Geçmişte Günümüze Batman’a Hayat Veren Aktörlerin Burçlarını Biliyor musunuz?

Süper kahraman evreninin nev-i şahsına münhasır karakterlerindedir Batman; nam-ı diğer Bruce Wayne.  Suç oranı oldukça yüksek Gotham şehrinin karanlık, kasvetli ve yağmurlu sokaklarında adaleti sağlamaya çalışan bu kahraman ne mutasyona uğramış genlere sahiptir ne de bir böcek tarafından ısırılmıştır. Bir deney sonucu ortaya çıkan bir kahraman da değildir. Onun süper kahramanlığa adım atması hayatının en trajik gecesine denk gelir. Anne ve babası daha o küçük bir çocukken gözlerinin önünde öldürülen Bruce Wayne, o geceden itibaren sokakları suçlulardan temizlemeye ant içmiştir. Uzun yıllar boyunca dövüş eğitimi alan Wayne, aynı zamanda kriminal bilimler, adli tıp, bilgisayar, kimya, biyoloji, mühendislik dallarında çeşitli üniversitelerden de derecelere sahiptir. Pek çok süper kahramanın aksine doğaüstü özellikleri bulunmayan Batman, sahip olduğu gücü kullandığı aksesuarlara, araçlara ve aldığı eğitimlere borçludur.

Süper kahramanlar evreninde kimi zaman karşı karşıya kaldığı Superman ile yine benzer bir rekabetin sonucu olarak doğar Batman… 1930’lu yılların sonunda, o dönem oldukça popüler olan Superman gibi bir karaktere ihtiyaç duyulur ve bu görev çizer Bob Kane ve yazar Bill Finger’a verilir. Detective Comics çizgi romanının 27’inci sayısında ilk defa okurla buluşan Batman, o kadar sevilir ki daha bir yıl daha geçmeden bağımsızlığını kazanarak kendi serisine kavuşur. Yaratılış sürecinde aktör Douglas Fairbank’in Zorro tiplemesi, Leonardo Da Vinci’nin icatlarından biri ve 1930 yapımı Bat Whispers adlı bir filmden ilham alınsa da o günden bugüne birçok farklı şekilde yorumlanmıştır bu gizemli kahraman.

Doğduğu ilk günden itibaren hem dizilerde hem çizgi filmlerde kendine sürekli yer bulan bu süper kahramanın beyaz perdedeki maceraları da hiç eksik olmamıştır. Hollywood’un birçok popüler ismi tarafından canlandırılan Batman’in maceraları öyle çok sevilir ki bu siyah pelerinli kahramanı daha uzun yıllar sinemada göreceğimiz aşikârdır. Dilerseniz şimdi Batman’a hayat veren bu aktörleri daha yakından tanıyarak burçlarına bir bakalım.

Lewis Wilson ile Batman İlk Kez Hayat Buldu

Batman karakterine beyazperde hayat veren ilk isim Lewis Wilson 28 Ocak 1920’de dünyaya geldi. Sinemalarda gösterilmek üzere çekilen ve 15 serilik bir hikâyeyi anlatan seride Batman’i canlandıran Wilson o dönemde henüz 23 yaşındaydı. Seride 2. Dünya Savaşı’nın yükseldiği bir dönemde Japon bilim insanı Dr. Daka’ya karşı verilen mücadele anlatılıyordu. Tipik bir Kova burcu olarak entelektüel birikime önem veren Wilson,  döneminin zor şartlarına rağmen Massachusetts’deki Worcester Akademisi ve New York’taki Carnegie Hall’den mezun olmuştu.

Robert Lowery’den Etkili Performans

1949 yılında çekilen ve yine 15 bölümlük film olan Batman ve Robin’de Batman’i Robert Lowery canlandırıyordu. Robin’i Johnny Duncan’ın oynadığı filmde düşmanlar ise Wizard isimli elektrik cihazıyla arabaları kontrol edebilen bir baş kötüydü. 17 Ekim 1913’te doğan ve gençliğinde sporla uğraşan Lowery, geçirdiği bir kaza sonucu spora veda ederek sinemaya yöneldi. Mottosu “Whatever’s fair” yani “Adil olan her neyse” olan sanatçının adaletten şaşmayan bir Terazi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Adam West’in Performansı Hiç Unutulmadı

11 Eylül 1928’de Washington’da doğan Adam West eğitim hayatını Walla Walla Yüksek Okulu, Lakeside Okulu ve Whitman Koleji’nde tamamladı. Birçok televizyon dizisi ve sinema filminde rol alan ünlü aktör özellikle Batman serisiyle adını tüm dünyaya duyurdu. Toplamda üç sezon yayımlanan ve oldukça renkli bir Batman ve Robin ikilisine sahip olan dizi, günümüz Batman filmlerindeki karanlık havadan oldukça uzaktı. 89 yaşında hayata veren aktörün hayranlarına en önemli tavsiyesi rasyonel bir Başak burcuna yakışır türden olmuştu: “İyimserlikten uzak durun.”

Michael Keaton’dan Gotik Batman Yorumu

5 Eylül 1951 doğumlu Michael Keaton 1989’da çekilen Batman filminde başrol oynadı. Tim Burton’ın yönettiği filmde karanlık ve ilginç tasarımlar kullanıldı ve yarasa adam ilk kez gotik bir çevrede görüntülendi. Pek çok kişi tarafından “En iyi Batman” performansına imza atan Keaton’ın üniversite yıllarında gazeteci olmak istediğini biliyor musunuz peki? Başak burcunda da olan araştırmacı yönünü bu hayalinde görebileceğimiz ünlü oyuncu aynı zamanda çalışkanlığı ve üretkenliğiyle de göz dolduruyor hâlâ…

Val Kilmer İsteneni Veremedi

31 Aralık 1959 doğumlu Val Kilmer tiyatro sahnesinde önemli roller üstlendi, müzik albümü çıkardı ve kuşağının en yetenekli oyuncularından biri kabul edildi. Bununla birlikte Val Kilmer’in Batman’ı canlandırdığı 1995 yapımı Batman Forever, içerisinde Tommy Lee Jones, Jim Carrey, Nicole Kidman, Drew Barrymore gibi birçok yıldızı bulundurmasına rağmen vasat bir filmin önüne geçemedi. Oğlak burcunun hırsını kendisinin kariyerinde rahatlıkla görebileceğimiz Kilmer, henüz 17 yaşındayken New York’taki The Juilliard School’un drama programına kabul edilen en genç öğrenci oldu.

George Clooney’den Batman Olur mu?

Joel Schumacher tarafından yönetilen 1997 yapımı Batman ve Robin 1995 tarihli Batman Daima’nın devam filmiydi. Önceki filmde Batman’i canlandıran Val Kilmer bu filmde George Clooney ile değiştirildi. Film eleştirmenler tarafından Batman markasını öldürmekle suçlanırken 6 Mayıs 1961 doğumlu Clooney’nin kariyeri için de başarısız bir rol oldu. Öte yandan People Dergisi tarafından 1997 ve 2006 yıllarında yaşayan en seksi erkek seçilen Clooney, Boğa burcunun zevkli ve gösterişe düşkün yapısına uygun bir yaşam seçmiş kendisine. Ünlü aktörün İtalya, Como Gölü’nde kendisine ait bir villası var ve senenin birkaç ayını burada geçiriyor.

Christian Bale’e Eleştirmenlerden Tam Not

Peş peşe gelen başarısız Batman denemelerinden sonra yönetmenlik koltuğuna oturan Christopher Nolan “Batman” ismini baştan yaratacak Batman Begins filmini yarattı. Batman’in karanlık doğasını başarılı bir şekilde anlatabilen film aynı zamanda oldukça gerçekçi bir Gotham şehri sundu. Daha ciddi Batman’e Christian Bale can veriyordu ve film eleştirmenlerden iyi notlar aldı. 30 Ocak 1974 doğumlu Bale, tipik bir Kova burcu gibi kendini işe adamış bir aktör… 2004 senesinde başrolünü oynadığı Makinist filmi için 28 kilo verdi, ertesi sene gişe rekorları kıran Batman filmindeki rolü için verdiği kilonun yaklaşık iki katını aldı. Hatta Bale bu performansıyla film sektöründe bunu başararak Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Ben Affleck ile Devamı Gelecek mi?

2016’da vizyona giren ve yönetmenlik koltuğunda Zack Snyder’in oturduğu son Batman filmine bu kez Superman de konuk oldu. Batman v Superman: Adaletin Şafağı adını taşıyan filmde Batman’i 15 Ağustos 1972 doğumlu Ben Affleck canlandırdı. Ateş grubunun özellikle de Aslan burcunun yaratıcılığını kendisinde görebileceğimiz Affleck yaptığı her işe damgasını vuruyor. Örneğin kendisini her ne kadar aktörlüğüyle tanısak da yönetmen ve senarist olarak iki Oscar ödülü bulunuyor. Bunlardan biri 1998’de Good Will Hunting ile En İyi Özgün Senaryo, 2013’te ise Argo ile En İyi Film Oscar’ı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.