Futbol Tutkunu Burçların ”Hadi Canım!” Dedirten Maç Totemleri

Formanız, spor ayakkabılarınız ve maç biletiniz var peki siz tutkulu bir taraftar mısınız? Takımınızı sevdiğiniz, onu desteklemek için formasını alıp, maçlarına gittiğiniz aşikâr. Ancak tüm bunlar sizi tutkulu bir taraftar yapmaya yetmiyor. Bazı sevgilerin normal insanlar için anlaşılmaz yönleri var. Mesela siz hiç takımınız siz tuvaletteyken gol atıyor diye maç boyunca orada vakit geçirdiniz mi? Ya da daha önceki derbiyi orada izlediniz ve kazandınız diye eski sevgilinizin kapısını çalıp maçı burada izleyeceğim takıma uğurlu geldi dediniz mi? Sizin için çok garip gelen bu davranışlar milyonlarca futbol taraftarı için tuttukları takım galip gelsin diye yapılan ufak fedakârlıklardan ibaret.

Koç

Sevmeyi, sahiplenmeyi, adanmayı Koç burçlarından öğrenmek gerek. Onun sonuna kadar mottosu ile naif bir ömür hevesleri asla bir tutulamaz. O bir takıma gönül verdiyse, renklerine bağlandıysa kimse o sevginin önüne geçemez. Takımı ailesi gibidir, söz söyletmez, kötü gününde acısını derinden yaşar, maç kaybetmesine dayanamaz. O kazansın diye ne yapması gerekiyorsa onu yapar gerisini düşünmez. En iyi maçlarında hangi şortu giydiyse yaz demez kış demez o şortla gider stadyuma. Üşüse hasta olsa ne yazar, kazanmak varsa o şort giyilir. Bütün goller o izleyemediğinde mi atılır maçlarda. O zaman yeter ki atılsın o goller, sabreder maçı bitince izler. Bütün ülke kitlenmiş final maçı seyrediyorken tavan arasını toplamak göz yaşartan bir fedakârlıktır. Olsun Koçlar için sevmek bunu gerektirir…

İkizler

Havaidir, değişkendir, bağlanmaz mı diyorlar? Siz ona takımının renkleri için neler yapabileceğini sorun. Eğer bulunduğu bir şehir maçta takımına uğurlu geldiyse, her önemli maçta kalkıp uzak da olsa o şehre gitmeye erinmez İkizler burcu taraftar. O açken maç kazanıldıysa maç günlerinde dişini sıkar, sabahtan akşama dek yemek yemez. En sevdiği pijaması uğursuz geldiyse onu başkasına verirken hiç pişmanlık duymaz. Maçta sevgisini bölüşürse takımı gücenir diye sevgilisinin elini tutmaz, yanına bile oturmaz, lütfen biraz anlayış, bu maçın illa ki alınması lazım. İçten içe, derinden derine sever, gönülden sever İkizler taraftar, onun için yapılamayacak totem yoktur, yeter ki inansın. Rakip kaleye hücum edildiğinde pozisyon bitene kadar arkasını dönüp bakmaz, çocukken kendi uydurduğu uğurlu saydığı tezahüratı oyun boyunca sürekli tekrarlar, karşı takım kaleye geliyorsa bunu bağırarak yapmaktan çekinmez. Eskimiş lime lime olmuş, forması onun için uğurlu ise kimse o formayı attıramaz illa her maçta giyer vazgeçilmezidir.

Yay

Taraftar gibi taraftar Yay burcu.  Günlük tüm spor haberlerini izler, maç öncesi, maç sonrası yorum programlarını kaçırmaz. Hangi pozisyon, penaltı, hangi pozisyon ofsayt dakika dakika bilir. Sürpriz transferi haberciler duymadan o haber alır. Böyle bir taraftarın takımı maç kazansın diye neler yapacağını sorgulamamak gerekir. Hep aynı takım montunu giyer, yazın bile. Her maçtan önce balkondaki bayrağını yıkar eski maçların izi kalmasın diye. Bütün maçlarını evinde izler, aynı koltukta oturur. Başka yere giderse uğursuzluk olacağını düşünür. Kalabalık istemez, yabancılarla izlemez, bir şey yenilip içilmesini atmosferi bozar diye hoş karşılamaz. Bilgisayarını telefonun internet bağlantısını kapatır. Takımı ile telepatik bağlantısını bozaca hiçbir etkinin oluşmasına müsaade etmez. İş için yurtdışına gitti ama hafta derbimi var, gün ortasında kaybolup sabah gördüğünüz arkadaş maçı izlemeye gidip gelmiş olabilir mi, malum sıkı taraftar takımını hiçbir koşulda yalnız bırakmaz. Yanlışlıkla maç saati kapısını mı çaldınız boşuna beklemeyin deriz, büyük ihtimalle totem yapmıştır ve maç bitene kadar kapıyı hiç kimselere açmayacaktır.

Balık

Sevmeyi seven, sevdiği için sessiz sedasız fedakârlıklar yapmaktan çekinmeyen Balık burçları, gönül verdikleri takımları için de kimsenin beklemediği kadar coşkulu bir taraftar olurlar. Daha önceki maçlarda yenildikleri zaman yanlarında kimler varsa bir daha asla onlarla beraber maç seyretmezler. Kötü bir maçta üstlerindeki kıyafeti asla bir dahaki maçta giymezler. Yendikleri gün ile aynı kıyafetleri giyer, aynı yerde maçı izlerler. Karşı takım ataktayken kulaklarını kapatıp sesli şekilde garip tekerlemeler söyleyerek bu durumu savuşturmaya çalışırlar. Maç izlediğiniz kafede parmaklarını çengel yapıp kitleyen, bir ayakkabısını çıkarıp kenara koyan, formasını ters giyen birileri varsa Balık burcu bir taraftar olma ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Maç günü saçlarını yıkamayan, kıyafetlerine uyumsuz da olsa takım bilekliğini çıkarmayan, uğurlu kupasından başka kupada kahve içmeyen Balık, yenildikleri her maçın sonucunda kendisine yeni bir anahtarlık alarak kötü olayların evine yerleşmesine de engel olmaya çalışacaktır.

Akrep

Tutku onların yaşama sebebi. Hani damarını kesseniz o iki renk akar dedikleri türden bir taraftar bağlılığı onlarınki. Bağırmadan, gösteriş yapmadan sadece inanarak, desteklerler renklerini. Takıma maddi katkı sağlamak için kombine alırlar her sezon başında ama totemleri vardır stadyumda maç izlemezler, olsun takımın canı sağ olsun. Maç saatinde iş toplantısı mı var ne çıkar, uğurlu takım çoraplarını ya da kutsal renklerindeki tişörtlerini takım elbisenin altına giymelerine kimse karışamaz. Toplantının ortasında bir eliyle tersindeki kulağını tutup bir eliyle de ayak parmak ucuna dokunan bir akrobat görürseniz bilin ki o esnada bir yerlerde önemli bir maç var ve karşı takım kaleye doğru top sürüyor.  Eğer en son yendiklerinde metrobüste ya da arabada yoldalarsa bir dahaki maçta da saatlerce yollarda olmaktan gocunmazlar. Maç boyunca telefonlarına cevap vermeyi uğursuzluk sayarlar, aradıysanız çok önemli bir şey varsa maçtan sonra arayın lütfen mesajı ile karşılaşmanız hiç şaşırtıcı olmaz. Tüm maç boyunca sağ ayaklarının üzerine oturabilir, koltuğun tepesinde oturmayı totem sayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.