dostunu say desek, şaşılacak şey ama sessiz kalırsın! Çünkü kimseleri dinlemez, kendi konuşmana ara verip sohbetin diyalog halinde ilerlemesine izin vermezsin. Dilin de pek sivri! Zehrinle ne canlar yakar, zoru görünce hakarete başvurmaktan da çekinmezsin. Durmadan soru sorar, öğrenmek için kırk takla atarsın. Merak güzel şey de ondan öğrendiğini ötekine anlatmadan da duramazsın! Bir de iştahın maymunlardan yadigâr bir hobini üç günden fazla sürdüremezsin.

Yengeç

Herkes konuştuğuna dikkat edecek, kırk düşünüp bir söyleyecek, onda da aklından geçeni, canının istediğini değil, senin üzülme ihtimalinin olmadığı sohbet konularını seçecek, neden? Çünkü sen rüzgârdan nem kapar, ağlamaya yer arar, insanları da zan altına sokarsın! Ailendeki tüm sorunları sevgiline yansıtır, güya sevgiden, depresyonuna yakınlarını da ortak etmeden duramazsın. Yanında kim varsa seninle ağlar seninle güler, seni düşünür, seni sever! Aksi halde çekilmez ki bunca keder!

Aslan

Her şeyin en doğrusunu sen bilirsin. Şimdi cevap hakkı doğsa, tabi ki ben bileceğim, ya kim bilecekti dersin? Kendinden bilip bilmez, görür görmez her zaman pek eminsin! Amirlik taslamak, emirler yağdırmak, bencil arzularının peşinden herkesi sürüklemek konusunda bir dünya markasısın. On kişiyi toplasak böyle gurur yumağı çıkmaz! Küslüğün bir asır sürer, şımarıklığın dünyanın sonuna dek gider! eleştiriye hiç gelemez, kendinden iyisine tahammül edemezsin!

Başak

Kim olduğunu bırakır, olman gereken kişiye yol alır, bir an bile yaşamından memnun olmayıp sürekli yolda telef olursun! Öncelikle kendini beğenmediğin için başkalarına övgü dolu gözlerle bakmaz, yaşamı baştan ayağı didik didik eder, suyunu çıkarırsın. Kendini ve başkalarını durmaksızın eleştirir, kulağına gelen tüm eleştirileri sert bir dille savuşturursun. Zor harekete geçer, reddedilmekten hoşlanmazsın. Gereksiz bir dolu işin sorumluluğunu alır, sonra zamansızlıktan şikâyet edersin. Her şeyi düzene sokmak, herkes hakkında söz sahibi olmak, en doğrusunu bildiğin sanrısıyla önüne gelene karışmak istersin.

Terazi

Kendini sevdirmek, herkesin onayladığı biri olarak yaşamak için olmayacağın kişi yok! Ahmet ile Ahmet, Aslı ile Aslı olursun! Yanındakinin fikir dünyasına ortak olur, farklı arkadaşlarınla farklı kişiler olursun. Ancak hiçbirinde itiraz etmez, karşı çıkmaz, hiçbir konuda tartışmaya girmezsin. Önemli olan tek şey herkesin seni beğenmesidir, yoksa sahip olduğun çizgi net olmuş, flu olmuş hiç de umurunda değildir. Duygusal ilişkilerinde aldatılmayı bırak, üzerindeki ilgi azıcık azalsa sırtını dönersin. Ama senin başına gelince, gönül bu der geçersin.

Akrep

Adında yasak geçen, gizli kapaklı görünen, sır denip gizlenen ne varsa, seni alakadar etsin ya da etmesin, öğrenmeden rahat edemezsin. Her öküzün altında bir buzağı arar, kuşkusuz yaşayamazsın. En keyifli anların dahi altından bir bit yeniği çıkacağı korkusunu bir an olsun bırakmazsın. Eziyetin sadece kendine olsa iyi de herkesi de bu karanlığın içine yuvarlarsın. Kolay kolay güvenmez, insanların sana durup dururken zarar verebileceğini zannedersin. Ve doyuramadığın haz dünyan yüzünden, sadakatsiz ilişkiler yaşarsın.

Yay

Ya dünyadan bihaber yaşayan, umursamazlıkların en iddialılarını takınan birisin ya da özgüven patlamanla herkesin kulak zarını zorlayan, aşırı rahat tavırlarında can sıkan biri! En lüzumsuz konulara aşırı tepki verebilir, en gerektiği anda alıp başını gidebilirsin! En ufak sorunda dağılabilir, bol keseden attığın sözleri unutabilir, sıklıkla yalancı çıkabilirsin. Hatalarınla yüzleşmekten, disipline olmaktan ve kurallara uymaktan hoşlanmaz, kendi felsefene göre yaşarsın! Sanki dünyada tek başınaymışsın gibi!

Oğlak

Herkesi kontrol altında tutmaya, her hayata el, dil uzatmaya, her şeyi kendin biliyormuşsun gibi davranmaya bayılır, yetmezmiş gibi emirler yağdırırsın. İşi işte bırakmaz, yaşamındaki herkese senin doğrularına tabi olmaları gereken, senin kurallarına uymaları gereken çalışanların gibi davranırsın. Zaten ciddiyetin insanları tedirgin ederken, üstüne sosyal hayatına kravatını, kalem eteğini taşırsın! Kendi yolunu çizen, özgür adımlarıyla sevilen insanlardan hiç hoşlanmaz, tutsak olmayanla sohbete koyulmazsın!

Kova

Arkadaşlara can feda, sevgilinin bir yudum kaprisinde hemen elveda! Sevgiden korkar, bağlılıktan kaçarsın! Sıradan bir aile kurup çarkın bir dişlisi olmaktansa, müzmin bekar olarak kalmayı tercih edersin. Neden? Ya eşin seni sen olmaktan çıkarır, özgürlüklerine saygı duymazsa! İstediğin hayatı kuramamaktan, sapmaktan, dirayet gösterememekten basbayağı korkarsın. Her şeyi bildiğini sanır, yanlışlarını duymaya tahammül edemezsin. Farklı olacağım diye sınırları zorlar, pişman olacağın deneyimler dahi yaşarsın.

Balık

Kendine eziyet etmeye bayılır, kader kurbanı olduğunu herkese kanıksatarak bir süre sonra vaziyetine kendin de alışırsın. Kişilere, duygulara, maddeye bağımlı olmaya bayılır, yokluk çekmeyi iyi bir şey sanırsın! Mutsuzluktan beslenir, felaketleri ağzınla çağırırsın. En ufak bir sorunda yalnızlığına gömülür, kendini ellerinle dibe çekersin! Hemen güvenir, çabuk aldanır, hayatını başkalarının ellerine teslim edersin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir