Geçmiş, Şimdi, Gelecek… Burcuna Göre Sen Hangi Zamandasın?

Bilim insanları zamanın göreceliliği üzerine tartışadursun, insanlık hangi zaman diliminde yaşayacağını hali hazırda kendi başına seçiyor. Geçmişin hayaletleriyle birlikte yaşayanları mı ararsın, carpe diem akımına katılanları mı, sadece geleceğini gözeterek hayatını sürdürenleri mi… Zamanın insana ait bir kavram olduğunu kanıtlar biçimde, hepsi aramızda yaşıyor! Burçlar dünyası için de benzer bir yorumda bulunmak mümkün. Her burcun takılı kaldığı bir zaman dilimi var. Geçmiş, şimdi, gelecek… Peki, senin burcun aslında hangi zamanda?

Anı Yaşayan Koç

Koçların hayattan öğrendiği bir şey varsa o da yaşamın her anının yegane ve benzersiz olduğu. En önemlisi de ne geçmişin ne de geleceğin tasasıyla harcanamayacak kadar değerli olduğu! Kaldı ki anlık bir şekilde yaşamlarını sürdürme iç güdüsü onların kanında var. Akıllarına bir şey geldiyse “Bir gün hallederim” demek yerine doğrudan yola koyulur, birine bir şey demek istediğinde doğrudan karşısına geçip açık açık konuşur. Önce ne yapması gerektiği ya da sonrasında başına neler geleceği ona göre başka bir zamanın konusu.

Yaşanmışlıkları Silemeyen Boğa

Geçmişlerine sıkı sıkıya bağlılıklarıyla tanınan Boğalara, değil “Anı yaşa” demek, herhangi bir alışkanlığını değiştirmesini istemek bile mümkün değil. Geçmişleri, sanki onların kimliği gibi! Bebekliklerinden kalma yastıklarından tut da çocukluk arkadaşlarına kadar hepsi hâlâ hayatlarında. Haliyle yenilerine yer kalmamış olabilir. Bir türlü üstesinden gelemedikleri aşk acıları da geçmişe takılı kalmanın bir getirisi.

Hayat Felsefesi Carpe Diem Olan İkizler

Latin edebiyatının en ünlü isimlerinden Horatius’un ilk kez dillendirdiği “Carpe Diem” İkizlerin yaşam mottolarından biri. Nitekim carpe diem felsefesi, kişinin gününü gün etmesi, zamanın tadını çıkarması ve anı yaşaması ile ilgili. İkizlerin içinden gelen yaşam tarzı bu değil mi? Dün ne olup bitmiş, yarın başına ne gelecekmiş falan hepsi boş. Önemli olan elimizde bulunan anı ne kadar mutlu bir şekilde yaşayabildiğimiz.

Köklerine Sıkı Sıkıya Bağlı Yengeç

Hiçbirimiz ağaç kovuğundan çıkmadık sonuçta. Hepimizin geldiği bir soy, bir sülale, bir aile var. Yengeçler, bunu bilir bunu söyler. Yaşamının ilk dönemlerinde yanında olan herkesle hayat boyu birlikte olma şansları var. Yenilerini kabul etmekte ise bir o kadar tereddüt duyar. Yaşamını geçmiş üzerine inşa etmesinin nedeni ise bir türlü unutamadıkları sıcak anılarını kaybetmekten ölesiye korkması.

Hayatı Gelişine Göre Yaşayan Aslan

Aslan dediğin korkusuz olur bir kere. Ne geçmişte yaşadıklarını sırtına yük etmeyi ne de gelecek korkusuyla bugününü kendine zehir etmeyi kendine yakıştırır. Hayatın ona sunduğu her şeyi layıkıyla yaşayacaktır. Korkusuzca ve heyecanla! Zaten başka türlü hayattan nasıl zevk alınır? Macera gibi gördüğü yaşamında anın tadını çıkarması ve eğlencesinden hiçbir şey kaybetmemesi onun yaşam stili.

Yarınlarını Ön Plana Alan Başak

Kişi, mükemmel bir hayata doğmamış olabilir. Yaşam standartları hayal ettiğinin çok altında kalmış olabilir. Hayatını sil baştan yenilemek ise kendi ellerinde! Başakların tüm yatırımları bu yüzden hep yarınlara. Hayatını daha mükemmel hale getirmek adına. Gençlik yıllarını ders çalışarak geçirmesinden yetişkinlik evresinde işinde terfi almak adına ter dökmesine kadar tüm hamlelerinde gelecek odaklı yaşam tarzının payı var.

Geçmişin Hayaletleriyle Yaşayan Terazi

Terazilerin en sevdiği hobilerinden biri fotoğraf albümlerine göz atmak. Eski zamanlardaki hallerini, sevinçlerini görmek onun için eşsiz bir mutluluk sebebi. Bir türlü unutamadığı ve hayatından çıkaramadığı eskileri de aslında hâlâ bir parçasının geçmişte yaşadığının bir göstergesi. Ne kadar unutmak isterse istesin ya da hayatına ne kadar devam etmek isterse istesin geçmişin hayaletleri ayaklarına dolaşıverir.

Geçmişi Geçmişte Bırakamayan Akrep

Akreplerin duygu yoğunluğunun yanından hiçbir burç geçemez. Öylesine derin bir tutku. Özellikle de geçmişine! Böyle birinin yaşanmışlıkları bir kalemde silip atabilmesi mümkün mü? Aksine geçmişine saplanıp kalmasına sebebiyet verebilir. Mutlulukları kadar kırgınlıkları da dahil denkleme. Bitmek bilmez stalk ya da intikam hırsı da bunun bir kanıtı.

“Bir Daha Mı Geleceğiz Dünyaya” Diyen Yay

Yayların mutluluklarının kaynağı, geçmişi de geleceği de zerre umursamamaları. Hayat enerjisi emen insanların endişelerine kulak verdiğinde takınacağı tavır belli: Dün zaten dün de kaldı, yarını da bırakın yarın düşünelim. Dilinden düşürmediği yaşam tarzı bundan ibaret, üstelik de mutluluk garantili! Sonuçta bu dünyaya bir daha gelecek değiliz. Anın mutluluğuna kapılmak varken ne diye geleceği düşünüp dertlenelim, öyle değil mi?

Uzun Vadeli Düşünen Oğlak

Oğlakların yaşamlarının çocukluktan emekliliğe kadar her anı belli. Kısa vadeli, uzun vadeli planları cepte bile denebilir. Nitekim hayatlarını planlamak ve daha iyi yaşam standartları uğruna şevkle çalışmak onun işi. Aksi bir durumun düşünülmesi bile mümkün değil. Bugünün anlık zevkleri uğruna, yarınların büyük kazançlarından vazgeçmenin mantığı ne olabilir ki?

İlericiliğinden Ödün Vermeyen Kova

Kovaların burç özelliklerinde bile yaşama karşı bakış açıları belli: Yenilikçilik, ilericilik, vizyonerlik… Geçmişte takılı kalması düşünülebilir mi? Benzer şekilde anı yaşamak uğruna geleceğindeki başarılarından taviz vermeye yanaşması olur şey değil. Zodyak’ta zihniyet olarak da en ilerici burçlardan biri olması, gelecek odaklı bir karakter olduğunun net bir kanıtı.

Zamanda Yolculuk Yapan Balık

Duygusal değişkenlikte rakip tanımayan Balıkların yaşam tarzları için kesin ve net çizgiler çizebilmek pek mümkün değil. Bir gün geçmişi düşünüp hayıflanırken, öteki gün geleceği için çalışmaya başlamış olabilir. Ruh dünyasının gelgitleri onu zamanda yolculuk yapmaya bile itebilir. Sıklıkla demir attığı liman ise belli, geçmişin güvenli koyları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.